Makaleler

» Bir Yönetici Nasıl Olmalı?

Bir Yönetici Nasıl Olmalı?

Kategori: İş Yönetimi | Yazan: Osman BEDEL | 10 Yorum | 15270 Okunma | 14 Eylül 2006 08:19:25
Bir Yönetici Nasıl Olmalı?

Yönetici olmak cazip bir iş.
Her gencin gönlünde ileride yönetici olmak yatıyor.

Problem şu ki :

Bir yönetici nasıl olmalı? Bu gerçeği bilenlerin sayısı çok az.

YÖNETİCİ dağınık olmamalıdır
Örgütleme, planlamadan sonra gelen en önemli yönetim fonksiyonudur. Eşyaya hükmedemeyen, zamana hükmedemez! Ne var ki, kendini örgütleyemeyen de, şirketini örgütleyemez.

Şirket yöneticilerinin bana en sık sordukları sorular zaman yönetimine dairdir. Cevabım kısa: Eşyaya hükmedemeyen, zamana hükmedemez! Önce eşyayı düzene
sokmalıyız ki, zamanımızı olabildiğince değerlendirebilelim. Bu çerçevede yıllar önce
hazırladığım bir testi dikkatlerinize yeniden sunmak istiyorum. Örgütleme, planlamadan sonra gelen en önemli yönetim fonksiyonudur. Örgütün sahip olduğu
beşerî, malî ve diğer kaynakları; örgüt amaçları uğruna en iyi biçimde tahsis ve konuşlandırma sürecidir. Ne var ki, kendini örgütleyemeyen, şirketini örgütleyemez. Aşağıdaki testten geçebilen yöneticilerin, şirketlerini optimum düzeyde örgütleyebileceklerinden şüphem yoktur.


BU TESTEN GEÇEN YÖNETİCİDİR  EVET / HAYIR

1. Dosyalarındaki gerekli bir evraka bir dakika içinde ulaşabiliyor musun?

2. Sekreterin/asistanın istediğin evrakı beş dakika içinde dosyasından çıkarıp getirebiliyor mu?

3. Sabahleyin bürona adım atarken, birinci derecede yapman gereken üç işin ne olduğunu biliyor musun?

4. Bu işleri günün sonunda genellikle bitirebiliyor musun?

5. Sekreter veya asistanınla günlük, elemanlarınla haftalık mutat değerlendirme toplantını yapıyor musun?


6. Elemanlarına, yetki alanlarına giren, amaçları ve bitirme tarihleri belli görevler mi veriyorsun?

7. Görevlerin zamanında yapılmasını sağlamak için, her zaman elemanlarını yönlendiriyor musun?

8. Başvuru kaynakları dışında, masanda en az bir haftadır bakmadığın evrak olur mu?

9. Son üç ayda, masanda kaybolduğu için cevap yazamadığın önemli bir mektup oldu mu?

10. Düzenli biçimde, 'Bana hâlâ cevap vermedin, o halde...' tarzında mektup veya telefonlar alıyor musun?

11. Son üç ayda, programlanmış herhangi bir randevu, toplantı veya özel günü unuttuğun oldu mu?

12. Haftada bir günden fazla, çanta dolusu evrakla eve gittiğin oluyor mu?

13. Çalışma saatlerinde, ister telefon ister ziyaretçi şeklinde, konsantre olma kabiliyetini etkileyen sık kesintilerden gına geliyor mu?

14. Üzerine almış olduğun görevleri aciliyet veya panik durumuna düşünceye kadar erteliyor musun?

15. Astlarından, içinden birkaç anahtar noktayı bizzat çıkarmak zorunda kaldığın upuzun raporlar alıyor musun?

16. Kendi hazırladığın raporlar aşırı ayrıntılı oluyor mu?

17. Masanda/odanda dergi ve gazeteler okunmadan üst üste yığılıyor mu?

18. Sık sık, kendi işlerine ek olarak, elemanlarının işlerinin bir kısmını da yapmaya yelteniyor musun?

19. Ayrıntılara dalıp yeni iş fırsatlarını gözardı ettiğin oluyor mu?

ANAHTAR:

1-7. sorulara verilen her HAYIR cevabına 1 puan; aynı şekilde, 8-19. sorulara verilen her EVET cevabına 1  puan veriniz. Puanınız 1-5 arası ise, kendini çok iyi örgütlemiş bir yöneticisiniz. Tebrik ederim. Puanınız 6-8 arasında seyrediyorsa, biraz özenli çalışmayla 'organize yönetici' olabilirsiniz. Puanınız 9-12 aralığındaysa, ciddi sorunlar var demektir. Mutlaka planlı bir çalışmaya ihtiyacınız vardır. Puanı 13-19 aralığında olanların özel konsültasyona ihtiyaçları vardır. Bir tür terapi gerekli olabilir!

