Euro 2008’de ilk rakip Portekiz

0

Euro 2008-de ilk rakip Portekiz

7 Haziran, 2008 00:01:00 (TSİ)

İspanya-da mükemmel bir sezon geçiren Nihat, hücumda A milli takımın en büyük kozu

Euro 2008 finalleri bu akşam iki maçlabaşlıyor. A Grubu-nda Türk milli takımı, turnuvanın favorileri arasındagösterilen Portekiz ile Cenevre-de kozlarını paylaşacak.

2008Avrupa Futbol Şampiyonası bu akşam başlıyor. Altı yıldır uluslararasıturnuvalarda finallerden uzak kalan A milli takımın bekleyişi de sonaeriyor.
 
Türkiye ilk maçını Euro 2000-de son maçını yaptığı Portekiz ile oynayacak.
 
Türkiye, Dünya üçüncüsü olduğu 2002-den sonra 2004 Avrupa Şampiyonası ve 2006 Dünya Kupası finallerine katılamadı.
 
Euro96-da gruptan çıkamayan, Euro 2000-de çeyrek finalde Portekiz-e 2-0yenilip elenen ay-yıldızlı ekip, Avrupa Şampiyonası finallerinde üçüncükez yer alacak.
 
Türkiye, Euro 96-da da aynı grupta yer aldığıve 1-0 mağlup olduğu rakibiyle yaptığı altı karşılaşmada sadece birgalibiyet alabildi. Dördü resmi, ikisi özel geride kalan altı maçtaTürkiye beş, Portekiz 13 gol attı.
 
Portekiz ile yapılacak kritik A Grubu maçı öncesinde milli takımda tüm oyuncular forma giyebilecek durumda. 
 
Terim: “Final oynamaktan başka şey bize yakışmaz”
 
MilliTakımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasıfinallerinde yarın Portekiz ile yapacakları maç için, “1955 yılındanberi Portekiz-e galip gelememiştik. Ama biz çok zor işi çevirdik, bunuda çevirebiliriz” dedi.
 
Terim, “Bugüne kadar birçok kişininhayal edemediği hedefler koyduk ve bu hedeflere ulaştık.1996 yılındailk kez katıldığımız Avrupa Futbol Şampiyonası-nda puan alamamıştık,ama son torbadan girdik ve finallere gittik. Bu da büyük bir hayalingerçekleştirilmesiydi. Şimdi ise bu turnuvada final oynamaktan başkaşeyin bize yakışmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
Terimayrıca, “Portekiz takımı birbirinden kaliteli Avrupa-nın en formdafutbolcularından kurulu bir ekip. Kazansak da kaybetsek de Portekizmaçına hazırız” ifadelerini kullandı.

Turnuvanın en büyük yıldızadayları arasında gösterilen Cristiano Ronaldo-yu kadrosunda bulunduranPortekiz, evsahipliğini yaptığı Euro 2004-ün finalinde Yunanistan-ayenildi, 2006 Dünya Kupası-nda ise dördüncü sırayı aldı.
 
Scolari: “Hayal kırıklığı yaşatmak istemiyoruz”
 
Portekiz-inTeknik Direktörü Luiz Felipe Scolari de, “Benim bütün oyuncularım veben, Fatih Terim-e büyük saygı duyuyoruz. Dünyada hayranlık ve saygıkazanmış bir teknik adamın oyuncuları da başarılı olur. Ama bizimhedefimiz de kazanmak. En azından bir beraberlik olacak. Ben de ekibimde kendimize ve Portekizliler-e hayal kırıklığı yaşatmak istemiyoruz”dedi.

Cenevre Stadı-nda saat 21.45-te başlayacak Türkiye-Portekiz, Euro 2008 A Grubu maçını, Alman hakem  Herbert Fandel yönetecek.
 
Euro2008-in açılış maçı da A Grubu-nda oynanacak. Avusturya ile birlikteturnuvanın evsahipliğini üstlenen İsviçre, Çek Cumhuriyeri ilekarşılaşacak.
 
Basel-in St. Jakob Park Stadı-ndaki mücadele saat 19.00-da başlayacak, karşılaşmayı İtalyan hakem Roberto Rosetti yönetecek.

CNN TURK

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
hayırlısıyla  şampiyonluk bekliyoruz 
KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
olsun daha herşey bitmedi 11 haziranda başlıyoruz
KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
sırada isviçre var bekleyelim…
KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.