SAP ERP programını indir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

SAP programını alttaki linke tıklayarak indirebilirsiniz . Bazı modüller için deneme sürümü mevcuttur.

Link  :

Product Trial/Download
SAP BusinessObjects Lumira Download and Tutorial
SAP BusinessObjects Predictive Analytics Trial
SAP BW 7.4 SP2 on SAP MaxDB 7.9 (90 day trial edition) Trial
SAP HANA (on SAP HANA Cloud Platform) Trial
SAP HANA (on MS Azure Cloud or AWS) Tutorial
SAP HANA Cloud Platform Trial
SAP HANA, express edition Learn more
SAP HANA Vora (on SAP Cloud Appliance Library) Trial
SAP Mobile App Protection (part of SAP Mobile Secure) Trial
SAP Mobile Platform Trial
SAP NetWeaver 7.5 SP1 AS ABAP and SAP BW on SAP HANA Trial

How to Guide

SAP NetWeaver AS ABAP 7.50 SP2 Developer Edition Download
OpenUI5 SDK package Download
Tools Trial/Download
ABAP Development Tools for SAP Netweaver Download
SAP API Business Hub Learn more
SAP HANA Client Software Packages Download
SAP HANA Cloud Connector Download
SAP HANA Cloud Platform SDK Download

Installation Procedure

SAP HANA Cloud Platform Tools Download
SAP JVM Download
SAP Mobile Platform SDK Download

Installation Procedure

Modeling Tools for SAP BW powered by SAP HANA Download
UI Development Toolkit for HTML5 (SAPUI5) Download
SAP Web IDE Hybrid App Toolkit add-on Download

Installation Procedure

Nedir bu SAP?

Tarihceden sonra gerçek bir tanımla yaklaşmak istiyorum.Bana göre SAP nin en güzel tanımı : bir şirketin herhangi bir bölümünün veya herhangi bir sürecinin bilgisayar ortamına dökülmiş hali.Bir örnekle somutlaştırmaya çalışırsak; bir gıda firmanız olduğunu düşünün.Bir çok ürün üretiyorsunuz,satışını yapıyorsunuz ,ithalat-ihracat kısacası bir şirketin yaptığı her şeyi gerçekleştiriyorsunuz.Bu süreçte sizin üretimden,stoğa,satılan ürün sayısından alınan malzemeye,çalıştırdığınız personelinizin takibi ve bilgilerinin kontrolüne ihtiyacınız var.İşte SAP ile bütün bunları bilgisayar ortamına dökmeniz için gerekli yazılımdır.

SAP her ihtiyacı karşılamak için kendi içinde bölümlere ayrılmış ve bunlara modüller demiş.Yani kendisini meydana getiren modüller dediğimiz parçalardan oluşuyor.Mesela firmanızın satış ve dağıtımdan sorumlu modülü SD(sale and distrubition).Her bir modül için uzamanlar yetişmekte,çalışmakta.Ve her modül birbirine bağlı.Genel olarak belli modeller olsada her şirket için özel olarak ihtiyac ve istekler doğrultusunda analiz yapılmakta ve ona özel yazılım oluşturulmakta.Sonuç olarak aslında parça birleştirilmesi yapılmakta.Şimdi kısaca bazı modüllere bir göz atıp bilgim olan modüllerin tanımını yapalım.

• PP (Production Planning) : Üretim planlama modülü. Fabrikalardaki üretim programlarının  SAP sistemine uyarlamasından sorumludur. İşçilik,malzeme,üretim planları gibi tüm aktivitelerin
    SAP sistemine aktarılması bu modülün sorumluluğundadır.
  • MM (Materials Management): Malzeme yönetim modülü. Her türlü malzeme tertip ve düzeni dahil olmak üzere satın alma gibi şirket için oldukça önemli bir görevi üstlenmektedir.
  • SD (Sales and Distribution): Satış ve dağıtım modülü.Sipariş,teslimat,faturalandırma ve ödeme almaya
    kadar tüm satış süreçlerinden Sales&Distribution(SatışveDağıtım) modülü sorumludur.
  • FI (Financial Accounting):Finans modülü.  Mali Muhasebe tarafında verilerin entegre bir şekilde kaydı ve
    saklanmasının yanısıra, yönetim kademelerinin finans bilgilerini kullanarak planlama ve kontrol yapmalarına ve
    stratejik kararlar almalarına olanak sağlayan modüldür.
  • CO (Controlling):Maliyet muhasebesi modülü. Şirketin karlılık analizlerinin çıkarılarak hangi alanların daha
    karlı hangi alanların ise maliyetli olduğunun tespitini sağlar.
  • PS (Project System):Proje sistem, bütçeleme, yürütme, yönetim, maliyet, satış ve satış sonrası, hizmetler de dahil olmak üzere yönetilen büyük projeleri kapsayan modüldür.
  • BC (basis): SAP sisteminin kurulup düzgün çalşıtığından emin olan modüldür.
  • HR (Human Resources):İnsan kaynakları modülü.SAP’nin insan kaynakları alanında işyönetimi konusunda kullanılan modülüdür.
  • PM (Plant Maintenance):Bakım ve onarım modülü.Tamamlanan yazılım bir süre için yapan şirketin sorumluluğundadır.Gerekli sorunlara ait bakım ve onarımla ilgilenirler.

(SAP de bunların dışında da pek çok modül var.Ben inceleme fırsatım olanlar hakkında bilgi verdim.)

Çalışma prensibi olarakda SAP her ülkede bir şubesi var aslında distrübitör demek daha mantıklı olabilir.Ve her ülkedeki SAP a bağlı partnerlar var.Yani bir Türkiye SAP var birde ona bağlı SAP işini yapan şirketler.

Peki ya ABAP ?

İşin özelleşmesi kısmında ise devreye ABAP dediğimiz SAP nin programlama dili devreye giriyor.Yani SAP de müşterinin isteklerini karşılamak için yetersiz kalınan yerlerde SAP kendini geliştirme yöntemini bu dil ile sağlamış.ABAP programcıları gerekli düzenlemeyi arka planda gerçekleştiriyor.

Temel olarak syntax ını belki C ye benzetebilceğimiz OOP mantığının ciddi anlamda uygulandığı yüksek seviyeli bir programlama dili.Kendi geliştirme ortamı olduğu gibi belli kısımları eclipsde de geliştirilebiliyor.

Evet arkadaşlar her iki tanımında kısmen kafamızda oturduğu kanısındayım.Artık SAP nedir sorusuna verilecek bi cevabımız var.

Allah zihin açıklığı versin

Gülistan BOYLU

Kaydet

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply