SORU NEDEN SORULUR?


Biymed Eğitim

SORU NEDEN SORULUR?

SORU NEDEN SORULUR?

Kişisel Gelişim
 

SORU NEDEN SORULUR?

 

Soru soran beş dakikalığına budaladır,
sormayan ise sonsuza dek budala kalır.
Çin Atasözü

 

Sahi, neden soru sorarız? Yanıt çok basit görünür ilk bakışta. Basit göründüğü için de kuşkuya düşürür, düşündürür bizi. “Elbette öğrenmek için” diyecekken, duraksayıveririz. Bir şüphe sorusu takılır aklımıza: “Soruları gerçekten de bilmediğimiz bir şeyi öğrenmek için mi sorarız her zaman?”

 

Konuşmalara, sohbetlere renk, heyecan, espri katmak için sorulan sorular konumuzun dışında. Burada, gerçek “öğrenme ortamlarında” sorulan, ancak aslında “öğrenmek için sorulmayan” sorulardan söz edeceğiz.

 

Bilmece gibi, değil mi? Oysa çok açık:

 

Bir konferansta ya da bir paneldesiniz. Konuşmanın ya da tartışmanın sonunda genellikle bir soru-cevap bölümü olur. Konuşmacılar merakla soruları beklerler. Acaba anlattıkları iyi anlaşıldı mı? Yeni tartışmalara kapı açacak özgün sorular sorulacak mı? Hatta kendilerini zorlayacak, terletecek ilginç sorular olacak mı?

 

Çoğu kez tam bir hayal kırıklığı yaşanır. Neden mi? Çünkü soruların büyük bir çoğunluğu aşağıdaki kategorilerden birine girer:

 

 • Bilgi sergileme ve onay talep etme amaçlı sorular
  Bunlar, soranın yalnızca kendi bilgisini sergilemek, kendi görüş ve yorumlarını açıklamak amacıyla sorduğu, hatta belki de bir otoriteden onay beklentisiyle dile getirdiği, sonuçta kimseye bir şey katmayıp sadece soranın kendisini tatmin etmesine yarayan sorulardır.

  Örnek: “Biliyorsunuz Türk ekonomisi son zamanlarda istikrara kavuşmuş gibi görünmekle birlikte bu yalnızca IMF’nin iktidarla birlikte propagandasını yaparak abarttığı yüzeysel bir iyileşme. Yaklaşan seçimlerin de baskısıyla seçmenleri yanıltmak amacıyla kurlardaki geçici denge, düşme eğilimi gösteren enflasyon ve artan ihracat gibi unsurlar öne çıkarılarak, yeni bir krizi tetikleyecek boyutlara ulaşan cari açık gözlerden gizlenmeye çalışılıyor. Sizce böyle bir ortamda olası bir kriz daha ne kadar geciktirilebilir? Kralın çıplak olduğunu söylemek için neden hâlâ bekliyoruz?”

     

      Bu tür bir soruyu, bilgi edinmek isteyen biri sormuş olabilir mi? Karşısında bekleyen,        konusunun uzmanı, deneyimli, birikimli insana kendi bilgi ve görüşlerini teşhir etme çabasının           ne gereği var? Orada bulunanlara alttan alta bir böbürlenmeyle, “Hey, bakın neler biliyorum, konuşmacı da beni onaylıyor işte” mesajını vermekten öte ne anlamı var?

 

 • Soru sorulanı bozma ya da aşağılama amaçlı sorular
  Bunun bir örneğini bir okul arkadaşımdan dinlemiştim. ODTÜ İşletme Bölümü’nde bir gün, değerli hocamız merhum Prof. Dr. Muhan Soysal, öğrencilerle sohbet etmesi için Vehbi Koç’u bir derslerine davet etmiş. Geleceğin yöneticilerinin, bu efsane işadamından öğrenebilecekleri birşeylerin olabileceğini düşünerek...

  Bu amaçla öğrencilerin soru sormasını istemiş. Öğrencilerden biri klasik gibi görünen şu soruyu sormuş: “Başarınızı neye borçlusunuz?” Koç, alçak gönüllülükle yanıt vermiş: “Çok çalışmama, aileme bağlı ve inançlı bir insan olmama.” Geçmiş zaman, kelimeler bire bir aynı olmayabilir ama genel hatlarıyla böyle demiş. Öğrenci o zaman, yüzünde biraz küstah ve küçümser bir gülümsemeyle konuşmuş: “Sanırım siz gerçek sırrınızı söylemiyorsunuz, çünkü bu özellikler bizim kapıcımızda da var ama o sizin kadar başarılı olamadı.”

  Bir an buz gibi bir hava esmiş. Yaşlı işadamı ise olgunlukla gülümsemiş. Herkesin bir Vehbi Koç olamayacağını söylememiş elbette. Soruyu soranın niyetinin sahiden öğrenmek olmadığını, sorunun ardında safça bir merak bulunmadığını bilecek kadar görmüş geçirmiş bir insanmış sonuçta.

