Makaleler

Makaleler

CE İŞARETİ NEDİR ?

Kategori: Kalite Yönetimi Sistemi

CE işareti , ürünlerin insan , hayvan ve bitki sağlığı , güvenlik , çevre
ve tüketicilerin korunması ile ilgili asgari şartları sağladığını gösterir.  Devamı »

Müşterinizi Tanıyor Musunuz?

Kategori: CRM

Steven Spielberg in Azınlık Raporu filminde reklam panoları müşteriyi gözünden tanıyordu ve panodaki reklamlar müşteriye göre değişiyordu. Çok şükür müşteriyi tanımanın daha kolay ve pratik yolları vardır. Kasiyer müşteriye adını ve soyadını sorabilir, müşteri kullandığı kredi veya debit kartından tanınabilir veya müşterilere sadakat kartları verilebilir.  Devamı »

İK UZMANI VE OFİS İÇİ SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ

Kategori: insan kaynakları

Çalışanları işyerinde süreklilik kazanmış olumsuz bir hava kadar içten içe rahatsız eden durum yoktur. Bu durum, çalışanların motivasyonlarını ve enerjilerini azaltır, firmanın hedeflerine ulaşmasını geciktirir. Çalışanlarda bu gibi olumsuz tutumların oluşmasının bir nedeni, genellikle güven ve inanç kaybıdır. Yönetim, firma çalışanlarını kötü etkileyen ve onlara ters gelen bir karar almış olabilir. Bu tip bir durumda çalışanlar, firma için çok şey yaptıklarını ve buna karşılık kendilerini güvensiz hissettikleri bir çalışma ortamına sahip olduklarını düşünebilirler. Bir diğer neden olarak da hakedildiği düşünülen bir terfinin alınamaması ya da sevilen bir çalışanın haksızlığa uğratılması olabilir  Devamı »

SOHBET ETME SANATINI GELİŞTİRİN!

Kategori: Kişisel Gelişim

Parti çok güzel. Herkes çok eğleniyor.
Eğitim çok iyi geçiyor. Verilen örneklerin hepsi uygulamaya yönelik, gerçek örnekler.
Daha önce bu konuda bir konferansa katılmamıştım. Konu çok ilginç.
Buranın yemekleri bayağı güzelmiş.
gibi cümleler, iletişim sürecini başlatmak için kullanılabilecek örnekledir.
  Devamı »

ENTELLEKTÜEL SERMAYENİN TÜRKİYE EKONOSİNE ETKİLERİ

Kategori: Güncel

ENTELLEKTÜEL SERMAYENİN TÜRKİYE EKONOSİNE ETKİLERİ  Devamı »

FİRMA DEĞERİ VE GENEL ÇERÇEVESİ

Kategori: Güncel

Firma Değerinin günümüz ekonomisindeki yeri ve önemi  Devamı »

ÖZEL SEKTÖR YURT DIŞINDAN NEDEN VE NASIL BORÇLANMALI?

Kategori: Güncel

Bu makalem ile güncel olarak tartışılan bir konuyu açmaya çalıştım. Türkiye'de oldukça dinamik bir girişimci profili olmsına karşın, belki de Dünya'da hiç bir gelişmiş ülkede görülemeyecek kadar statükocu ve geleneksel yöntemlerle çalışan banka-kredi mekanizmalarına karşı bir inceleme olarak yararlı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla,  Devamı »

BASEL 2 NEDİR ?

Kategori: Güncel

Bankalardan düşük faizli kredi almak için , firmalara dereceler
verilecektir .  Devamı »

Kişilik Testi: Kişiliğinizi Ölçün!

Kategori: Testler

Bu test birçok profesyonel kuruluş tarafından insanların iç dünyalarını ve insanlarla ilişkilerini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Testin sonuç kısmına bakmadan hemen çözmeye başlayınız. Cevapları geçmişinize göre değil, şimdiki durumunuza göre veriniz.  Devamı »

İÇSEL YOLCULUK BÖLÜM 1

Kategori: Kişisel Gelişim

Tek bir başarı vardır; hayatını kendi yolunca yaşayabilmek.
Christopher Morley.
  Devamı »

Etkili Bir Ödüllendirme Stratejisi İçin 5 Önemli Adım

Kategori: insan kaynakları

İşiniz ne kadar "sanal" olursa olsun, insan sermayesi hala bilançodaki en önemli değer olma özelliğini koruyor. İnsan, şirket başarısına giden yolda en kilit noktada bulunuyor. Değer katan çalışanların motivasyonu ve şirkette tutulması Andrew Carnegie' nin de dediği gibi her şeyden önemli hale geliyor: "Eğer bütün yumurtalarınız bir sepetteyse,o sepete göz kulak olmanız sizin açınızdan çok iyi olur."
  Devamı »

YÖNETİCİLER İÇİN ANAHTAR

Kategori: Güncel

Yazmış olduğum , YÖNETİCİLER İÇİN ANAHTAR isimli e-Kitabımdan
bazı konuları sizlere Makaleler şeklinde sunacağım .Bugün Rapor
Yazma Tekniği ile ilgili bilgi vereceğim.  Devamı »

İŞVERENİN TERCİHİ YÜKSEK LİSANS VE MBA

Kategori: Eğitimler

İş dünyasında yükselmek isteyenler, yüksek lisans programlarını ve MBA'i tercih ediyor. Çalışanlar için MBA, kariyer geliştirmek amacıyla şirket ve sektör değiştirmelerine destek olan bir diploma olarak değerlendiriliyor Akademik kaygılardan çok piyasanın beklentilerini karşılama çabasıyla yüksek lisans programlarına yönelen bireylerin tercihi MBA oluyor. Üst ve orta düzey yöneticilerden MBA sahibi olanların sayısı arttıkça programa ilgi de büyüyor.  Devamı »

5S İLE VERİMLİLİK ARTIŞI

Kategori: Kalite Yönetimi Sistemi

5S ile , firmalar daha verimli ve tertipli bir duruma gelirler...  Devamı »

FİRMALARDA PROJE YÖNETİMİ

Kategori: Güncel

Firmalarda , extra zor işleri kimse yapmak istemez.Fakat bu işlerin
bir şekilde yapılması gereklidir.Projelerle Yönetim bu noktada çok
önemlidir.  Devamı »

Bireysel Gelişim ve İş Hayatında Başarı

Kategori: İş Yönetimi

İş hayatında başarı kazanmanın en önemli unsurlarından olan bireysel gelişimi bir ağaca benzetebilirsiniz.

Yaşamdaki fırtınalara karşı tutunabilmek için sağlam köklere ihtiyacınız vardır. Bu temel değerlere sahip olmadan hedeflerinize ulaşabilmeniz sadece şansa bağlı olur. Yaşamımız ise şansa bırakılamayacak kadar değerlidir.  Devamı »

TEST: Eşinizi tanıyor musunuz?

Kategori: Testler

Yapılan araştırmalar, evli çiftlerin yarıdan çoğunun birbirini tam anlamıyla tanımadıklarını göstermiştir. İspatlanan bir şey daha vardır: Birbirlerini çok iyi tanıyan çiftlerin sevgileri her geçen gün artmaktadır.

  Devamı »

İK UZMANI VE OFİS İÇİ SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ

Kategori: insan kaynakları

Çalışanları, işyerinde süreklilik kazanmış olumsuz bir hava kadar içten içe rahatsız eden durum yoktur. Bu durum, çalışanların motivasyonlarını ve enerjilerini azaltır, firmanın hedeflerine ulaşmasını geciktirir. Çalışanlarda bu gibi olumsuz tutumların oluşmasının bir nedeni, genellikle güven ve inanç kaybıdır. Yönetim, firma çalışanlarını kötü etkileyen ve onlara ters gelen bir karar almış olabilir. Bu tip bir durumda çalışanlar, firma için çok şey yaptıklarını ve buna karşılık kendilerini güvensiz hissettikleri bir çalışma ortamına sahip olduklarını düşünebilirler. Bir diğer neden olarak da hakedildiği düşünülen bir terfinin alınamaması ya da sevilen bir çalışanın haksızlığa uğratılması olabilir.  Devamı »

Yolları Ayırmanın Şık Şekli

Kategori: insan kaynakları

Yeni bir işe başlamak ne kadar heyecan verici ise işten atılmak da bir o kadar moral bozucu bir duygudur çalışanların çok büyük bir kısmı için. Şirketler, işe alım sürecinde ne kadar yapıcı ve güler yüzlü ise işten çıkarma döneminde bir o kadar acımasız olabiliyor.  Devamı »

LİDERLİK VE YÖNETİCİLİK

Kategori: Güncel

Lider ile yönetici eş anlamlı değildir. Her yöneticinin liderlik özelliklerine sahip olması beklenmezken, her liderin yöneticilik özelliklerine sahip olması beklenmektedir. Çünkü lider; iyi plan yapabilmeli, işleri yürütebilmeli ve kontrol edebilmelidir. Bu durum ona güç kazandırır.  Devamı »

23 Sayfada 454 haber kayıtlı.
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.