X
Ana Sayfa Eğitim Takvimi Eğitimlerimiz Sertifika Programları Eğitmenlerimiz Forum Referanslar iletişim
Konu Aç

40 Konu

Makaleler

Eğitimler

Oyun

Haberler

Eğlence

Zeka Soruları

Anasayfa Anasayfa » PAYLAŞIM PLATFORMU » Bunu Konuşalım ...
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Endüstri Mühendisi (Herkes Okumalı !!) - 27 Derece
  Yardım Yardım  Forum Araması   Foruma Kayıt Olun Foruma Kayıt Olun  Giriş Giriş

Biymed Foruma Hoş Geldiniz..

Endüstri Mühendisi (Herkes Okumalı !!) - 27 Derece

Cevap Yaz Cevap Yaz   Yeni Konu Cevap Yaz Sayfa  123>
Yazar
kepils Açılır Kutu Gör
Aktif Kıdemli Üye
Aktif Kıdemli Üye

Durum: Offline
Puanlar: 17
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (2) Teşekkürler(2)   Alıntı kepils Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Başlık: Endüstri Mühendisi (Herkes Okumalı !!) - 27 Derece
    Gönderildi: 19.Mart.2009 saat 17:43
Endüstri Mühendisliği hakkında herkesin okuması gereken bir yazı...
Türkay Dereli'yi bu yazısından dolayı kutluyor ve bir endüstri mühendisliği öğrencisi olarak teşekkür ediyorum....

Hepimiz Endüstri Mühendisi değiliz!.

Dört yıl kadar önce Endüstri mühendisi ne iş yapar? başlığı ile bir yazı kalem almış ve kendimce Endüstri Mühendisliği ile ilgili bazı gerçekleri açıklamaya çalışmıştım. Hatta o yazıyı, Schubertin Bitmemiş Senfonisine patronunun yerine giden bir endüstri mühendisinin patronuna ilettiği değerlendirme raporu ile noktaladığımı daha dün gibi hatırlıyorum. Bununla birlikte, aradan geçen yıllar içerisinde Endüstri Mühendisliğinin toplumda algılanışında çok fazla bir ilerleme olmadığını hissediyorum. Bunu en basit
çıplaklığıyla gazetelerde yayımlanan iş ilanlarında görebilmek mümkün Endüstri Mühendisi arayan işletmelerin bir çoğu ısrarla ve inatla veya veya da bağlaçlarını iş ilanlarında kullanmaya devam ediyorlar.

Örneğin sıklıkla görülen başlık şu:Makine Mühendisi ya da Endüstri Mühendisi aranıyor Böyle olunca da, işler karışıyor Sorgulanması gereken asıl şey şu Acaba Endüstri Mühendisi, Makine Mühendisi ile değiştirilebilir bir şey midir? Tabii bütün bunlar olup biterken, Endüstri Mühendisliğinin de bir türlü kendini çok iyi tarif edemediğini itiraf etmek gerekir. Endüstri Mühendisliği ısrarla disiplinler arası olarak nitelendirildiği halde, ne yazık ki, disiplinlerin arasındaki bölge, bir başka deyişle ara kesit& bir türlü tam olarak tanımlan(a)mamaktadır. Bu da çoğu kez, Endüstri Mühendisliğinin diğer disiplinlerin alanına, diğer disiplinlerin de Endüstri Mühendisliği alanına girmesi ile sonuçlanmaktadır.

Hâlâ günümüzün gözde mesleklerinden birisi olmasına ve geleceğin meslekleri arasında sayılmasına rağmen, genç bir disiplin olan Endüstri Mühendisliğine bazıları tarafından devekuşu yakıştırması yapılıyor Buradaki espri ise şu Endüstri Mühendisliği ne çölde yürüyen bir devedir, ne de uçabilen bir kuştur. Ne uzun yürüyebilir ne de uçabilirTabii, bu eleştirileri yapanlar (ki sayıları çok azdır), devekuşu misali kuma gömdükleri kafalarını şöyle bir kaldırabilselerdi, kesinlikle gerçeği de görebileceklerdi. Şurası iyi bilinmelidir ki, Endüstri Mühendisleri kesinlikle ne iş olsa yapan ya da her şeyden anlayan joker mühendisler değildir. Endüstri Mühendisliği kesinlikle bazılarının dediği gibi İşletme Mühendisliği ile Makine Mühendisliği karışımı bir şey değildir. Biraz ekonomi, biraz mühendislik ve üzerine de biraz yönetim ekilen bir çorba hiç değildir. Endüstri Mühendisi özünde sistem yaklaşımı olan, sistemler ve süreçler tasarlayan ve bunları en uygun şekilde yöneten insandır. Endüstri Mühendisliği insan, malzeme, makine, bilgi ve benzeri gibi temel girdileri ürün ve hizmete dönüştüren sistemlerin tasarlanması, kurulması ve verimli bir şekilde işletilmesi olduğu kadar sürekli geliştirilmesi ile de ilgilenen bir bilim dalıdır. Endüstri Mühendisi kimi zaman bir fotoğraf sanatçısı gibi kuruluşun fotoğrafını çeker, kimi zaman bir doktor gibi kuruluşun check-upını gerçekleştirir. Daha yatırım yapılmadan önce, yatırım analizlerini değerlendiren, fizibilite hazırlayan bir yatırım mühendisidir.

Endüstri Mühendisi. Kimi zaman, yenilikçilik peşinde koşan ve yeni ürün geliştirme projelerini yürüten bir inovasyon mühendisidir, bir AR-GE mühendisidir Endüstri Mühendisi. Hizmet ve ürün kalitesini artıran iş uygulamaları yapan bir kalite mühendisidir Endüstri Mühendisi. Maliyetleri azaltan, üretkenliği ve rekabet gücünü artıran ve verimlilik artışını sağlayan uygulamalara imza atan bir verimlilik mühendisidir Endüstri Mühendisi. Ama her şeyden önemlisi Endüstri Mühendisi, neye karar verileceğini ve alternatifler arasında nasıl karar verilebileceğini bilen bir karar mühendisidir İşte sadece ve sadece bu nedenlerden (!) dolayı, biz özellikle kurumsallaşmak isteyen kuruluşlara, entelektüel sermayelerini artırmak isteyen kuruluşlara şiddetle endüstri mühendisi istihdam etmelerini öneriyoruz AR-GE projeleri geliştiren ya da geliştirme çabası içerisinde olan işletmelere, proje konusu ne olursa olsun, proje takımlarında en az bir endüstri mühendisi bulundurmalarını öneriyoruz Gelin, Hepimiz Endüstri Mühendisiyiz! diye slogan atmayı artık bırakalım ve Endüstri Mühendisliğinin nimetlerinden hemen faydalanmaya başlayalım...

Kaynak:

27 DERECE
Türkay Dereli
E-Posta: t.dereli@telgraf.net
Serdal Kepil
http://serdalkepil.wordpress.com
SCM - ERP - PLM - INOVASYON - BİLİŞİM
Başa dön
Sponsorlar

Başa dön
osmanbedel Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Osmanbedel

Puanlar: 23968
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı osmanbedel Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 10:16
Aramızda endüstri mühendisi arkadaşlarımız var mı?
Başa dön
umitonal Açılır Kutu Gör
Aktif Üye
Aktif Üye

Puanlar: 9
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı umitonal Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 11:30
Merhaba,
Türkay Bey'in Endüstri Mühendisliği tanımını daha spesifik, aslında daha da "anlaşılabilir"  bir halde ifade ettiği için ben de bir son sınıf ögrencisi olarak kendisine teşekkür ediyorum meslektaşlarım adına.
Endüstri Mühendisliği bu bağlamda, sınırları çizilmiş ve  kapsamı çok da net ifade edilebilen bir meslek değildi.
Elbette bundan sonra bir çok aday kendilerini daha iyi ifade edebilecek ve işverenler bu ayrımı daha iyi yapabileceklerdir.
Paylaşım için tekrar teşekkürler.

Başa dön
ibrahimay Açılır Kutu Gör
En Kıdemli Usta Forumcu
En Kıdemli Usta Forumcu

Puanlar: 1199
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ibrahimay Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 14:31
Evet Osman Bey bende bir Endüstri Mühendisi olarak bir kaç şey söylemek istiyorum.