Yandaki testten 1-5 arası puan alanları 'organize yönetici' sınıfına koyuyoruz. Bunlar için tek önemli tehlike, 'Biz bu işi öğrendik!' tarzındaki mağrur tavırdır. Öğrenmeden asla geri durmamalı, değişimin en önemli hayat yasalarından biri olduğunu hatırdan çıkarmamalıdırlar. Puanı 6-8 arasında seyredenlere 'Hafif DağınıkYöneticiler' diyorum. Bunlar en kritik 'yanlış' cevap üzerinde odaklanmalı ve o yanlarını törpüleyecek çarelere başvurmalıdırlar. Sonra ikinci en önemli hataya geçmeli, onu izale etmeye
çabalamalıdırlar.

Puanı 9-12 arasında seyredenlere "Yarı DağınıkYöneticiler" diyebiliriz. Düzensizlik bunlar için son derece yıkıcı olabilecek düzeye ulaşabilir.
Onlar için 7-adımlı bir süreç öneriyoruz:

7 önemli nokta

1. Birinci derecedeki üç sorumluluğunuzu sıralayın:
Satış, pazarlama, ürün geliştirme.. gibi.

2. Şirketinizin karşı karşıya bulunduğu en önemli üç meseleyi sıralayın: Nakit akışını düzeltme, pazarınızı genişletme, yeni ürünler geliştirme.. gibi.

3. Sorumluluklarınızdan hangilerinin şirketinizin amaçlarıyla doğrudan ilintili olduğunu kararlaştırın.

4. Bu sorumlulukların adam gibi ele alınmasını engelleyen hususları sıralayın.

5. Düzenli bir örgütlenme seansı yapın: Haftada bir saat, haftada iki yarım saat veya günde 15 dakika.. gibi. Doktor randevusunu kaçırın, ama bu seansları kaçırmayın!

6. İlk seansta en çetrefil meseleyi ele alın, sonra
sırayla diğerlerini. Üç meseleyi birden çözmeye
kalkmayın.

7. Her ay özel bir toplantı yaparak, problemlerinizin ne ölçüde sistematik tarzda halledilmekte olduğunu değerlendirin. Olumlu gelişme görüyorsanız, süreçlere devam edin. Aksi halde, yönteminiz üzerinde yeni baştan düşünün.


Puanı 13-19 arasında seyredenlere 'Kökten Dağınık Yöneticiler' desek, yeridir. Bunlar ciddi bir tedaviye muhtaçtır. Tedavinin ilk ayağı iş gününün akıllıca kullanılması olacaktır. Gününün hesabını veremeyen, büyük işlerin altından kalkamaz.


Her hafta nihai veriminizi ölçün


8. Hafta sonunda nihai verimliğinizi ölçün. En azından kendinize şu üç soruyu sorun ve bunlara doğru cevaplar verin:

a. Görevlerimi karmaşıklaştırıyor muyum? Her birine
gereğinden fazla zaman mı harcıyorum? Bazı işlerimin
yetişmemesi bu yüzden midir?

a. Yoksa görevlerimi basitleştiriyor, mümkün olduğu ölçüde verimlilik tekniklerinden yararlanıyor muyum?

a. Maymuncu muyum? Başkalarının görevlerini sırtıma yüklenmekten yoksa zevk mi alıyorum? Yahut, sırtıma açıkgöz yöneticilerimin boyuna maymun yüklediklerini farketmiyor muyum?Gün nasıl rasyonel kullanılır?


Puanı 13-19 arasında seyredenlere 'Kökten Dağınık Yöneticiler' desek, yeridir. Bunlar ciddi bir tedaviye muhtaçtır. Tedavinin ilk ayağı iş gününün akıllıca kullanılması olacaktır. Gününün hesabını veremeyen, büyük işlerin altından kalkamaz. İşte iş gününün rasyonel kullanımı için önerilenler:


1. Telefon kullanımınızı gözden geçirin. Hafta boyunca bir çetele tutun: Her gün yaptığınız konuşmaların hangileri gerçekten gerekli, hangileri lüzumsuz veya lüzumsuzca uzun, hangi telefonlara asistan veya sekreterinizin çıkması daha uygun.. kararlaştırın.
Gereksiz her türlü telefon yükünü sırtınızdan indirin.


2. Hafta boyunca verdiğiniz randevuları gözden geçirin. Bu insanların hepsiyle sizing görüşmeniz ne kadar gerekliydi? Hangileriyle asistan, sekreter veya bölüm yöneticilerinin konuşması yeterli olabilirdi?

3. Program dışı görüşmeleriniz ne sıklıkta olmuş?
Şirkete her gelenle görüşüyor musunuz yoksa? Çay, kahve ikramları kaç saatinizi almış?

4. Hafta boyunca kaç toplantıya katılmışsınız ve bunlar ne kadar zamanınızı almış? Bu zaman maliyeti normal mi?

5. Gelen/giden evrakların, faturaların, vb. incelenmesine, proje tasarımı, plan taslağı, resmi/özel mektup ve benzeri yazılara ne kadar vakit ayırmışsınız? Bunların bir kısmını sizing yerinize başkası yapamaz mıydı?