  O dönemlerin tipik “kapitalizm, emperyalizm, sömürü” edebiyatına hiç girmeyelim. Sonuçta bu soruyu soranın amacı da, konuk işadamını ideolojik gerekçelerle “bozmak” ve ondan daha akıllı ve külyutmaz olduğunu göstermekti herhalde.

 

 • Sormuş olmak için sorulan sorular
  Bu soruları bazen ilk kategorideki sorulardan ayırmak güçtür. Çünkü hava atmak ya da onay almak için sorulan sorular da bir anlamda “sormuş olmak için sorulan sorular” türünden sayılabilir.

  Ama bunlar biraz farklıdır. Bazen, belki havadaki ağırlığı, uyuşukluğu dağıtmak ya da konuşmacıyı yalnızlığından kurtarmak niyetiyle, “sorulsa da sorulmasa da fark etmeyen” sorular sorulur. “Bu konudaki çabaların sürmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” ya da “Sizce Ar-Ge faaliyetleri gerçekten önemli mi bu bağlamda?” gibi suya sabuna ve bilgiye pek dokunmayan sorulardır bunlar.

 

Sonuçta bunların tümü ve daha birçok soru, “fark yaratmayan sorular” kategorisine dahil. Yeni bir bilgiyi, ilginç bir açılımı, değişik bir bakış açısını tetikleyen sorular değil bunlar. Soruların “öncesi” ve “sonrası” arasında hiçbir gerçek fark yok. Konuşmacının yaşadığı hayal kırıklığı ve sıkıntı, dinleyicilerin giderek artan sabırsızlığı dışında... Tabii bazı olağanüstü konuşmacıların bu tür sorulardan bile mucize yanıtlar yaratabildiğini de kabul etmek gerek.

 

Belki de herhangi bir ortamda soru sormaya niyetlenen herkes, kendisine önce başka bir soru sormalı: “Ben bu soruyu neden soruyorum?

 

 

Yazar: Handan SARAÇ

Marjinal

 

 

 

Eğitimlerimiz


25-26 Ocak 2017
Her Konuşma Bir Sunumdur Eğitimi
26-27 Ocak 2017
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi
Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi
27 Ocak 2017
Tedarikçiler Ve Satınalmacılar İçin Sözleşmeler Hukuku Ve Sözleşme Yönetimi
28 Ocak 2017
Zor İnsanlarla Başa Çıkma, Zor Durumlarda Stres Yönetimi
28-29 Ocak 2017
Satın Alma Yönetimi ve Teknikleri Eğitimi
işletmelerde Bütçe Sistemleri ve Bütçe Yönetimi Eğitimi
Ofis Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Eğitimi
Mali Tablolar Analizi Eğitimi
1 Şubat 2017
Alacakların Hızlandırılması Ve Tahsilat Zorluklarının Çözümü
2 Şubat 2017
İletişimde iletişim Eğitimi
4-5 Şubat 2017
Yöneticilik ve Liderlik Eğitimi
Depo ve Stok Yönetimi Eğitimi
Süreç Yönetimi Eğitimi
9-10 Şubat 2017
CRM Sertifika Programı
Mülakat Teknikleri Eğitimi
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi
Performans Yönetim Sistemi Eğitimi
11-12 Şubat 2017
Tedarik Zincirinde Satın Alma ve Lojistik Yönetimi Eğitimi
ileri Derece Satın Alma yönetimi
ISO 9001:2015 KYS İç Denetçi Eğitimi
Proje Yönetimi Eğitimi
18-19 Şubat 2017
Finansçı Olmayanlar İçin Finans Yönetimi
Üretim Planlama ve Stok Yönetimi Eğitimi
25-26 Şubat 2017
Stratejik Satınalma Yönetimi Eğitimi
Satınalma’da İleri Yönetim Teknikleri Eğitim
Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi
 

KategorilerDİĞER EĞİTİMLER

Tavsiye eğitim başlıkları

Depo ve Stok Yönetimi

Depo ve Stok Yönetimi hakkında genel bilgiler

Yöneticilik ve Liderlik Becerileri

Yöneticilik, yönetim becerileri ve liderlik eğitimleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayın

Satın Alma Eğitimi, Satın Alma Yönetimi ve Teknikleri

Satın alma bölümü çalışanları için satın alma eğitimleri, temel satın alma eğitimi, ileri derece satınalma yönetimi ve stratejik satınalma yönetimi eğitimleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayın.

Finansçı Olmayanlar için Finans

Finans konusunda bilgi sahibi olmayanlar için temel finans becerileri eğitimi için tıklayın

Yöneticiler için Müzakere Teknikleri

Satınalma, Satış yöneticileri için müzakere teknikleri eğitimi hakkında bilgi almak için tıklayın

Mülakat Teknikleri Eğitimi

Mülakat teknikleri eğitimi hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Eğitimlerden görüntüler

FOTOĞRAFLAR