Nadal zamanı

0

Nadal zamanı

Avustralya Açık-ta tek erkekler şampiyonu, RogerFederer-i 3-2 yenen Rafael Nadal oldu. Federer karşısında üst üste 5.galibiyetini alan İspanyol raket, rakibinin Pete Sampras-ın rekorunuegale etmesine de engel oldu.

NTVSPOR
Güncelleme: 16:05 TSİ 1 Şubat 2009 Pazar

Teniste sezonun ilk Grand Slam mücadelesi olan 97. Avustralya Açık Tenis Turnuvası tek erkekler finaliyle sona erdi.

Toplam 22 milyon Avustralya Doları ödüllü turnuvanın son gününde erkeklertenisinin en iyi 2 oyuncusu, Rafael Nadal ve Roger Federer kozlarınıpaylaştı. Tenis dünyasında artık bir klasik haline gelen maçı, 4 saat23 dakikalık mücadelenin ardından 3-2 kazanan Nadal, turnuvanınşampiyonu oldu.

Rod Laver Arena-da 15 bin seyirci önünde oynanan maça iki tenisçi deservis kırarak başladı. Federer-in 4-2 önde olduğu bölümde rakibinin 2servis oyunun daha kazanan Nadal, seti 7-5 alarak 1-0 öne geçti.

Başabaş geçen ikinci setin 8. oyununda servis kıran Roger Federer, 5-3 önegeçti ve kendi oyununu da alarak 6-3-lük set sonucuyla eşitliğisağladı. Oldukça zevkli rallilere sahne olan 3. setin galibini isetie-break belirledi. Tie-break-i 7-3 kazanan Nadal, setlerde 2-1 önegeçti.

Geride olan Federer, 4. sete çok hızlı başladı verakibinin servisini kırarak, 2-0-ı yakaladı. İsviçreli raket oldukçarahat geçirdiği seti 6-3 alarak maçı final setine götürdü.

Sonsetin 4. oyununda servis kıran Nadal 3-1 üstün duruma geçerken,rakibinin üst üste basit hatalarını iyi değerlendiren dünyanın 1numarası, seti 6-2, maçı da 3-2 kazanarak 2009 Avustralya Açık-tazafere ulaştı.

Avustralya-dakiilk şampiyonluğunu yaşayan 22 yaşındaki İspanyol tenisçi, İsviçrelirakibi Federer-i 19. buluşmalarında 13. kez yenerek, kariyerinin 6.Grand Slam şampiyonluğunu elde etti.

Adetabir -derbi- haline gelen mücacdelede son 5 maçı da kazanan Nadal, GrandSlam-lerdeki toprak ve çim kort zaferlerine, bir de sert kortşampiyonluğu ekledi.

Geçenyıl Fransa Açık ve Wimbledon-da yenildiği ve üst üste 237 hafta sürendünya sıralaması liderliğini kaptırdığı rakibine bir kez daha boyuneğen Roger Federer ise, Pete Sampras-ın 14. Grand Slam şampiyonluğurekoruna ortak olma unvanını ertelemiş oldu.

FEDERER-İN GÖZYAŞLARI
Stresli ve yorucu bir maçın ardından ödül töreninde yaptığı konuşmaya, -Şu an biraz daha iyiyim- diyerek başlayan Federer, seyircilere, verdikleri destek için teşekkür etti.

Seyircilerin uzun süren alkışlarıyla duygulanan Federer, daha fazla konuşamadı ve gözyaşlarına boğuldu. -Belki bunu biraz sonra yapsam iyi olacak- diyen Federer, kenara çekildi.

Federer-in ardından Nadal kürsüye davet edildi ve ödülünü aldı. Ödülünü aldıktan sonra Federer-in yanına giden Nadal, rakibine sarılarak onu teselli etti. Bunun ardından tekrar kürsüye gelen Federer, son sözü Nadal-ın söylemesi gerektiğini belirterek, -Son sözü söylemek istemem. Bu kesinlikle Nadal-ın hakkı. Tüm sezon boyunca ona başarılar diliyorum. Sizlere de verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyorum. Seneye tekrar görüşeceğiz- diye konuştu.

Federer-in ardından söz alan Nadal ise sözlerine özür dileyerek başladı. Federer-e son derece bağlı oldukları bilinen Avustralya Açık seyircilerine ve Federer-e seslenerek, -Size bugünü yaşattığım için özür dilerim- dedi.

Nadal, -Roger, senin nasıl hissettiğini çok iyi biliyorum. Sen tarihin gördüğü en büyük şampiyonlardan birisin ve seninle oynamak benim için büyük bir onur. İnanıyorum ki kariyerin boyunca 14-ün de üzerinde Grand Slam kazanacaksın. Bütün kariyerin için seni tebrik ederim. Hepinize verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Ayrıca ekibimdeki herkese teşekkür ediyorum- şeklinde konuştu.

Maç İstatistikleri
   Nadal (İsp) Federer (İsv)
  Ace 4 11
  Çift hata 4 6
  Basit hata 41 64
  Servis kırma yüzdesi 7 – 16 = 44 % 6 – 19 = 32 %
  File önü sayısı 15 – 26 = 58 % 43 – 60 = 72 %
  Toplam puan 173 174

NTV

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.