MESLEK SEÇME KRİTERLERİ - KENDİNİ TANIMA-1

MESLEK SEÇME KRİTERLERİ - KENDİNİ TANIMA-1

Kariyer Yönetimi

Meslek seçimi çok faktörlü bir süreçtir. Bu sürecin  insanın  30-40 yılını etkileyeceğini de düşündüğümüzde ne kadar önemli ve önemsenmesi gereken bir süreç olduğu ortadır.

Ancak gerçek hayata baktığımızda bu sürecin çok da bilinçli geçirildiğini söylemek pek mümkün değildir. Bunun pek çok nedenleri olmasına rağmen , ben çözümleri ve atılması gereken adımlar konusunda derinleştirmek istiyorum yazımı.

Böyle uzun bir yolculuğa çıkarken öncelikle kişinin kendisinden başlaması ve kendine dönmesi çok doğru olacaktır.

Kişinin kendini tanıması, zihinsel özelliklerini bilmesi, kendi yapabilirliklerini anlaması ,yetenek ve becerilerini fark etmesi,değerlerini belirlemesi, atılacak ilk ve en doğru adım olacaktır.

Zihinsel özelliklerini bilmesinden kast ettiğimiz, beynimizin temel çalışma  fark yatkınlıklarını fark etmemizdir.Her türlü karar sürecimiz beyin fonksiyonları ile yapıldığına göre beynimizin yatkınlıkları hakkında fikir sahibi olmamız önemlidir.Beyin ile ilgili bilgilerimizin çok sınırlı olduğunu bilmemize rağmen bu konuda bazı açılımlara da sahibiz.Örneğin beyin fonksiyonlarımızın beynimizin iki yarımküresinin temel özelliklere sahip olduğunu biliyoruz.

Sağ yarımküre ve sol yarım küre fonksiyonlarını şöyle ayrımlandırabiliriz;

 

Sağ yarım küre (vücudumuzun sol tarafına kumanda eder) Uzaysal / müziksel / Bütünü gören / sanatsal / sembolik eş zamanlı / simultane /  duygusal / sezgisel  / yaratıcı sakin / ruhsal / yeni düşüncelere açık / yapay / yüzleri tanıma / eş zamanlı anlayış / soyut modellerin algılanması / karışık figürlerin tanınması fonksiyonlarına sahiptir.

 

Sol yarım küre (vücudumuzun sağ tarafına kumanda eder) Konuşma / sözel / mantıksal / matematikse / doğrusal / ayrıntılı / düzenli / kontrollü / entelektüel  / baskın / maddeci / dünyevi / aktif / analitik / okuma,yazma,isimlendirme / düzenli sıralama /önem sırasının algılanması / karışık hareket dizisi fonksiyonlarına sahiptir.

 

(The Whole Brain Business Book ,syf 12,Ned  Hermann,Mcgraw Hill,1996)

 

Sağ ya da sol beyini kullanmaya yatkınlık bir ayrım olarak algılanmamalıdır.Bu sadece bir yatkınlığın fark edilmesi durumudur ve beyin yarım kürelerinden biri baskın olabileceği gibi bazı insanlarda da eşit çalışabilmektedir.Ancak bu farklı ya da eşit çalışıyor olması kişisel yapabilirlikleri belirlediğinden bunun  fark edilmesi önem taşımaktadır.Bu durumun doğrusu ya da yanlışı yoktur,var olan gerçekliğin fark edilmesi işimizi kolaylaştıracaktır sadece.

Bu fonksiyonlara ilişkin testler  (Kişisel Kariyer Planlama-Mehmet Öner ) kitabında bulunabilir.

 

Zihinsel özelliklerimiz ile ilgili saptamalar yaptıktan sonra kişiliğimize ilişkin özellikler hakkında bilgi ve farkındalık edinmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda yer alan özelliklerden kendinizde gördüklerinizi işaretlemeniz kişiliğinize ilişkin önemli ip uçları oluşturacaktır.

 

 

 

*Dürüstüm..                     *Yaratıcıyım.           *Sorumluyum.

*Övülen biriyim.              *Gerçekçiyim.        

*Yapıcıyım.

*Saygılıyım.                     *Cömertim.             

 *Sakinim.

*Heyecanlıyım.                *Adilim.                   *Kararlıyım.

*Olumluyum.                   *Samimiyim.       *Hoşgörülüyüm.         *Anlayışlıyım.                *Planlıyım.           

*İstekliyim.

*Politiğim

*İstikrarlıyım

*Risk alırım  

*Hazır cevabım 

*Mükemmeliyetçiyim

*Çabuk öğrenirim

*Esneğim

*İlgiliyim.                    *Bağlıyım..       

 *Ahlaklıyım.

*Çalışkanım.               *Duyarlıyım.     

 *Sabit fikirliyim.

*Önyargılıyım

*Eleştiriye dayanıklıyım

*Yenilikçiyim

*Güvenilirim

*Hakkımı *ararım/savunurum

*Meraklıyım

*Derli-topluyum

*Enerjiğim

*Otoriteye uyumluyum

*Zorlukları severim

*Tutucuyum

*Ayrıntıcıyım

*Tutarlıyım

*Motivasyona sahibim.   *Bilgiliyim.          

*Sevilenim.

*Popülerim.                     *Hasassım.           

 *Zekiyim.

*Dinlemesini bilirim       *Espriliyim. 

*Merhametliyim

*Dakikim

*İnsan odaklıyım

*Temkinliyim

*Maceracıyım

*Becerikliyim

*Sakinim(baskı altında)

*Kontrollüyüm

*Yeni fikirlere açığım

*Sonuç odaklıyım

*Alçakgönüllüyüm.  *Neşeliyim.        

 *Sempatiğim.

 

 

Bu özelliklerden pek çoğunu işaretlemiş olabilirsiniz.İşaretledikleriniz sahip olduklarınız,işaretlemedikleriniz sahip olmadıklarınız olduğuna göre bunlar üzerinde biraz çalışarak kendiniz hakkındaki farkındalıklarınızı arttırabilirsiniz.

Bu farkındalıklarınız hem güçlü yönleriniz hem de zayıf yönleriniz hakkında size güçlü ip uçları verecektir.

Bu konu üzerinde biraz çalıştıktan sonra bir adım daha atacağız.

 

 

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.