Yukarıdaki yazıda Endüstri Mühendisinin iki disipliner meslegin karısımına yada karşımdan oluşan bir çorbaya benzetilemeyeceğine değinilmiş ama sonlara doğru Endüstri Mühendisi şunu yapar bunu yapar derken bir nevi söyleneni çürütmüş gibi ifadeler var. Bence Endüstri Mühendisleri olarak bizler şunu kabul etmeliyiz. Diğer klasık mühendislikler gibi alanımız kesin çizgilerle belirli değildir. Bunu bazılar "her iş yaparım abi" tarzında değerlendirirken bazılarıda okul bitiminden sonra kendini geliştirebildiğin sürece birçok şeyden anlayan "iyi bir yönetici" olabileceği şeklinde yorumlamaktadır.

Şunu kabul edelimki bugün Endüstri Mühendisliğinde okuyan öğrencilerin birçoğu gerçekten Endüstri Mühendisinin ne demek olduğunu halkın anlayabileceği dilde ifade edememektedir. Çünkü Endüstri Mühendisi olupta dış ticaretten finansa üretim mühendisinden bankacısına kalite kontrolden siyasetcisine her çeşit meslekte görev yapan meslektaşlarımız var. ( ODTÜ lü mezunların hatıralarını anlatan Tecrübem adlı kitabı her meslektasımın okumasını şiddetle tavsiye ederim). Bu açıdan bakılınca illa şunu yaparız şeklinde bir kısıtlama yapmak zordur ama şunu diyebiliriz.  Olayları, süreçleri, içinde bulunan mavcut durumu, şirketleri yada herhangi bir kurumun geleceği yada geçmişini anlamak yorumlamak yada organize etmek için çok ama çok farklı bir bakış açısına sahıbız. Bunun adı kabaca "sistem yaklaşımıdır". Bu yaklasımın genel prensiplerini iyi anlayan her mühendis bunu her yere uygulayabilir. Belkide bu noktada biz Endüstri Mühendislerini aynı çatıda buluşturabiliriz yoksa meslek olarak şu işi yaparım bunu böyle ederim şeklinde kendimizi ifade etmemiz her zaman güç olmuştur  ve güç olmayada devam edecek gibi.

Ayrıca insanlara kendimizi söz ile değil yaptığımız yada yapacağımız büyük kapsamlı ve ses getiren çalışmalarla ifade etmeliyiz. Eminim bir çoğumuz karşılaşmıştır. " yavrum ne okuyorsun". "Endüstri Mühendisliği amca"  hemen ardından "iki yıllık mı dört yıllık mı" sorusu  gelmiştir ve elimizi çabuk tutmazsak bunların sonu kesilmeyecektir:)

Bu arada gerçek altını anlayan ancak sarraflardır. Bizler "altın" olmaya devam edelim bizi anlayıp işe alanlar "sarraflar" zamanla artacaktır :) Bu başlıkta toplanıp farkımızı gösterelim arkadaşlar. Mesleğimizin onur ve itibarını yüceltmek, gerçekleri göstermek bizim ilk görevimiz olsa gerek..

Düzenleyen ibrahimay - 20.Mart.2009 saat 15:07
sevgisiz herşey çirkindir...
Başa dön
neslihannese Açılır Kutu Gör
Katkısı Çok Forumcu
Katkısı Çok Forumcu

Puanlar: 109
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı neslihannese Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 14:32

Yazı gerçekten güzel. Aslında bu şekilde Endüstri Mühendisliği'nin karışıyor olması çok normal. Biz bile kendi mesleğimizin ne olduğu anlatırken artık anlatmaktan çok yorulmuş olduğumuzdan geçiştirme ifadler kullanıyoruz.

Mesela joker eleman. En çok kullanılan tanımlama. Aslında bir bakıma mesleğin temelini de anlatıyor bence. Sistem bakışı olan ve bir sistemi kuş bakışı görebilen bir kişi o sistemin çarklarını da rahatlıkla idare edebilir. Çünkü önemli olan probleme ya da olaya yaklaşım tarzını bilmektir. Ben de bir Endüstri Mühendisi'nin (Endüstri Mühendisi olmak bölümden mezun olmak değildir, gerçekten o bakış açısına sahip olabilmektir.) olaylara en doğru şekilde nasıl yaklaşabileceğini analiz edip rahatlıkla öngörebileceğine inanıyorum.

Ama tüm bunlara rağmen kendimizi anlatırken bıkkınlığı bir kenara bırakıp bu yazıda olduğu gibi biraz daha açıklayıcı ifadeler kullanmak daha faydalı olacaktır. Kısa anlatımlar farklı anlaşılmamıza ve çok değerli olan mesleğimizin gereksiz bir oluşummuş gibi gösterilmesine neden olmaktadır.
Ben şahım, sen piyon. Sen gidersen taşım gider, ben gidersem oyun biter!
Başa dön
cnndmr Açılır Kutu Gör
Gerçek Forumcu
Gerçek Forumcu

Puanlar: 52
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı cnndmr Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 14:55
ben de endüstri mühendisiyim ve arkadaşların da bahsetmiş olduğu gibi, bu kavram yanlışlıklarından epeyce sıkılmış durumdayım, makine mühendisi veya endüstri mühendisi aranıyor diye verilen ilanlar, endüstri mühendisliğinin 2 yıllık mı 4 yıllık mı olduğunu soranlar, tüüüh yavrum keşke başka bi bölümde okusaydın, öğretmen olamıyo muydun diyenler, endüstri mühendisi arıyoruz diye verilen ilanlarda paragraflar dolusu özellik arayanlar, liste böyle uzayıp gidiyor. Ama herşeye rağmen olaylara sistem yaklaşımı içinde bakıp(bu olaylar günlük olaylar dahi olsa)en etkili ve en verimli çözümleri üretebildiğim için, (meslektaşlarımın da bu disipline sahip olduğuna yürekten inanıyorum)çok mutluyum, bir daha üniversite okusam yine aynı mesleği seçerdim:)
Başa dön
omertk Açılır Kutu Gör
Usta Forumcu
Usta Forumcu

Puanlar: 890
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı omertk Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 15:03
mühendis önüne gelen "işi" modeller, modeli çözer ve sonuçlarını yorumlayarak "iş" için bir çözüm ya da çözüm önerisi sunar. bu "iş" in kapsamına göre de mühendislik alanı değişir.
endüstri mühendisinin diğer mühendislerden  farkı, makina mühendislerinin diğer mühendislerden farkı kadardır.
olaylara sistem yaklaşımı içinde bakmak, etkili ve verimli çözümler üretmek, olaylara en doğru şekilde yaklaşıp analiz etmek, Olayları, süreçleri, içinde bulunan mavcut durumu, şirketleri yada herhangi bir kurumun geleceği yada geçmişini anlamak yorumlamak yada organize etmek için çok ama çok farklı bir bakış açısına sahip olmak,sistem yaklaşımı gibi şeyler endüstri mühendisliğine has özellikler değildir. verimlilik mühendisliği, inovasyon, AR-GE, kalite mühendisliğinin de endüstri mühendisliğiyle hasseten hiçbir ilgisi yoktur. neye karar vereceğini ve alternatifler arasında nasıl karar verilebileceğini bilen bir karar mühendisi olmakda da endüstri mühendisliğine has değildir. diğer mühendisler bunları yapmıyor mu sanıyorsunuz? ya da finanscılar.

Düzenleyen omertk - 20.Mart.2009 saat 15:16
arbeit macht frei
Başa dön
ibrahimay Açılır Kutu Gör
En Kıdemli Usta Forumcu
En Kıdemli Usta Forumcu

Puanlar: 1199
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ibrahimay Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 15:32

Şüphesiz ki diğer mühendislerde bu anlatılanları yapıyordur yazı dıkkatli okunursa bu işi sadece Endüstri Mühendisleri yapıyor gibi bir sınırlama yapılmamıştır. Sadece bahsedilen durumlara karşı Endüstri Mühendisleri kendilerine özgü, disipliner değeri olan bir yaklaşıma sahip olduğu belirtilmiştir. Bu yaklaşımın adının "Sistem Analizi" yaklaşımı olduğu ve bunun en detayli eğitimleri şuanki mevcut eğitim sistemimizde Endüstri Mühendislerine verildiği inkar edilemez bir gerçektir. Yoksa amacımız diğer mühendislik dallarına karşılık bir üstünlük mücadelesi değildir.

