Yeni Mezunlara: İŞE GİRMEK İÇİN 7 ALTIN KURAL

Yeni Mezunlara: İŞE GİRMEK İÇİN 7 ALTIN KURAL

Kariyer Yönetimi

 
Yeni mezunlar için: İşe girmek istiyorsanız uymanız gereken YEDİ ALTIN KURAL
 

1. Önceliği para, kıdem ya da sosyal garantilere değil size uygun bir şirkette deneyim, bilgi kazanmaya verin.

·  Şu anda yeni mezunsunuz, ilanlarda hep deneyim isteniyor diye şikayet ediyorsunuz, yetiştirmek üzere eleman arayan ilanları kaçırmayın. Çalışmak istediğiniz alanda deneyim edinmek sizin birinci hedefiniz.
·  Genellikle büyük ve herkesin çalışmak istediği şirketler ilk girişte düşük ücret verirler. Çünkü ellerinde çalışmak isteyen çok fazla iyi aday vardır. Şirkette deneyim kazandıkça ve yarattığınız katkı görüldükçe ücretiniz de paralel olarak artacaktır.
·  Kendi iş alanınızla hiç ilgisi olmasa bile, kariyeriniz için önemli olabilecek becerileri size kazandırabilecek işlere girin. Örneğin, çağrı merkezlerinde müşteri temsilciliği. Böyle bir işte şu becerileri kazanırsınız: Telefonla konuşma, bir ürün ya da hizmeti sunma, sorun çözme, müşterilerin istek ve şikayetlerini analiz etme, satış ve ikna etme, teknolojiyi kullanma, iletişim kurma, bu beceriler size her işte yardımcı olacak özelliklerdir. Ve en çok ihtiyacınız olan şeyi de kazanmış olacaksınız: DENEYİM.
 
 
2. Niteliklerinize ve ilgi alanınıza uygun işlere başvurun.
 
Bir işin niteliklerinize ve ilgi alanınıza uygun bir iş olduğunu nasıl anlarsınız:
 
·  Heyecan duyarsınız.
·  işe başvurmak için acele edersiniz. Her an elinizden kaçacakmış gibi gelir.
·  Dünyanın en güzel işinin bu olduğunu düşünürsünüz.
·  Bu işe sizden başka uygun kişinin bulunmadığını hissedersiniz. Mutlaka sizi almalılardır.
·  İlanda belirtilen özellikler sanki sizi tarif etmek için yazılmıştır.
 
3. Özgeçmişinize, kapak yazınıza ve sunumuna özen gösterin.
 
·  Tekrar tekrar okuyun bir yazım yanlışlığı, cümle düşüklüğü var mı diye kontrol edin. Arkadaşlarınıza, aile üyelerine de okutun, sizin görmediğiniz bir hatayı ya da eksikliği fark edebilirler.
·  Telefon numaralarınızı doğru yazdığınıza emin olun. Mobil numara dışında sabit bir numara mutlaka belirtin. Eğer bulunduğunuz yerden farklı bir şehirde iş bulmak istiyorsanız, o şehirde yerleşik bir arkadaşınız yakınınız varsa onun adresini kullanın.
·  Kapak yazınızı her işe özel olarak yazın. Kapak yazınızda firma adı, pozisyon adı varsa referans numarası, belirtilmişse ilgili kişinin adı, günün tarihi, adınız, soyadınız, adresiniz ve imzanız mutlaka olmalıdır.
·  Özgeçmişiniz bir sayfayı geçmemeli, geçerse mutlaka dipnot olarak adınızı ve soyadınızı ekleyin.
·  Görüşmede özgeçmişinizi şeffaf koruyucu dosya içinde sunun. Ayrıca güncel (o andaki size benzeyen) bir fotoğrafınızı da mutlaka yanınızda bulundurun.
·  Fotoğrafınız 6.maddede belirtilen görünüm özelliklerine uygun ve önden çekilmiş olmalı.
 
 
4. Başvuru yaptığınız işin, şirketin ne olduğunu bilin. İlk işyeri önemlidir.
 
·  Şirketin adını internetten arama motorlarına yazarak araştırabilirsiniz.
·  Şirket hangi alanda faaliyet göstermektedir, kaç çalışanı vardır, şirket politikaları nedir, ne zaman kurulmuştur, yöneticileri kimlerdir, görüşeceğiniz bölüm kime bağlıdır, şimdiye kadar ne tür başarılar göstermiştir, araştırın.
·  Şirketin adresi yazıyorsa ve gitme şansınız varsa yerine gidip bakabilirsiniz. Çalışan insanlar, sizi karşılama şekilleri, etraftaki insanların ruh halleri, işyerinin koşulları, mobilyaların güncelliği göreceğiniz her şey size bir bilgi verecektir. Doğrudan soru sorarak da merak ettiklerinizi öğrenebilir, çalışanlardan şirket hakkında referans alabilirsiniz.
 