6. Öncelikli sorumluluklarınıza günlük akış içinde gerekli ihtimamı gösteriyor musunuz? Yoksa, diğer meşgalelerden ana sorumluluklarınıza vakit kalmıyor
mu? Bunu nicel biçimde tartabiliyor musunuz?

7. Ana sorumluluklarınızı ve diğer rutin görevlerinizi zaman içinde konsolide etmeyi (birleştirmeyi) becerebiliyor musunuz? Yoksa bir fragmantasyon (parçalanma) durumu mu söz konusudur?


kaynak: MUSTAFA ÖZEL

 | Puan: 7,9 / 32 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

gülümay { 22 Ekim 2007 16:23:18 }
ewet çok güzel sonuçlar yakalamışsınz.yalnız bu özelliklere sahip bi yönetici çok az
GÜLER DUMAN { 08 Temmuz 2007 07:23:12 }
yazınız ve testiniz çalışan bir yönetici için yapması gerekenler üzerine ,acaba;daha hiç bir yöneticilik görevinde bulunmamış bir kişi için yönetici olma kabiliyetine sahip olup olmadığını anlaması için birey ne yapmalı ???yada kişinin kendi üzerindeki yetenekleri görmesi ve uygulaması için yapacakları neler olmalı???                                         SAYGILAR
abdullah altaylı { 22 Mayıs 2007 12:20:15 }
ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM BÖYLE YARARLI BİLGİLER İÇİN YAŞADIĞIMIZ ÇAĞDA TEKNOLOJİ SAYESİNDE İŞLERİMİZİ KISA SÜREDE YAPMAMIZA RAĞMEN TEKNOLOJİYİ EN İYİ KULLANANLAR ÖNE GEÇİYOR ELBETDE ZAMAN YÖNETİMİ SAYESİNDE BÜYÜKLERİN BİR SÖZÜ VARDIR VAKİT BİR KILIÇ GİBİDİR SEN ONU KESMEZSEN O SENİ KESER
ebubekir { 01 Mart 2007 12:26:03 }
yönetici kavramı bence kendini yönetmekten geçer.Hayatta kendini iyi bir şekilde yöneten kişiler bakın hepsi iyi birer yöneticidirler
Aysun Demirci YILDIZ { 27 Şubat 2007 11:39:20 }
Yönetici vasıflarını bu kadar iyi tanımladığınız için çok teşekkürler.Öyle çalışanlar tanıyoruzki yöneticisinin karşısında saygıdan değil işi kaybetme korkusundan ceket ilikliyor.Sizce bu mu yöneticilik?Bu yüzden Yukarda yazılı vasıfları taşıyan bir yöneticiye saygıdan ceket iliklemek hem motive edici,öğretici hemde gurur vericidir.
şule { 16 Aralık 2006 21:12:59 }
ben 2-3 sene sonra yönetici olmak istiyorum en büyük hayalim genel müdür olmak şanda büro yönetimi 1. sınıftayım ,1. öğretim hemde satış elemanı olarak yarım gün çalışıyorum hayallerim büyük iyi bir bayan genel müdür olmak için neler yapmam grekiyor
lale { 07 Aralık 2006 21:19:26 }
en önemli unsur olarak ilk başta ,bir yöneticinin kesinlikle dağınık olmaması unsuru yanı eşyaya hükmedemeyen , insanlara asla hükmedemez veya daha doğru bir söyleyişle ,insanları yönlendıremez , bu düşünceye kesinlikle katılıyorum.çevresi düzenli olan bir yöneticinin işleri de düzenli ve planlıdır,hedefleri daha sağlam ve sağlıklıdır.
K. ÜNAL YÜZBAŞI { 10 Kasım 2006 21:18:00 }
İş hayatının önemli sorularından olan yönetic nasıl olmalıdır sorusunu nasıl olmamalıdır olarak da cevaplandırılabilirmi.
selamlarmla,
Ünal Yüzbaşı
Us İthalat ve Pazarlama AŞ
0312 3425114
İstanbul Caddesi 48/44 Büyüksanayi -Ankara
ateş güçlü { 18 Eylül 2006 14:23:46 }
gayet faydalı bilgiler okumanı tavsiye ederim
sulesaglam { 18 Eylül 2006 14:13:31 }
çok iyi oku
Diğer Sayfalar: 1. 

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Eğitim Takvimi   |   Eğitimler   |   Sertifika programları   |   iletişim


BiYMED Eğitim ve Danışmanlık

Bozkurt Mah. Türkbey Sok. Şişli İstanbul
Tel : 0 212 230 90 09    www.biymed.com.tr   egitim@biymed.com

Biymed © 2005-2014 Tüm hakları saklıdır.