0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Helyum Gazının Önemi ve Dünya’da Helyum Gazı Tükenirse Ne Olur?

0

Helyum Gazının Önemi ve Dünya’da Helyum Gazı Tükenirse Ne Olur?

Helyum sadece balonların içine konulan veya içimize çektiğimizde sesimizi komik hale getiren bir gaz değildir. Bu gaz ayrıca tıbbi araştırma teknolojileri ve nükleer reaktörlerden futbol sahalarında kullanılan keşif balonlarına kadar birçok alanda etkin madde olarak rol almaktadır. Evrendeki en yaygın elementlerden biri olsa da gezegenimiz Dünya’da helyum nispeten zor bulunur. Bu yüzden de bu gazın parti balonlarında kullanılıp ziyan edilip edilmemesi ve eğer bu gaz tükenirse ne olacağı konusunda tartışmalar bulunuyor.

Helyum gazı Dünya’da o kadar nadir bulunur ki, bu gazı Fransız bir bilim adamı “Güneş’i” incelerken keşfetmiştir. Doğal yollarla sentezlenen bu gaz Dünya’mızın atmosferinin yalnızca yüzde 0.0005’ini oluşturmaktadır. Büyük oranlarda ABD, Rusya ve Hindistan’daki doğal gaz rezervlerinde bulunmaktadır. Bunların içinde ise ABD, %80 ile rezervin çoğunluğunu elinde bulundurmaktır.

Peki bu maddeyi bu kadar özel kılan şey nedir? İlk olarak, bu madde soğuktur. Helyumun kaynama noktası bilinen elementler içinde en düşük değere sahiptir ve sıcaklık düşürülerek katılaştırılamayan tek maddedir. Bu da bu maddenin mükemmel bir soğutucu ve kriyojenik araştırmalar için uygun bir hammadde olmasını sağlar. Tıpta kullanılan cihazlardan, MR içinde bulunan süperiletken mıknatıslarda da kullanılan helyum; ayrıca LCD ekranlar, fiber optikler, kuantum bilgisayarları ve roket yakıtları gibi çok farklı teknolojilerde de ham madde olarak sarfedilir.

Sorun şu ki helyum elementi sınırlı bir kaynaktır. Dünya’mızın helyum kaynakları azalıyor. Gözlemcilere göre bunun nedeni büyük oranda ABD’nin politik kararları. 1925 yılında ABD’li görevliler Teksas’ta helyum gazını depolama amacıyla bir ulusal helyum rezervi kurdular. Amaçları herhangi bir savaş durumunda keşif balonlarında kullanmak üzere helyum depolamaktı. Yıllar sonra ise yönetim helyum işinden çekilmek istedi. O zamanki ABD başkanı Bill Clinton, eyalet yönetimine 2015 yılı itibariyle helyum satabileceğini beyan eden kontratı imzaladı.

Bu hamlenin nedeni ise özel sektörün helyumun değerine nerede kullanacağına karar vermesini sağlamaktı. İşler beklenildiği gibi gitmedi, gaz bu kadar zor bulunmasına rağmen fiyatı çok düşük kaldı. Bunun hemen ardından satışın uzatılmasına dair bir diğer yasa daha oluşturuldu. Uzmanlara göre ise ABD elindeki tüm hammaddeyi elinden çıkarıp helyum işini tamamen profesyonellere bırakmalı.

Bütün bunlar olurken ise gezegenimizin toplam helyum stoğunun azalmaya başladığına inanılıyor. Eğer helyumumuz biterse bu MR cihazlarının, LCD ekranların ve parti balonlarının sonu anlamına geliyor. Ya da en azından bunların inanılmaz pahalı olmasına neden olacaktır. Başka bir soygaz olan argon, bazı alanlarda helyum yerine kullanılabilsede helyumun gerçekleştirdiği süper soğutma işlemlerini başka hiçbir element yapamaz. Buna bağlı olarak da eğer helyumumuz tükenirse, muhtemelen atmosferimizde helyum aramaya girişeceğiz. Araştırmalara göre böyle bir durumda helyumun maliyeti 10,000 kata kadar artacaktır.

Kaynak: http://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/what-if/what-if-we-ran-out-helium.htm

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.