Ana Sayfa Eğitim Takvimi Eğitimlerimiz Sertifika Programları Eğitmenlerimiz Forum Referanslar iletişim
Konu Aç

40 Konu

Makaleler

Eğitimler

Oyun

Haberler

Eğlence

Zeka Soruları

Anasayfa Anasayfa/İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ/Kariyer
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - PSIKOMOTOR YETENEK TESTLERI
  Yardim Yardim  Forum Aramasi   Foruma Kayit Olun Foruma Kayit Olun  Giris Giris

Biymed Foruma Hoş Geldiniz..

PSIKOMOTOR YETENEK TESTLERI

 cevap Yaz cevap Yaz
Yazar
Mesaj
  Baslik Arama Baslik Arama  Konu Secenekleri Konu Secenekleri
osmanbedel Acilir Kutu Gor
Yönetici
Yönetici

Osmanbedel

Kayit tarihi: 03.Ocak.2006
Konum: istanbul
Durum: Offline
Puanlar: 29317
Mesaj Secenekleri Mesaj Secenekleri   Tesekkurler (0) Tesekkurler(0)   Alinti osmanbedel Alinti  cevap Yazcevap Mesajin Direkt Linki Baslik: PSIKOMOTOR YETENEK TESTLERI
    Gonderildi: 27.Mayıs.2013 saat 09:25
PSIKOMOTOR YETENEK TESTLERI

Psikomotor yetenek, zihin ve kas işbirliğini gerektiren her türlü beceriyi kapsamaktadır. Verilen görevin niteliğine göre bazı işlerde kasların, diğer bazı işlerde ise zihnin işlevselliği daha önemli olabilir. Basit işler daha fazla kas, daha az zihinsel faaliyet gerektirirken karmaşık nitelikli görevlerde bunu tersi geçerlidir
[1].

Psikomotor yetenek testlerinin en önemli özelliği görsel bir uyarıcıyı içermesi ve uyarıcıya gösterilen tepkiyi aynı anda ölçebilmesidir. Psikomotor yetenek testler başlıca dört grup altında incelenebilir
[2].
  • Basit tepki testleri
  • Basit kontrol testleri
  • Koordinasyon testleri
  • Yargılama testleridir

Basit Tepki(Hız) Testleri

Bu testler kol hareketlerinin hızını, bilek ve parmak hareketlerinin tepki zamanını ölçer. Söz konusu bu yeteneklerin ölçümünde bireye karşısında gördüğü bir ışığa veya duyduğu bir sese mümkün olduğunca hızlı bir biçimde tepkide bulunması söylenir. Birey tepki düğmesine bastığında arada geçen zaman, ne kadar bir sürede karşılık verdiğini gösterir. Genelde uyarıcı işaretler düzensiz aralıklarla gönderilir. Bu yetenekten otomobil kullanma ve benzeri işlerde yararlanılır. Hızlı tepki gösterme, doğru tepki gösterme yeteneğinden farklıdır. Doğru tepki göstermede ayrımsal tepki zamanı önemlidir. Tepki hızı çok iyi öğrenilmiş rutin görevlerde önemlidir. Basit tepki testlerinin başlıcaları aşağıdaki gibidir.

-Elektronik Kronoskop (ses ve ışık tepkilerinin hızını ölçer)
-Fonik Kronoskop (konuşmalara gösterilen tepkilerin hızını ölçer)

Basit kontrol (Hakim olma) Testleri

Bireyin el-kol hareketleri ile kımıldamazlık, titrememe, çok küçük noktalara hassas bir şekilde isabet ettirme ve nişan alma yeteneklerini ölçer.

Kol kımıldamazlığı(titrememesi) testinde birey küçük bir metal çubuğu kıvrımlı dar bir yolda her iki tarafa değmeyecek şekilde hareket ettirmek zorundadır. Metal çubuk her iki taraftan birine değdiğinde elektronik bağlantılı araç hata yazacaktır. Araştırmalar ateşli silahlar nişancılığıyla kımıldamazlık yeteneği arasında yüksek korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu yetenekten radyo parçaları montajı, daktilo yazımı, telefon operatörlüğü, paketleme ve motor sökme işlerinde yararlanılır(21). Bu yeteneği ölçen başlıca testler şunlardır:

-Lahey Puantaj Testi
-El-Kol Kımıldamazlığı Testi
-Rotary Pursuit Testi
-Pursuit Confusion Testi
-Sinüzoit Testi
-Omega Testi

Koordinasyon Testleri

Bunlar bir dizi beceri testleridir. Parmakların, ellerin, kolların birlikte olarak el-kol ve ayakların eş-anlı kullanılma becerisini ölçerler.

Parmak Becerisi Testi: Bu testte bireyden küçük çivileri özel olarak hazırlanmış deliklere sokması istenir. Bu işlem genellikle 10 dakikada tamamlanmalıdır. Başka örneklerde belirli somunları çeşitli büyüklüklerdeki cıvatalara takma da söz konusu olabilir. Bu testler:

-Crawford Beceri testi
-O’Connor Parmak Becerisi Testi
-Tweezer Beceri Testi
-Stroberg Beceri Testi

El Becerisi Testi: El becerisi bir ölçüde parmak becerisine de bağlıdır. Ancak bu testte parmaklardan ayrı olarak bileğini ve avuç içini kullanma mahareti de bulunmaktadır. Testte belli büyüklükteki blok parçaların makineden sökülmesi, dağıtılması ve tekrar yerine takılması becerisi ölçülür.
Kol Becerisi Testi: Testle kol hareketleri ve kolun kullanılma yeteneği ölçülür. Test genellikle büyük parçaların kaldırılması, taşınması ve kol hareketleriyle bir başka yere yerleştirilmesi şeklindedir.

