Makaleler

Makaleler

KUŞKUCU BİRİ MİSİNİZ?

Kategori: Testler

Hepimiz olaylar karşısında farklı tepkiler gösteririz. Kimi oldukça kuşkulu, kimininse aklına kolay kolay kötülük gelmeyip çok rahattır. Acaba bu konuda siz ne durumdasınız?  Devamı »

GÜVENİ KENDİMİZDE ARAMALIYIZ

Kategori: Kişisel Gelişim

İş yaşamında veya gündelik yaşamda kendinize güveniniz çok sık mı sarsılıyor? -Sanki yere düştüm- hissini sıklıkla mı yaşıyorsunuz? Belki de diğerlerinin tepkilerine gereğinden fazla önem veriyorsunuzdur.  Devamı »

İŞ ARAMAYI ERTELEMEYİN

Kategori: insan kaynakları

Üniversitenin ilk yıllarında mezuniyet çok uzak görünür. O yüzden kariyeriniz aklınıza bile gelmez. İlerledikçe, yakında iş hayatı konusunda bir şeyler yapmanız gerekeceğini düşünürsünüz. Son yılınızda ise gerçekleri hissedersiniz ve kariyeriniz hakkında karar vermenizin zamanı gelir. Artık iş aramaya başlayacaksınızdır ve karşınıza iki seçenek çıkar: Paniklemek ve öylece kalmak ya da panik sancılarının sizi, harekete geçmek için motive etmesine izin vermek.  Devamı »

HEDEFLERLE YÖNETİM

Kategori: İş Yönetimi

Gelişim sağlamak için , Hedeflerle Yönetim çok önemlidir.Misyon,Vizyon nedir ?  Devamı »

Zor iş arkadaşlarıyla mücadeleye hazır mısınız?

Kategori: insan kaynakları

İş yerinde zor insanlarla karşılaşıyor musunuz?

Peki, bu zor insanlarla mücadele edebiliyor musunuz?

En önemlisi, zor insanlarla olan ilişkileriniz performansınızı kötü yönde etkiliyor mu?
  Devamı »

SORU NEDEN SORULUR?

Kategori: Kişisel Gelişim

Sahi, neden soru sorarız? Yanıt çok basit görünür ilk bakışta. Basit göründüğü için de kuşkuya düşürür, düşündürür bizi.-Elbette öğrenmek için- diyecekken, duraksayıveririz. Bir şüphe sorusu takılır aklımıza: -Soruları gerçekten de bilmediğimiz bir şeyi öğrenmek için mi sorarız her zaman?- Konuşmalara, sohbetlere renk, heyecan, espri katmak için sorulan sorular konumuzun dışında. Burada, gerçek öğrenme ortamlarında sorulan, ancak aslında öğrenmek için sorulmayan sorulardan söz edeceğiz.  Devamı »

STAJ AYLARI YAKLAŞIYOR. SİZ HAZIR MISINIZ ?

Kategori: insan kaynakları

Üniversiteden yeni mezun olmuş veya halen üniversitede eğitimini devam ettiren bireylerin ortak olan en temel şikayeti iş deneyimlerinin olmamasından ötürü, firmaların onları işe almamalarıdır. Staj, bu noktada çok daha önemli bir konuma gelmektedir. İşin teorik kısmının çoğu zaman pratik kısmıyla uymaması nedeniyle, işin mutfağına gidip staj yapma imkanı bulduktan sonra, bireyler çalışmak istedikleri sektörün gerçekten kendiler için en iyi solup olmadığını anlayabilirler.  Devamı »

İŞE GİRMEK İÇİN YEDİ ALTIN KURAL

Kategori: insan kaynakları

Yeni Mezunlar İçin: İşe girmek istiyorsanız uymanız gereken YEDİ ALTIN KURAL  Devamı »

Hafıza Canlandırma Egzersizleri

Kategori: Kişisel Gelişim

Sınavlara hazırlanırken güçlü bir hafızaya sahip olmayı çok isterdim. Ama malesef bana doğuştan verilen miktarla yetinmek zorundayım. diye düşünüyorsanız sizi şaşırtacak, bir o kadar da sevindirecek bir haberimiz var. Hafızanın belirli yöntemlerle geliştirilebildiği artık bilim dünyası tarafından da kabul ediliyor. Hatta bunun için pahalı klinik egsersizlere veya operasyonlara da ihtiyacınız yok. İşte normal yaşantınızı aksatmadan ve hiçbir ücret ödemeden kolaylıkla uygulayabileceğiniz 10 Altın Egsersiz.  Devamı »