Ömer Bey olmuyor yani :)

Düzenleyen ibrahimay - 20.Mart.2009 saat 15:32
sevgisiz herşey çirkindir...
Başa dön
omertk Açılır Kutu Gör
Usta Forumcu
Usta Forumcu

Puanlar: 890
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı omertk Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 16:10
ben yanlış anlamışım özür dilerim. bir üstünlük taslama var sanmıştım.
herkesin kendi mesleğini sevmesi ve diğerlerine tercih etmesi doğaldır. insanların meslekleriyle üstünlük taslamaları karşısında aşırı hassas davranıyorum.
arbeit macht frei
Başa dön
etikmühendislik Açılır Kutu Gör
Gerçek Forumcu
Gerçek Forumcu

Puanlar: 62
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı etikmühendislik Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 18:39

Ben de bir endüstri mühendisiyim. Gazi mezunuyum.

Sevgiler.
Şeyda OTLUOĞLU

Başa dön
olcaycat Açılır Kutu Gör
En Aktif Kıdemli Üye
En Aktif Kıdemli Üye

Puanlar: 20
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı olcaycat Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 18:53
ben bir endüstri mühendisi olarak kendimizi sözlerle çok fazla anlatmamız gerektiğine ve aslında yeterince de anlatabileceğimize inanmıyorum. Kendimizi en güzel ifade ediş tarzımız çalıştığımız iş yerlerinde ortaya koyduğumuz işler oluyor.
Çalıştığım firmalarda bir endüstri mühendisinin çalışmasını gördükten sonra benzer pozisyonlar için de özellikle endüstri mühendisi arayışı içinde olunması beni çok mutlu ediyor. Bence bu şekilde çalıştığımız yerlerde kendimizi işimizle çok iyi ifade edebildiğimiz müddetçe endüstri mühendisliği işverenler tarafından daha da çok anlaşılır hale gelecektir. Başka da bir çabaya gerek kalmayacaktır.
Bu arada ukalalık olarak algılanmasın ancak endüstri mühendisi olup da mesleğinden memnun olmayan, gururlanmayan kimseyi görmedim :) Ben de dahilim bu gruba tabiki.
Başa dön
Akshan Açılır Kutu Gör
Gerçek Forumcu
Gerçek Forumcu

Puanlar: 36
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Akshan Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 22:41

Herkese merhaba;

Ben de bir Endüstri Mühendisiyim..Çalıştıım iş yerinde satış mühendisi olarak çalışıyorum. Satış mühendisliği yapmadan önce aynı firmada üretimde çalıştım ve okurken yapmış olduğum ticaretin de tecrübesiyle satış departmanına geçtim. Ancak şunu gördüm ki; çalıştığınız departmanda işe bakış açınız çok önemli. Pazarlama satış departmanında en çok verim alınan insanlar mühendislermiş..Bunu ben değil sektördeki mühendis çalıştıran patronlar söylüyor..

Yaptığım işe baktığım zaman be neden Endüstri Mühendisliği yapmıyorum diye hiç sormadım. Çünkü burada Mühendisliğimizin gereklerini yaptığıma inanıyorum...

Her firmanın bir Endüstri Mühendisi çalıştırması gerektiğini düşünüyorum..

Ayrıca amirinizin  yada firma sahiplerinin size bakış açıları çok önemli.. aşağıdaki beyit çok güzel anlatıyor ;

Bak..Bilki Domuzların önüne inciler serilmez.
Mücevherden(End.Müh) sarraflar anlar ancak, başkası bilmez.
Ne fark eder ki kör insan için elmas da bir cam da
Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma

Düzenleyen Akshan - 20.Mart.2009 saat 22:44
Bak..Bilki Domuzların önüne inciler serilmez.

Mücevherden sarraflar anlar ancak, başkası bilmez.