-Bennet El Aletlerini Kullanma Becerisi Testi
-Lahey Yorgunluk Testi, başlıca test araçlarıdır.

İki El Koordinasyon Testi: Bu test yavaş fakat daha karmaşık hareketlerin yapılmasını gerektirir. Bir el sağ-sol hareketleri kontrol ederken, diğer el ileri-geri hareketleri kontrol eder. Her iki el hedefe ulaşmak için kimi zaman eş anlı kimi zamanda değişik hızlarda çalışmak zorundadır.

-Bonnardel Double Labirent testi
-Bonnardel Omega Testi
-Tourneur Testi
-Sinüzoit Testi başlıca ölçüm araçlarıdır.

El-Kol ve Ayak Koordinasyon Testleri: Çoklu tepki testleri olarak da isimlendirilen bu araçlar, karmaşık tepkileri ölçerler. Genellikle motorlu araç sürücüleri için kullanılır. Bu testte bireye seri olarak çeşitli uyarıcılar gönderilir. Bu uyarımların niteliğine göre el-kol veya ayağıyla tepkide bulunması istenir. Puanlar bazen tepki zamanına göre, bazen de hata sayısına göre belirlenir.

-Bonnardel Kompleks Tepki Testi
-Çok Yönlü Tepki Testi (Polireaksiyograf) başlıca ölçüm araçlarıdır.

Yargılama Testleri

Bu testlerde farklı uyarıcıları birbirlerinden ayrı özellikleriyle algılama ve her birine ayrı tepki gösterme önemlidir. Yargılama yeteneğini ölçen araçlar ”tepki yönelimi testleri” ve “hız uyumu” testleridir.

Tepki Yönelimi Testi: Bu testler çoklu tepki testleriyle benzerlik gösterirler. Bireyin bir dizi uyarıcıdan sadece önceden belirlenmiş olanlara tepki göstermesi gerekir. Testte seçici algılama ve tepki hızı önemlidir.

Hız Uyumu Testleri: Bireyin değişik hızlarda gelen uyarıcılara tepki gösterme yeteneğini ölçer. Uyarımlar yavaş, normal ve çok süratli olmak üzere üç hız faktörü içinde gönderilir. Bireyin bu uyarımlara doğru bir biçimde tepki gösterip göstermediği ölçülür. Başlıca ölçüm araçları aşağıdaki gibidir:

-Çoklu Tepki Testi
-Seçimli Tepki Kronoskobu (ses-renk ve şekillere gösterilen tepkileri içerir. )

Yukarıdaki açıklamalardan görülebileceği gibi, psikomotor yetenek testleri içine zihinsel faktörlerin de karıştığı bedensel yetenek ve becerileri ölçmek amacıyla geliştirilmiştir. Bunlar genelde aletli testlerdir. Ancak karmaşık beceri ve koordinasyon özelliği gerektirmeyen işler için psikomotor yeteneği ölçmeye yönelik kağıt-kalem testleri de geliştirilmiş bulunmaktadır. Bu testlerin hem kullanımı kolay hem de daha az maliyetlidir. Basit motor yeteneği gerektiren görevler için bu testlerden de yaralanılabilir. Görevler basit, rutin, konveyör çalışması şeklinde ve tekrarlamalı bir özelliğe sahip olduğu ölçüde algısal ve zihinsel faktörler azalacağı için sadece motor yeteneği gerektirecektir. Bu nedenle söz konusu motor yetenekler kompleks araçlar olmadan da değerlendirilebilir.

Psikomotor yetenek sınıflaması içine giren kas gücü, daktilo yazma sürati, el-kol dayanıklılığı ve vücudun eğilme-bükülme yeteneği gibi faktörler için de çeşitli testler geliştirilmiş olmasına karşılık, bu testlerin standart normları bulunmadığından geçerlilik ve güvenilirlikleri düşüktür.
[1] Anastasi, A. “Psychological Testing (6.ed)”.1998, NY: MacMillan Publishing Co, Inc.

[2] <http://www.insankaynaklari.com/cn/Co...asp?BodyID=301 - 52k>
Basa don
SponsorlarBasa don
 cevap Yaz cevap Yaz
  Konuyu Paylas   

Foruma Atla Forum izinleri Acilir Kutu Gor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.07
Copyright ©2001-2016 Web Wiz Ltd.

Bu sayfa 0,109 saniyede yuklenmistir.

BiYMED Eğitim ve Danışmanlık
0 212 230 90 09

www.biymed.com.tr www.satinalmaegitimleri.com www.MuhendislikOkulu.com
www.bilginakademi.net www.yoneticilikokulu.com www.biymed.net
www.satinalmaegitimleri.com www.depoegitimi.com www.enguvenilir.com www.egitimduyurulari.com

  • Genel Eğitimler
  • Foruma Yeni katılanlar
  • Forum Konuları

    Satınalma Eğitimi