Çalışırken iş aramanın incelikleri

Kategori: insan kaynakları

Yeni tanıştığınız birisine iş arıyorum deyin, hemen sizin işsiz olduğunuza karar verir. Oysa araştırmalar, bugün, üç çalışandan birinin aktif biçimde iş aradığını gösteriyor. Geçtiğimiz ocak ayında insankaynaklari.comda yayımlanan bir ankete göre, çalışanların yaklaşık %32 si bu yıl içinde firma veya sektör değiştirmeyi planlıyor. Amerikada yapılan başka bir güncel araştırmada ise oran %40 a kadar yükselmiş.  Devamı »

Paha biçilmez seminer notları

Kategori: Kişisel Gelişim

Öyle insanlar vardır ki,konuştukları zaman soluduğunuz havanın bile onların sayesinde olduğunu zannedersiniz. Yani konuşmaları öyle etkilidir ki ,bulundukları her ortamda ,kısa bir sürede insanları etraflarında halka yapmayı başarırlar ve çevreleri üzerinde kıskanılacak etkileri vardır.
  Devamı »

İŞ GÖRÜŞMESİNDE SİZE YARDIMCI OLACAK 6 YAKLAŞIM

Kategori: insan kaynakları

Bir iş görüşmesinde nasıl davranmanız ve konuşmanız gerektiğine dair yüzde yüz bir kılavuz yoktur, bu her görüşmeye, pozisyona ve sektöre göre değişir. Ancak gerçek olan şu ki sözlü mesajlar vücut dili, yüz ifadeleri ve ses tonlamalarıyla desteklenir. Kelimeleriniz, fiziksel görünüşünüz ve sesiniz iş görüşmesinde önemli etkenlerdendir. İşte size kariyer koçu Robin Ryan'dan birkaç ipucu:  Devamı »

Zamanınızı etkin kullanabiliyor musunuz?

Kategori: Testler

Zamanınızı ne kadar etkili kullanabildiğinizi gösteren güzel bir ölçek...  Devamı »

İş Dünyasını Değiştirecek 10 Trend

Kategori: İş Yönetimi

Bilimsel Yönetim Öne Çıkacak
Bilgiye Ulaşmak Kolay, Yönetmek Zor Olacak  Devamı »

Peter F.Drucker'dan 9 Öğüt

Kategori: Kişisel Gelişim

Yüzyılın ikinci yarısına damga vuran en etkili yönetim düşünürünün verdiği öğütler dikkat çekici.
  Devamı »

CE İŞARETİ

Kategori: Kalite Yönetimi Sistemi

CE İşareti, Avrupa Birliği'nin, teknik mevzuat uyumu çerçevesinde 1985 yılında benimsediği Yeni Yaklaşım Politikası kapsamında hazırlanan Yeni Yaklaşım Direktifleri içerisinde yer alan ürünlerle ilgili olup, ürünlerin AB'nin ilgili direktiflerine uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini gösteren bir Birlik işaretidir.  Devamı »

KARİYERİNİZDE BAHAR TEMİZLİĞİ YAPIN

Kategori: Kişisel Gelişim

Bahar gelmişken sadece gardrobunuza değil kariyer yaşamınıza da çeki düzen vermekte yarar var. Karışıklık ve dağınıklık profesyonel hayatınızda aksamalara yol açabilir. İşte profesyonel hayatınızda bahar temizliğine ihtiyaç duyabilecek alanlar...  Devamı »

Etkili İletişimin Temel Taşı: DİNLEMEK

Kategori: Kişisel Gelişim

İletişim, çağımızın en önde gelen konularından biridir. İletişimle ilgili dikkat edilmesi gerekli olan en önemli nokta karşılıklı ileti alışverişinin düzgün yapılabildiği zaman, maksimum faydanın sağlandığıdır. İletişim bozukluğundan kaynaklanan karşılıklı anlaşma güçlükleri ve diyalog eksikliği günümüz toplumunda birbirini dinleme eksikliğinin en iyi göstergelerinden biridir.  Devamı »

Müşterinizi Firmanıza Nasıl Bağımlı Hale Getirirsiniz?

Kategori: CRM

Müşteri bağımlılığı yaratmanın üç şartı var:  Devamı »

MÜKEMMEL MÜŞTERİ HİZMETİ İÇİN ON EMİR!

Kategori: CRM

Müşteri hizmetleri, işimizin ayrılmaz bir parçası olup bir uzantı gibi görülmemelidir. Bir şirketin en yaşamsal varlığı müşterileridir. Onlarsız, iş dünyasında var olamayız. Müşterilerinizi memnun ettiğinizde, sizinle iş yapmaya devam ederek büyümenize yardım etmekle kalmaz; sizi eşe dosta da tavsiye ederler. Müşteri hizmetleri uygulaması, başka herhangi bir satış ortamında olduğu gibi, fuar alanında da kendini hissettirmelidir. İşte, müşteri hizmetlerinin "On Emri":  Devamı »

23 Sayfada 454 haber kayıtlı.
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

 

Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.