Zorluklar İnsanı Güçlü Yapar

Zorluklar İnsanı Güçlü Yapar

Kişisel Gelişim

 "Efsane Wimbledon tenis oyuncusu Arthur Ashe AIDS'den ölmekteydi. Dünyanın her köşesindeki hayranlarından mektuplar yağmaktaydı. Bunlardan bir tanesi şöyle soruyordu: 

    'Neden Tanrı böylesine kötü bir hastalık için seni seçti?' 
    Arthur Ashe buna şu cevabı verdi: 
 
    Tüm dünyada...50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar,5 milyon tenis oynamayı öğrenir, 500,000 profesyonel tenisi öğrenir, 50,000 yarışmalara girer, 5,000 büyük turnuvalara erişir, 50'si Wimbledon' a kadar gelir, 4'ü yarı finale, 2'si finale kalır. Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı'ya 'Neden ben?' diye hiç sormadım. Ve bugün sancı çekerken, Tanrı'ya 'Niye ben?' mi demeliyim?
    Mutluluk insanı tatlı yapar,
    Zorluklar güçlü yapar,
    Hüzün ise insan yapar,
    Yenilgi mütevazi yapar,
    Başarı insanı ışıldatır, 
    Ama yalnız "Tanrı" yolumuza devam etmemizi sağlar. Tanrı' ya asla 'Niye ben?' diye sormayın... Ne olacaksa olacak... 
    O'nun kendine has usulleri vardır...
    Her şey kendi iyiliği için olur...
    İnancınızı koruyun. " 
    Hayat insanoğluna sunulmuş bir sınama defteri gibi. Mutluluğu da tadıyoruz hüznü de, başarıyı da başarısızlığı da, sevgiyi de görüyoruz nefreti de, iyi de var hayatımızda kötü de. Ve bunun gibi çoğaltabileceğiniz bir çok olumlu ve olumsuzlukları yaşıyoruz. Aslında bu olumsuzluklar hayatımızda iyi ki var, öyle olmasa olumluların kıymetini anlayabilir miydik? Bir çoğumuz yaşantımızda dönem dönem tatsız tartışmalarla karşı karşıya geliriz. Gerek iş gerekse özel yaşantımızda beklemediğimiz olaylar bir anda gününüzü, haftanızı hatta ve hatta hayatınızı bile olumsuz etkileyebilir. Yapmış olduğunuz bir anlık tartışma olayları içinden çıkılmaz hale getirebilir. Karşılıklı söz düelloları sonrasında durum aşikar; kırgınlıklar, küskünlükler, huzursuzluklar, yanlış anlamalar vs. vs.. 
    Bana göre böyle durumlarda yapılacak en doğru seçim o anda tartışmayı körüklemek yerine sessiz kalmayı tercih ederek eleştirileri daha dingin süreçte karşınızdakiyle paylaşmak olacaktır. 
    Eğer bunu o an başaramamışsak sonrasında mantıklı düşünerek olayları tartıp, kendimizi doğru dile getirebilmek, karşımızdakine verdiğimiz değeri doğru zaman ve yerde ifade etmek, hatalıysak "özür dilemek" erdemdir anlayışıyla karşımızdakinden özür dilemek, karşımızdakinin hatalı olduğunu düşünüyorsak kendisine özür dileme şansı vermek en büyük olgunluk ve profesyonel bir yaklaşım olacaktır. Tek taraflı "ben haklıyım" diyip karşınızdakini alt etme tavrı, kendinizi o an iyi hissetmenizi sağlayarak, sonrasında sizi iç dünyanızda sorgulamaya davet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Böyle zamanlarda benim nacizane önerim elinizden geleni sonuna kadar yapın. "Niye böyle yaptım?" pişmanlığını içinizde yaşamaktansa "Elimden geleni yaptım" dediğinizde göreceksiniz ki iç huzurunuz daha rahat olacak ve kendinizi daha hafiflemiş hissedeceksiniz... 
    Yaşam hepimize sunulmuş en güzel hediye. Kıymetini bilen ödülünü alıyor, bilmeyen ise kocaman bir sıfır. Aşağıdaki alıntı ise bir şeylere daha duyarlı olmamız sinyalini veriyor.

    "Öyle sabah uyanır uyanmaz yataktan fırlama 
    Yarım saat erkene kurulsun saatin 
    Kedi gibi gerin, ohh ne güzel yine uyandım diye sevin. 
    Pencereni aç, yağmur da olsa, fırtına da olsa nefes al derin derin 
    Yüzüne su çarpma, adamakıllı yıka yüzünü serin serin 
    Geceden hazır olsun, yarın ne giyeceğin 
    Ona harcayacağın vakitte bir dilim ekmek kızart 
    Çek kızarmış ekmek kokusunu içine 
    Bak güzelim kahvaltının keyfine. 
    Ayakkabıların boyalı olsun, kokun mis, önce sana güzel gelsin aynadaki siluetin 
    Çık evinden neşeyle, karşına ilk çıkana gülümse, aydınlık bir gün dile 
    Sonra koş git işine, dünden, önceki günden, hatta daha da eskiden yarım ne kadar işin varsa hepsini tamamla, ohhh şöyle bir hafifle

    Bir güzel kahve ısmarla kendine, seni mutlu eden sesi duymak için alo de 
    Hiç işin olmasa da öğle üzeri dışarı çık 
    Yağmur varsa ıslan, güneş varsa ısın, hatta üşü hava soğuksa 
    Yürü, yürürken sağa sola bak, öylesine değil, görerek bak 
    Çiçek görürsen kokla, köpek görürsen okşa, çocuk görürsen yanağından makas al. 
    Sonra, şöyle bir düşün, kimler sana yol açtı, sen çok darda iken kimler seni ferahlattı, 
    hani kapını kimsenin çalmadığı günlerde kimler kapını tıklattı? 
    Ne kadar uzun zamandır aramadın onları değil mi? 
    Hadi hemen uğrayabilirsen uğra, arayabilirsen ara 
    Hatırlarını sor, öyle laf olsun diye değil, kucaklar gibi sor.. 
    Bu sadece onların değil, senin de yüreğini ısıtacak, yüzünde güller açtıracak. 
    Günün güzeldi değil mi? Akşamın da güzel olsun.. 
    Yemeğin ne olursa olsun, masanda illaki kumaş örtü olsun.. 
    Saklama tabakları, bardakları misafire 
    Sizden ala misafir mi var bu dünyada

    Ailecek kurulun sofraya öyle acele acele değil, vazife yapar gibi hiç değil, şöyle keyfe keyif katar gibi, lezzete lezzet katar gibi, eksik bıraktıklarını tamamlar gibi tadına var akşamının.. 
 
    Gece evinde, dostların olsun 
    Sohbet mezen, kahkahan içkin olsun. 
    Arkadaşım, hayat bu daha ne olsun? 
    Ama en önce ve illaki sağlık olsun! 
    Zorluklar insanı güçlü yapar "Neden Ben" demeyin .

    Sevgiyle Kalın. 
    Funda Taşdemir
 
 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.