Finansal Terimler Sözlüğü (Açıklamalar)

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Finansal Terimler Sözlüğü (Açıklamalar)

Parasal konularda bir banka ya da finansal kurum ile görüştüğünüzde, ya da şirketlerin muhasebe departmanıyla ilgili bir konuda konuşulduğunda, finansal bazı terimler kullanılır ve bu terimlerin anlamlarını bilmek, konuyu anlamanız açısından size çok yardımcı olacaktır.

Mali Durum (Finansal Durum) Nedir: Kar ve zarar bildirimi için referans olarak kullanılır. Gelir, gider, kar, zarar bilgilerini içerir. Bununla beraber aktif ve pasifleri, öz sermayeyi gösteren bilançoyu da içerir. Bu verilere ek olarak mali durumun belirlenmesinde, Nakit Akışı, Kaynaklar ve Çalışma için kullanılan fonlar, Finansal Oranlar Analizi gibi verilerde kullanılır.

Borç ya da Öz sermaye  Kullanımı Nedir: Ne tür bir fon yapınız olduğunu belirler. Borç genellikle kredi, emre yazılı senet, ipotek veya diğer hukuki belgeler şeklinde gerçekleşir.

Geri Dönüşüm Oranı (Verimlilik) Nedir: Yatırımların öncelikli amacı, yatırım yapan kişilerin paralarını tekrar geri kazanmalarıdır. Bu oran borç veren veya yatırımcıların, bu yatırım için ne kadar kar ya da faiz aldıklarını gösterir. Fon bulmak için herhangi bir kaynağa yönelindiğinde, ne oranda bir verimlilik aradıklarını bilmelisiniz.

Nakit Akışı Nedir: Bu bir şirketin can damarıdır. Nakit akışı, harcamaların ödenmesi ve yatırımcı ve ya borç verenlere geri dönüşün sağlanması için, fon üretilmesidir. Nakit akışı, paranın zamanlamasını, giriş ve çıkış miktarını yansıtır.

Çalışma Sermayesi Nedir: Bu rakam genellikle, yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi ve ödemelerin yapılabilmesi için, bir yıl içinde nakde çevrilmesi gereken varlıkları ifade eder.

Teminat Nedir: Bu özellik, kredinin geri ödenmesi ya da başka bir yükümlülüğün yerine getirilebilmesi için ikincil bir kaynak olarak kabul edilir.

Başa baş Analizi Nedir: Başa baş noktası, işletmenin gelirlerinin giderlerine eşit olduğu, ne kar ne de zararın olduğu noktadır. Başa baş analizi; şirketin potansiyel karının başarısız olma riskini değerlendirme metodudur. Giderler, değişken maliyetlere  (örn: işçilik, malzeme, komisyonlar) ve sabit maliyetlere (örn: kira, maaşlar, sigorta, donanımlar vs) ayrılarak dağıtılmalıdır. Böylece, bu maliyetlerin ve birim ürün başına tahmini gelirin belirlenmesiyle, ne kadar sayıda ürünün satılmasından bu maliyetlerin karşılanabileceğine karar vermenizi sağlar. Bu noktada şirket ne kar ne de zarar eder. Bu analiz, ürünün fiyat değişiminin etkilerinin görülmesinde çok önemli bir araçtır. Şirketin karlılık talebine bağlı olarak, maliyetlerin azalış ya da artışlarının görülmesini sağlar.

Marj Nedir: Gelirler ile bu gelirlerin oluşması için yapılan harcamalar (giderler) arasındaki parasal ya da oransal farktır. Toplam marj, toplam satış gelirleriyle, toplam satış maliyetleri arasındaki farktır. Net marj nedir; Net marj, toplam satış gelirleriyle ürünün satılması için katlanılan (vergi, yönetim, üretim ve genel giderler vs) tüm giderler arasındaki farktır.

Kaldıraç Nedir: Şirketin sahip olduğu kaynaklarla, sahip olduğundan daha fazla miktarda parayı, borç alabilmesidir. Yani borç yoluyla kaynaklarını arttırarak karını yükseltebilme kabiliyetidir.

İşletme Terimlerinin Anlamları – İngilizce Türkçe Teknik Terimler Sözlüğü

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply