Fuat YALÇIN

Fuat YALÇIN

1953’de İstanbul’da doğdu. Barbaros İlkokulu’nda okudu.1972 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun oldu. 1980 yılında Liverpool Üniversitesi’nden master derecesi aldı. Volkswagen (Çiftçiler), Sungurlar, Mercedes-Benz, Elf gibi şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Çalıştığı süre içinde aldığı görevler ağırlıklı olarak müşteri hizmetleri ve satış konularında yoğunlaştı. Mercedes –Benz Turk ‘te 1981- 1994 yılları arasında Dış hizmetler grup şefliği, Eğitim ve dış hizmetler müdürlüğü, Yedek Parça lojistik müdürlüğü, Yedek Parça müdürlüğü görevlerinde bulundu.
Yalçın Xerox'ta 1996- 2003 yılları arasında servis operasyon direktörlüğü görevini yapmıştır.

İş hayatı ve özel hayatta insan üzerine denemelerini topladığı ‘İnsan ve Başka İnsan’ adlı kitabı Kasım 1998’de Arıtan Yayınevi tarafından yayınlandı. 1999 yılında iş yaşantısını, insan ilişkilerini anlatan, çalışanların duygusal durumlarını irdeleyen kısa öyküleri Milliyet gazetesi İş Yaşamı ekinde yayınlandı.

2000 yılında iş hayatında insanların yaşamak ve başarmak ikilemini sorgulayan ve yaşanmış olaylara dayanan öykülerini bir kitapta topladı. ALTIN KİTAPLAR’ ca yayımlanan bu kitap “Eşsiz Düşler Kütüphanesi” adını taşımaktadır. “Eşsiz düşler kütüphanesi” adlı öyküsü 1999 Samim Kocagöz öykü yarışması ikincilik ödülünü kazandı.

İş hayatı, müşteri ilişkileri konularında yazdığı makaleler 2000 ve 2001 yılında EXECUTIVE EXECELLENCE, PERSONNEL EXCELLENCE ve DÜNYA İŞ FİKİRLERİ, HUMAN RESOURCES dergilerinde , MİLLİYET gazetesi iş yaşamı ekinde yayınlandı.

Fuat Yalçın 1995 - 2001 yılları arasında İstanbul Erkek Liseliler Derneği başkanlığı yapmıştır.

Müşteri memnuniyeti , Müşteri ilişkileri, Başarı konularında çeşitli konferans ve seminerler veren Yalçın, evli ve iki çocuk babasıdır.

Verdiği Eğitimler

 

İletişim Formu
Mesajınız Gönderilmiştir. Teşekkürler
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.