Ana Sayfa Eğitim Takvimi Eğitimlerimiz Sertifika Programları Eğitmenlerimiz Forum Referanslar iletişim
Konu Aç

40 Konu

Makaleler

Eğitimler

Oyun

Haberler

Eğlence

Zeka Soruları

Anasayfa Anasayfa » PAYLAŞIM PLATFORMU » Bunları Biliyor musunuz?
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Şirketten ayrılan ortağın hisse devri işlemleri nasıl yapılır?
  Yardım Yardım  Forum Araması   Etkinlikler   Foruma Kayıt Olun Foruma Kayıt Olun  Giriş Giriş

19-20 Aralık 2015 Yöneticilik ve Liderlik Eğitimi


Biymed Foruma Hoş Geldiniz..

Şirketten ayrılan ortağın hisse devri işlemleri nasıl yapılır?

 Cevap Yaz Cevap Yaz   Yeni Konu Cevap Yaz
Yazar
Mesaj
  Başlık Arama Başlık Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
osmanbedel Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Avatar
Osmanbedel

Kayıt tarihi: 03.Ocak.2006
Konum: istanbul
Durum: Offline
Puanlar: 27149
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı osmanbedel Alıntı  Cevap YazCevap Mesajın Direkt Linki Başlık: Şirketten ayrılan ortağın hisse devri işlemleri nasıl yapılır?
    Gönderildi: 12.Temmuz.2012 saat 16:31
Şirketten ayrılan ortağın hisse devri işlemleri nasıl yapılır?

Şirketten ayıran ortağın başka bir ti cari faaliyeti yok ise hissesinin devir tari hi itibariyle VUK’un 160 ve 161. madde leri gereği işi bıraktığını vergi dairesine bildirmesi gerekir.

Şahıs şirketiniz ister kollektif şirket olsun ister komandit şirket olsun hisse devri işlemleri aynıdır. Devir işlemi için ticaret odasına verilmesi gereken belgeler:

1-Dilekçe (İmzalı-kaşeli)
2-Hisse devrine ilişkin tadil mukavalesi (Noter onaylı-2 adet)
3-Hisse devri sonucunda imza yetkililerinde değişiklik oluyorsa,

• İlgili maddelere ilişkin tadil mukavelesi (Noter onaylı – 2 adet)
• Yeni atanan temsilcilere ait imza beyannamesi (Noter onaylı)
• Yeni giren ortaklara ait ikametgah belgesi (Son 6 ay içinde noter onaylı veya muhtarlıktan alınmış asıl-1 adet)

Kollektif şirket, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları ile donatma iştiraki ortaklarının sigortalılıkları vergi mükellefiyetlerinin bittiği tarihte sona erer, bu tarih vergi dairelerince ve sigortalılarca, kuruma bildirilmelidir.

PAYIN DEVRİ NASIL OLACAK?

Limited şirketlerin kuruluşu, yönetimi, sona ermesi gibi konulara ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yer alıyor. Payın devrine ilişkin hükümler de kuşkusuz TTK’da…

TTK’nın 520. maddesine göre; ‘Bir payın devri, şirket hakkında ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartıyla hüküm ifade eder.

Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için ortaklardan en az dörtte üçünün devre muvafakat etmesi ile bunların esas sermayesinin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır.

Ortağın koymayı taahhüt ettiği sermaye ayın ise payını şirketin kuruluşunu takip eden üç yıl içinde başkasına devredemez.

Şirket sözleşmesi, payların devrini yasak edebileceği gibi yukarıdaki fıkralarda derpiş edilenlerden daha ağır şartlara da bağlı tutabilir.

Payın devri veya devir vaadi hakkındaki sözleşme, yazılı şekilde yapılmış ve imzası noterce tasdik ettirilmiş olmadıkça ilgililer arasında dahi hüküm ifade etmez.’

Her ne kadar kanun hükmünde şekli şartlardan bahsediliyor gibi görünse de bu hususlar, devir işlemenin muhtevasına etki eden unsurlar.

Bu şartların yanı sıra bir de devir işleminin tescil ve ilan edilmesi şartı var. Ancak, Ticaret Sicil Tüzüğü’nün 38. maddesi ve TTK’nın 33. maddesi gereğince bu şartın var olduğu sonucuna varıyoruz. Çünkü tescil edilmiş her olaydaki değişikliğin de tescil edilmesi gerektiği, hüküm altına alınmış.

ORTAKLARIN SORUMLULUĞU

İfade ettiğimiz bu şartlardan birine dahi uyulmaması durumunda payın devri geçersiz oluyor. Nitekim TTK’nın 320. maddesinde de şirkete bildirilmek ve şirket pay defterine kaydedilmek şartıyla, payın devrinin hüküm ifade edeceği belirtiliyor. Pay defterine kaydedilmez ise devreden ortağın ortaklık sıfatı devam ediyor. Devralan ise ortaklık sıfatını kazanamıyor. Böyle durumlarda payı devralan kişi, ortaklığın tespiti ve pay defterine kaydını mahkemeden isteyebiliyor. Bu konuda birçok Yargıtay Kararı da var (Daha geniş bilgi için Bkz. Ersin ÖZDEMİR, ‘Limited Şirketlerde Payın Devri ve Vergisel Sorumluluk’, Yaklaşım, Sayı : 174, Haziran 2007, syf. 258-261).

Gerçek anlamda devir işleminin yapılıp yapılmadığı, ortakların vergisel sorumlulukları açısından önemli. Çünkü devir işlemleri için gerekli olan şartları yerine getirmeyen ortak, payını devretmemiş olduğundan kamu borçlarından sorumlu olmaya devam edecektir.

Devir işleminin usulüne uygun olarak yapılması durumunda ise yeni ortak, sermaye payını tamamen devralmış olur. Daha açık bir anlatımla, devralan ortak, sermaye payının haklarına sahip olabileceği gibi borçlarını da üstlenmiş olur. Bu nedenle de devir aşamasında hak ve borç hesabını iyi yapmak gerekir.

Başa dön
SponsorlarBaşa dön
 Cevap Yaz Cevap Yaz   Yeni Konu Cevap Yaz
  Konuyu Paylaş   

Foruma Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.03
Copyright ©2001-2015 Web Wiz Ltd.

BiYMED Eğitim ve Danışmanlık
0 212 230 90 09

www.biymed.com.tr www.meslekiegitimler.com www.MuhendislikOkulu.com
www.satinalmaokulu.com www.yoneticilikokulu.com www.muhasebe-finans.com
www.bunebu.net www.yepyenial.com www.enguvenilir.com www.egitimduyurulari.com

Forum Konuları

Flash