MUTLU İNSANLARA DÖNÜŞEBİLMEK..

MUTLU İNSANLARA DÖNÜŞEBİLMEK..

Kariyer Yönetimi

Bugün bir seminerim vardı…”Olumlu düşünmek ve olumlu yaşamak” başlıklı..Benim açımdan çok keyifli ve güzel geçen bir çalışmaydı..

Çalışmadan bana kalan şu oldu..Bildiğim bir bilgi daha da sağlam temellere oturdu zihnimde…O da şu;insanlar çoğunlukla sevmediği işleri yapıyorlar ve  mutsuz yaşıyorlar…Olumlu düşünebilme istekleri ve inançları bile kalmamış..Mutlu olabilmek severek yapılacak bir işte çalışmakla mümkün…

Dün yaşadığım başka bir olayda da iyice belirginleşen bir durum bu…Kızımın ortodonti tedavisi için dişçiye gittik randevu saatimiz 19:00, ellerindeki listeye göre 16:30, bizi doktorun yanına çıkartan görevli  ve diğer görevliler bizim orada beklediğimizi göre göre ,üstelik “iyi akşamlar “bile demeden kaçar  gibi hastaneden çıkarken , ben biraz tahminlerim sayesinden doktoru kaçırmadan muayenemizi olduk..   İşimiz bittiğinde saat 20:20 idi ve bunun çok uzun bir kısmı bekleyerek , diğer kısmı da olan biteni hastane sahibine aktararak geçti.Hastane sahibine  hem durumu, hem  genel gözlemlerimi anlattığımda bana içtenlikle şöyle bir açıklama yaptı “her hafta eğitimler düzenliyoruz, bu eğitimlere  de çok paralar ödüyoruz…”Bu cümleden sonra şöyle söyledim…O halde en kısa zamanda bir” çalışan memnuniyeti “ araştırması yaptırın çünkü, sizin personeliniz ,yüzüyle ,bakışıyla, davranışıyla buradan memnun olmadığını gösteriyor, hem eğitime harcadığınız paraya,  hem de buraya harcadığınız paraya yazık dedim…

 

Bu iki yaşanmışlık çok çarpıcı bir gerçekliği bizim önümüze bir kez daha getiriyor..

 

İnsanlar neden mutlu olacakları ve sevebilecekleri kendilerine uygun bir iş seçmezler?

Mesleğe yöneliş sürecini yakından bilen biri olarak , o dönemde kontrol dışı gelişen ve bilinç eksikliğine sahip olmanın da etkisiyle yanlış adımlar atılmasını anlayabiliyorum…Demek istediğim  ÖSS ve tercih döneminde duygusal nedenlerle ve belki de gencin kendini tanımadan ve kendi gerçekliğini sorgulamadan gerçekleştirdiği bir yöneliş var…

Bunu bir kenara bırakıp ilerleyen dönemlerdeki duruma yaklaşmak istiyorum…

 

Öyle ya da böyle bir eğitim alındığını  ve bir yerde çalışıldığını düşünelim..

Mesleğimizi de sevmiyor olabiliriz,çalıştığımız yeri de..

 

Peki bunlar mutlak yani değişmez şeyler midir? Bunları değişmez-değiştirilemez yapan nedir? Kimdir? Bu aşamada bile olsa yapılabilecek hiçbir şey yok mudur? Eğer çalıştığımız yeri sevmiyorsak ve orada bulunmaktan hoşnut değilsek, katlanmak gerekir mi?

Yapılabilecek hiçbir şey yok mudur?

Sizin bir çıkar yol görememeniz, bir çıkar yol olmadığı anlamına gelmez. Sözü geldi aklıma…

Mutsuz yaşamak ve yapılan işte de başkalarını mutsuz etmek çok büyük bir sorumluk, değil mi?

Şöyle bir noktaya dikkat çekmem yaralı olacaktır, bir sorun ya da sıkıntı yaşanırken içinden çözümü düşünmek ve bulmak zordur. Meseleye dışarıdan bakabilmek ise çoğu zaman zor olmakla beraber, çözüm konusunda yardımcı ve açılım sağlayıcı olabilir.

 

Yetişkinlerin de kariyer planlamaya ihtiyacı olduğunu ve atılmış adımların değiştirilemez olmadığını söylemek isterim…

Mutlu insanlara dönüşmek mümkün,önce sorgulayalım sonra harekete geçelim,bunu başarmış biri olarak ,ben buradayım..

 

 

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.