Makaleler

Makaleler

MİNİ TEST: Kurumsallaşma yolunun neresindesiniz?

Kategori: Testler

Testin, kurumsallaşma yolunda şu anki konumunu ve hedeflerini merak eden tüm üyelerimizin ilgisini çekeceğine inanıyoruz.  Devamı »

Japon Firmalarının Yönetim ve Başarı Sırları

Kategori: Liderlik

Japonya, ekonomik anlamda şüphesiz dünyanın en önemli güç odaklarından birisi. Teknoloji anlamındaki üstünlüklerini, her alanda dahice geliştirerek mevcut dünyada sarsılması güç bir imparatorluk kuruldu Japon firmalarınca  Devamı »

Geleceğin meslekleri

Kategori: Kariyer Yönetimi

"Kızımı ne doktorlar ne mühendisler istedi de vermedim; klişesi artık geçmişte kaldı. Tercih yaparken, üniversite yerine meslek seçin.
Bu seçimi yaparken de bugünün değil, gelecek on yılın koşullarını hesap edin.
İşte önümüzdeki dönemde değeri artacak meslekler.
  Devamı »

İletişimde Beden Dili % 60, Ses Tonu % 30, Kelimeler % 10

Kategori: Beden Dili

İletişimde beden dili % 60, ses tonu % 30, kelimeler % 10 önem taşır.  Devamı »

PATRONDAN NASIL ZAM İSTENİR?

Kategori: İş Yönetimi

Patronunuza isteklerinizi iletme konusunda sıkıntılarınız mı var? İşte patronunuzla hangi konularda nasıl konuşmanız gerektiği konusunda öneriler..  Devamı »

5S Endüstriyel Çalışma Ortamının Düzenlenmesi

Kategori: İş Yönetimi

5S, beş adımdan oluşan, amacı -çalışma ortamının organizasyonu ve israfın yokedilmesine yardımcı olmak- olan, son derece basit ve bütün yalınlaştırma / yeniden yapılandırma çalışmalarının merkezinde yer alan bir yöntemdir.  Devamı »

KAİZEN FELSEFESİ

Kategori: Kalite Yönetimi Sistemi

Japonca'da Kai: Değişim, Zen : İyi, daha iyi anlamına gelir. Bu iki sözcüğün birleşmesi ile oluşan Kaizen "herkesi kapsayan sürekli iyileştirme" anlamına gelmektedir. Bu kelime ayrıca bir felsefeyi ve bir yaşam biçimini de ifade eder: "her geçen günün bir önceki günden daha iyi olması için evde, işyerinde ve sosyal yaşamda sürekli çaba sarf etmek." Sürekli iyileştirme sürecinin kaynağı Kaizen felsefesidir.  Devamı »

PATRONLAR TÜRKÇE İSİM TERCİH EDİYOR

Kategori: İş Dünyası

Türkiye'nin bin büyük sanayi kuruluşunun yüzde 77'sinin isminin Türkçe ve Türkçe kısaltmalardan oluştuğu, yabancı isimli kuruluş oranın ise yüzde 15'lerde kaldığı belirlendi.  Devamı »

LİDER RODEOCUYA BENZER

Kategori: Liderlik

Oxford Liderlik Akademisi Kurucusu Brain Bacon, 'Lider tıpkı rodeo yapan biri gibi atın üstünden düşmemek için çabalamaktan başka bir şey yapmayacaktır' dedi.  Devamı »

GLOBAL İŞADAMI NASIL OLMALI?

