Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri

Kariyer Yönetimi

Mülakat Teknikleri

Görüşme için hazırlanmaktasın. Acaba bilmen gereken önemli ayrıntılar neler? Her şeyden önce görüşme olayının mantığını kavramalısın. Bir CV, bir cover letter ve bağlantıların seni müstakbel işvereninin ofisine kadar getirdi. Görüşmeyi yapan kişi akademik geçmişini ve önceki iş tecrübelerini şimdiden biliyor. Görüşme, iş peşinde koşmanın daha güç algılanan ve daha sübjektif kısmı. Kısa görüşme sürecinde işveren -belki farkında bile olmadan- senin davranışlarındaki nüanslardan seninle ilgili bir yargıya varacak. Burada iyi bir izlenim bırakmaya çalışıyorsun. Davranışlarında içten, nazik ve hevesli olmaya özen gösterirken, talip olduğun pozisyon için yeterli bilgiye sahip olduğunu ve şirkete kazandırabileceklerini hissettirmelisin. Geçmişteki iş tecrübelerin takım çalışmasında iyi olduğunu gösterebilir ama burada önemli olan onlara onların takımına uyacağını kanıtlamandır. İşverenler, işe alacakları kişinin firmalarında yaratacağı artı değeri göz önüne alırlar. Elinden gelen en iyi izlenimi bırakmak için hazırlıklı olmalısın; ne bekleyeceğini ve işler beklediğin gibi gitmezse bununla nasıl başa çıkacağını bilmelisin.
 
Hazırlık
 • Soğukkanlılığını nasıl koruyacağını bilmelisin. Bunun en iyi yolu kendini hazır hissetmektir!
 • Şirketi önceden araştır.
 • Eğer imkanın varsa seninle görüşmeyi yapacak olan kişiyle ilgili bilgi sahibi ol.
 • Ne cins bir görüşmenin seni beklediğini bil.
 • Şirketin içinde bulunduğu endüstriyle ilgili yeterli bilgiye sahip ol.
 • Bu işi niye istediğini iyi bil.
 • İsteklerinin ve ihtiyaçlarının bilincinde ol - bunları asla birbirine karıştırma!
 • Kendini ifade etmeye hazırlıklı ol; özellikle de şirkete katkı sağlayacak yeteneklerini. Standard görüşme sorularına hazırlıklı ol.
 • Vurucu soruları cevaplamaya hazır ol.
 • Görüşme sırasında iş dışı sorular karşısında zamanın ve durumun gerektirdiği gibi davranmayı bil.
 • Sormayı istediğin soruları hazırla. Bunların, cevaplarını kendi başına bulamayacağın sorular olmasına özen göster.
 • Referanslarını önceden sırala ve bunların işine yarayacak referanslar olduğundan emin ol.
 
Araştırma
 
Görüşmeden önce neler araştırmalıyız? Görüşmeye katılmadan önce biraz araştırma yapman gerekiyor. Birçok kişi, işin araştırma kısmını kolaylıkla başından atabileceğini düşünür ama bu aslında en önemli kısımdır. Görüşme esnasında iyi bir izlenim yaratabilmek için şirket hakkında bilgili olduğumuzu gösterebilmeliyiz. Aşağıda araştırma yapılması ve hakkında bilgi edinilmesi gereken konuları yazdık:
 
 1. Şirketin geçmişi - İşe nerede başlamışlar? Nasıl başlamışlar? Genel müdürlükleri nerede? Nerelere yayılmışlar ? Nasıl organize oluyorlar? Değerleri neler? Hiç ödül kazanmışlar mı? vb...
 2. Şirketteki anahtar insanlar - Kimler? Geçmişleri nedir? Hangi okullara gitmişler? vb.
 3. Şirketin başlıca ürünleri/hizmetleri - Neler sunuyorlar? En büyük satıcıları kim? vb.
 4. Şirketin başlıca rakipleri - Kimler? Hangisi piyasanın daha büyük bölümünü elinde tutuyor? vb.
 5. Şirketin müşteri listesi - Kimler var? En büyük müşterileri kim? vb.
 6. Şirket tarafından yapılmış yayınlar - Son 5 yılda şirket basında neler yayınlamış? Son 5 senede basında şirket hakkında nasıl haberler çıkmış?
 7. Görüşmeye gittiğin pozisyon hakkındaki detaylar - Bu iş için ne gibi yeteneklere gerek var? vb.
Eğer bütün bu sorulara cevap bulursan görüşmede sana soracakları bütün sorulara cevap verecek konuma gelirsin. BİLGİ HERŞEYDİR! - araştırmanı mutlaka yap.
 
Sunum
 • Şirketteki genel giyim anlayışını öğren.
 • Sade bir tarzda giyin.
 • Görüşmeye erken git.
 • Ekstra kalem ve not kağıdı götür.
 • Görüştüğün kişinin ismini doğru telaffuz edebildiğinden emin ol.
 • Şirkette karşılaştığın herkese nazik davran. Bu, hanene artı puan olarak yazılacaktır.
 • Profesyonel olduğun kadar çekici olmaya da özen göster.
 • Sakız çiğnemekten, sigara içmekten, argo ya da küfür kullanmaktan özellikle kaçın.
 • Tepki verirken beden dilini iyi kullan, canlı ve atak ol.
 • Sorulan her sorunun altında iyi bir neden olduğunu varsay ve ona göre cevap ver.
 • Görüşme yaptığın kişinin aradığı bilgileri nasıl elde edeceğini çok iyi bildiğini farz etme, ona yardımcı ol.
 • Soruyu iyi anlayamadıysan sorunun biraz açılmasını istemekten çekinme.
 • Cevap vermeden önce kafanda ne diyeceğini kısaca tasarla.
 • Bütün sorulara dürüst cevap ver ama olaylara pozitif yaklaşmakta tereddüt etme.
 • Eski yöneticilerini kötüleme.
 
Gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra yapman gereken tek şey rahatlamak ve kendine şunları hatırlatmaktır:
 1. Cevap veremeyeceğin hiçbir soru yok.
 2. O pozisyon için uygunsun.
 3. O şirkete yararlı olabilirsin.
Kendini görüşmede son derece soğukkanlı ve kendinden emin bir şekilde otururken hayal et. Bir gece önce iyi uyu, görüşme yerine birkaç dakika erken var, birkaç derin nefes al ve elindeki fırsatı iyi değerlendir.

Kaynak : Kampusce.com

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.