5. Başvuru yaptığınız işten görüşmeye çağrılırsanız mutlaka gidin.
·  Hastalık ya da acil bir olay nedeniyle gidemeyecek olursanız mutlaka haber verin, açıklama yapın ve başka bir güne randevu isteyin. Görüşmeye gideceğinizi söyleyip açıklama yapmaksızın gitmemek, haklı olarak görüşmecilerin en çok rahatsız olduğu davranış şeklidir. "Aman ne olacak, zaten geç oldu, artık unutmuşlardır, vs." diye düşünüp aramayı ihmal etmeyin. Bir gün- bir hafta sonra da olsa arayıp gelememe nedeninizi açıklayın. En azından bu görüşmecinin daha sonra çok çalışmayı istediğiniz bir yere de geçebileceği olasılığını düşünerek bunu yapın.
·  Çağrı gelene kadar işe girdiyseniz, durumunuzu belirterek, teşekkür edin.
 
 
6. Görüşmeye giderken görünümünüze özen gösterin.
 
·  Görünümünüz davranışlarınız ve konuşmalarınızla yarattığınız izlenimi desteklemeli ve güçlendirmelidir. Kot pantolon kesinlikle giymeyin. Yaşınızdan küçük gösteriyorsanız kumaş etek-ceket ya da pantolon daha olgun görünmenizi de sağlayacaktır.
·  Çok makyaj yapmayın, aşırı parfüm sürmeyin, sakız çiğnemeyin, en azından görüşme için binaya girmeden önce atın.
·  Kızlar için saçınızı abartılı tokalarla toplamayın, özellikle plastik toka kullanmayın, kıyafetinizle uyumlu renklerde sade aksesuarlar kullanın. Küçük gösterdiğinizden şikayet ediyorsanız, saçlarınızı at kuyruğu yapmak yerine fön çektirip açın. Saçınız kısaysa büyük klipsli kadınsı küpeler kullanabilirsiniz.
·  Görünümünüze canlılık katacak bir unsur mutlaka bulunsun. Gri bir takım giydiyseniz kırmızı bir kravat gibi, ya da canlı tonlarda makyaj yapmak gibi. Yüzünüz enerjik ve pırıl pırıl olmalı. Önceki gün erken yatın ve dinlenmiş olun. Olanağınız varsa ılık-soğuk suyla duş alın, canlanmanıza yardımcı olur.
·  Klasik kıyafetlere alışkın değilseniz ve kendinizi bu kıyafet içinde rahat hissedemiyorsanız, sevdiğiniz ve her zaman kullandığınız bir aksesuarı kullanabilirsiniz. Ya da kıyafetinizi farklılaştırabilirsiniz. Örneğin ceket içine sevdiğiniz bir tişörtünüzü giyebilirsiniz. Sizi rahatlatacaktır. Tabi genel görünümü bozmamak kaydıyla.
 
 
7. İş görüşmesini, görüşmecisini ciddiye alın, kontrolünüzü kaybetmeyin.
 
·  Görüşme için binaya girdiğiniz andan itibaren herkese nazik ve güleryüzlü davranın, diyalog kurmaya çalışın. İnsanlardan alacağınız karşılıklar kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur, heyecanınız yatışır.
·  Görüşme yapacağınız kişiye arkadaşınız gibi davranmayın. Yaa, falan, filan, yani gibi kelimeleri konuşurken kullanmamaya çalışın.
·  Sizin ve karşınızdaki kişinin rollerini ve ne için orada bulunduğunuzu unutmayın. Saygılı, ölçülü ve kibar olun. Görüşmecinin samimiyetine karşılık verin ama gevşememeye dikkat edin.
·  Sorulara yanıt verirken neden bu işi istediğiniz ve uygun olduğunuz açıklamanızı destekler, güçlendirir şekilde örnekler verin, mantıklı ve tutarlı olmaya çalışın.
 
Nida Öğütveren
Turbocv.com
 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.