Kategori: İş Dünyası

İletişim ve ulaşım alanında yaşanan çılgınca gelişmeleri konu alan sohbetler sırasında -Dünya bir köy haline geldi- diye hayret ifade eden cümleler kurulur ya. İşte bugün sizlere, küreselleşme olarak nitelendirilen içinde yaşadığımız süreci çarpıcı bir şekilde yansıtan birkaç örnek sunmak istiyorum. Bakalım küreselleşme denilen olgu nasıl bir şeymiş.  Devamı »

Tam Düne Alışmışken Yine Bugün Oldu

Kategori: Geliştiren Yazılar

Hani komik mesajlar olur ya, doğum günleri, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü veya herhangi sıradan bir gün için…  Devamı »

Sesin Gücü ve Güçsüzlüğü; Sessizliğin Gücü

Kategori: Geliştiren Yazılar

Bir şey hem güç hem de güçsüzlük olabilir mi? Belki. Peki bu bir çelişki olmaz mı?  Devamı »

Biraz Oyun Oynayalım mı?

Kategori: Geliştiren Yazılar

Tiyatro nedir? Belki de hayatın kendisi. O zaman niye tiyatroya gidelim diye sormazlar mı adama? Hayat var zaten sokakta. Her bir yerde.  Devamı »

Özgeçmişiniz Sınavı Geçti, Peki Ya İmajınız!

Kategori: insan kaynakları

Beklediğiniz yerden olumlu cevap geldi ve bu hafta, hep çalışmak istediğiniz şirketin yöneticileriyle iş görüşmeniz var. İlk önce, en önemli kriter olan özgeçmişinizle dikkatleri çektiniz, şimdi sıra sizi siz yapan değerlerinizde yani imajınızda.  Devamı »

İş Hayatında Hangi Kişilik Tipine Sahipsiniz?

Kategori: İş Dünyası

İş Hayatında Hangi Kişilik Tipine Sahipsiniz?
  Devamı »

NASIL BİR İŞ İSTİYORSUNUZ?

Kategori: insan kaynakları

İşinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Yoksa bu sizin ilk iş deneyiminiz mi olacak? Peki, yeni işinizle ilgili ne gibi planlarınız var? Sağlıklı bir karar verebilmek için önce kendinize ne istediğinizi sormanız gerek.

  Devamı »

ÇALIŞANLAR NASIL MUTLU OLUR?

Kategori: İş Yönetimi

Şirket yöneticilerinin sandığının aksine çalışanlar sürekli mızmızlanan, hiçbir şeyden memnun olmayan sorun makinaları değiller. Aksine, basit birkaç hamle ile çalışanlarınızın motivasyonunu ve şirketlerine bağlılığını arttırmanız elinizde. Bu yazımızda çalışanların beklentilerini genel olarak karşılayabilmeniz için birkaç önemli noktayı göstermeye çalışacağız.  Devamı »

OFİS STRESİNE YENİK DÜŞMEYİN

Kategori: İş Yönetimi

Şunu kabul etmeliyiz ki iş hayatımızda STRES her zaman olacak! Önemli olan gerilime neden olan faktörleri tanımlamak ve olumsuz etkiyi en aza indirecek önlemleri almak...  Devamı »

İsim ve Yüzleri Nasıl Hatırlamalı?

Kategori: Geliştiren Yazılar

Çoğu kişi için hafızayı en çok zorlayan konu, tanıştığı insanların isimlerini hatırlamaktır. Pek çok çalışan, isimleri asla hatırlayamadığından, oysa o yüzü daha önce gördüğüne emin olduğundan yakınır. Bu neden olur? Bildiğiniz gibi beyin, resimler halinde düşünür. İnsan yüzü de bir resim olduğundan, bu yüzü tanımanız çok doğaldır. Ama, kişinin ismi nedir?  Devamı »

Doğru Sözcükleri Seçmenin 10 Yolu

Kategori: Kişisel Gelişim

Doğru zamanda uygun ve doğru sözler söylemek için çok yol kat etmek gerekir. Sözcük dağarcığı ve eleştirel düşünce biçimi, fikirlerin iletişiminde ve gereken dikkatin çekilmesinde, ilginin ve profesyonelliğin bir kanıtıdır.  Devamı »

23 Sayfada 454 haber kayıtlı.
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.