Koşmuyor uçuyor!

0

Koşmuyor uçuyor!

Koşmuyor uçuyor!

Usain Bolt 200 metrede de dünya rekorunu kırarak şampiyon oldu.

Michael Johnson’ın Atlanta’da 200 metrede elde ettiği 19.32’si için ’50 yıl kırılmaz’ deniyordu. Ancak Jamaikalı Usain Bolt dünyanın geri kalanından 50 yıl ilerde zaten.

ATLETİZMİN en görkemli rekorlarından biriydi Michael Johnson’ın 200 metresi. Pietro Mennea’ya ait 17 yıllık 19.72’yi Atlanta Olimpiyatları’nda 0.4 saniye gibi sprint için yüzyıl anlamına gelen bir süre farkıyla kırmıştı efsane atlet rekoru. ’50 yıl kırılamaz’ deniyordu. Ancak elbette bu fikirlerin tümü Usain Bolt öncesi döneme ait. Pekin Olimpiyatları sprintin miladı çünkü.  Artık sprintle ilgili her şey ikiye ayrılarak ifade edilecek “Usain Bolt’tan önce” ve “sonra” olarak. Nitekim o efsane 100 metresinden sonra eski düşünceler yok olmuş, hızlı bir rönesansla herkes “Bolt 200’ü kırar mı?” diye sormaya başlamıştı bile.

MICHAEL Johnson “Elbette kıracak yakında ama burada olacağını sanmam. 200 hızlı olmayı ve hızı korumayı gerektirir. Bolt bu sezon hep starta çalıştı. Hızı korumaya biraz konsantre olsun mutlaka kıracak ama burada 19.50 küsür yapmasını bekliyorum” demişti. Bolt’un kendisi de “5 gündür aralıksız koşuyorum. 4 seri 100 metre, 3 seri 200 koştum. Yorgunum biraz. Rekor çok zor ama şunu söyleyebilirim, bu defa sonuna kadar yarışı bırakmak yok” diyordu.

SONUNA kadar zorlayan bir Bolt’mu dediniz? Ne yapabilir acaba? Herkes bunu merak ediyordu ama genelde Johnson ve Bolt gibi herkes, “Yok bu defa olmaz rekor ama bakalım kendini zorlayınca ne çıkacak” diyordu. Çıkan sonuç ortada. Sadece 2 yarışta sprint tarihine adını gelmiş geçmiş en görkemli isim olarak yazdıran bir süper yıldız. Carl Lewis’in daha çok madalyası ve başarısı olabilir. Keza Michael Johnson’ın, Christie’nin, Bailey’nin, Owens’ın ama hiçbiri, hiçbiri bu dev Jamaikalı kadar mantık sınırlarını zorlayan işler yapmadı yapamadı.

YA DAHA DİNÇ OLSAYDI?

19.30 koştu 200 metre finalinde Bolt. Bu defa kendini zorladı evet ama halen aynı 100 metrede olduğu gibi kafalarda “Ya acaba kaç koşabilir?” sorusu var. 100’de son 15 metrede yavaşlamıştı. Burada ise 0.9 m/s rüzgara karşı koştu. Üstelik yorgundu ve uzun süredir 100 metreye ve startlara çalışıyordu. İdeal şartlarda kaç koşar acaba? Mesela dün kuralların izin verdiği maksimum 2.0 m/s arkadan esen rüzgar olsa 19.15 olabilirdi deniyor. Daha dinç olsa 19.10 olur muydu? 18.99?

USAIN Bolt’u farklı kılan 100-200’ü dünya rekorları ile kırması değil. Bu zaten başlı başına efsane olmak için yeterli ama onu milat kılan, yaptığı şeyler görkemli bir hayranlık uyandırırken, yapabileceklerini düşünmek insanın akıl sınırlarını zorluyor. Gözlerimizle gördüklerimize inanamıyoruz. Çünkü hepimiz “Bolt’dan önce” şekillenen bir mantığa, değer yargıları ve referanslara sahibiz. “Bolt’tan önce” insan fiziğinin izin verdiği sınırlar konusunda bir fikrimiz vardı. Ama artık “Bolt’tan sonra”yı yaşıyoruz. Ve bildiğimiz her şey değişti.

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.