Ne fark eder ki kör insan için elmas da bir cam da

Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camd
Başa dön
dlmynk Açılır Kutu Gör
Katkısı Çok Forumcu
Katkısı Çok Forumcu

Puanlar: 154
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı dlmynk Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 22:43
Bu güzel yazı için teşekkürler.Eklemek istediklerim de var tabi...

Bir Endüstri Mühendisi olarak diğer arkadaşlar gibi benim de en sık karşılaştığım soru "Endüstri Mühendisi nedir?,Ne iş yapar?" gibi sorulardır.Açıkçası bu sorunun cevabı da üniversiteyi bitirdiğim bu yıllarda henüz yavaş yavaş,iş görüşmelerine giderek kafamda netleşmeye başladır.İlk zamanlar ben de joker,her işi yapar gibi cevaplar verdim.Ama artık şunu diyorum ki sizlere sormak istiyorum doğru mu diye: "Biz üniversitede işletme,muhasebe,makina,bilgisayar ve benzer birçok mühendislik disiplinin eğitimini aldık,her çiçekten biraz bal aldık ve bizde asıl olay senin kendini bu disiplinlerden hangisi üzerinde geliştireceğin,hangisine yöneleceğin,uzmanlaşacağın olmuştur." gibisinden cevaplar veriyorum artık.

Sİzce?
Başa dön
HALİTNÇR Açılır Kutu Gör
Usta Forumcu
Usta Forumcu

Puanlar: 628
Süreç Yönetimi Eğitimi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı HALİTNÇR Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Gönderildi: 20.Mart.2009 saat 22:50
Bu sorunun cevabını tek 1 cümleyle açıklamak epey zordur. Çünkü endüstri mühendisliği, epey komplike, birçok mühendisliğin tanımını içinde barındıran 1 mühendisliktir. Endüstri mühendisliği kelimesi görüldüğü gibi kökenini endüstri kökeninden almıştır. Birçok acayip ülkede endüstri mühendisliği değişik adlar almaktadır.çağdaş endüstri mühendisliği, pazarlama mühendisliği, yönetim mühendisliği, ekonomi mühendisliği gibi

Endüstri mühendisliği, her mühendislik dalları içinde en geniş çalışma alanına sahip ve en az spesifike olan mühendisliktir.Endüstri mühendisliği, metaryalleri, malzemeleri, bilgiyi ve insanı birleştirerek organizasyonların oluşumuna yardımcı olur.Endüstri mühendisleri mühendislik ve iş, yönetim kararlarına gereksinim duyulan projeler üzerinde çalışır.Çalışma alanları içinde pazarlama, afiyet, telekomünikasyon, bankacılık, eğlence, ulaşım, lojistik, danışmanlık, eğitim ve askeriye dahildir.Endüstri mühendisliğinin en kritik özelliklerinden birisi de yapılacak olan iş birlikte mühendislik bilgileri arasında 1 köprü oluşturmasıdır.Endüstri mühendisliğinin en epey memnun edici yönü ise firmaların ilerleme kaydedebilmesi için büyük 1 potansiyele sahip olmasıdır.

saygılarımla....
SAYGI GÖRMEK İSTİYORSAN SAYGI GÖSTERMELİSİN..   
Başa dön
Bunları da inceleyiniz ...
TÜRKÇE SÖZLEŞME ÖRNEKLERİ Depo ve Stok Yönetimi
ÜCRETSİZ PROGRAMLAR MS project ile Proje Yönetimi ve planlama
Karne Ortalaması Hesaplama Programı Satın Alma yönetimi ve Teknikleri Eğitimi
Bilgisayar ve internet için gerekli programlar Yöneticilik ve Yönetim Becerileri
Bu sitelerden alışveriş yapabilirsiniz Süreç Yönetimi
Teşekkür Mektubu Örneği İşletme Bütçeleri ve Bütçe Kontrol Teknikleri
ISO9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ NASIL ALINIR Mali Tablolar Analizi Eğitimi
 Cevap Yaz Cevap Yaz Sayfa  123>

Foruma Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

BiYMED Eğitim ve Danışmanlık
0 212 230 90 09

www.AkilveZeka.com www.biymed.com.tr www.meslekiegitimler.com/forum.php www.MuhendislikOkulu.com

Forum Konuları

Flash