0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İyi Bir Satın almacı Nasıl Olmalı?

0

İyi Bir Satınalmacı Nasıl Olmalı?

Satın alma sorumlusu kendisinden istenen ürün veya hizmeti istenen kalitede, maliyette hatta mümkünse daha düşük maliyetlerde ve terminde yani teslim süresinde satın almak durumundadır. Bölüm olarak satın alma departmanı firmadaki tüm bölümlerle ve piyasadaki hemen hemen tüm sektörlerle görev tanımı gereği ilişki içerisindedir. İşletme içi veya dışında birçok farklı yöneticiyle iletişim kurma, pazarlık yapma ve gereken prosedürlerin yerine getirilmesi, uygun bulunan malzemelerin temin edilmesi ve bunun gibi çeşitli kriterler satın alma departmanlarının işletme içindeki önemini bir kat daha fazla ortaya çıkarmaktadır.

Bir ürünü alırken ne kadar kar edildiği satın alma sorumlusunun üstlendiği en önemli rollerden biri olarak görülebilir. Çünkü alınan malzemenin üretilen ürün üzerine maliyetini göz önünde bulundurursunuz ve üretimde kullanılan malzemenin işletmeye maliyeti ne kadar fazla olursa üretilen malın da satış fiyatı o kadar fazla olacaktır.

Pazarlık ve müzakere bir satın almacının olmazsa olmazıdır. Tabi ki bu aşamada her tedarikçiyle pazarlık yapılamayacağını da bilmekte fayda vardır. İyi bir satın almacının edinmesi gereken bazı stratejiler vardır. Bunlardan bazıları ;

Karşılaştırmaya Önem Gösterin:  İki ürünün karşılaştırmasını yaptıktan sonra satın almayı gerçekleştirin, ancak bu ürünlerin tüm özelliklerinin aynı olmasına dikkat edin.

Harcama Analizleri: Harcama analizleri kalem kalem neye ne kadar harcadığınızı görmenizi sağlar. Aynı zamanda bu analizler gelecekte daha gerçekçi teklifler vermenizde de yardımcı olur.

Fırsat Değerlendirmeleri: Yeni tedarikçi fırsatlarını her zaman değerlendirmelisiniz. O an var olan projenizde kullanmasanız dahi ileride gerçekleştireceğiniz farklı projelerde bu tedarikçilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ödeme Stratejisi Geliştirin: Avantajlarınızı ve dezavantajlarınızı 3. bir şahıs gözüyle değerlendirin. Böylece farkında olmadığınız artılarınızı fark edeceksiniz.

Talep Formlarınızı Oluşturun: Satın alma stratejinizi oturttuktan sonra, anlaşılabilir bir tasarımla Teklif Talebi, Sipariş Talebi, Ödeme Talebi gibi talep formlarınızı oluşturmalısınız. Bu formlar stratejinizi daha sistematik bir biçime sokmanıza yardımcı olacaktır.

Uygulama: Buraya kadar karar verdiğiniz ve altyapısını oturttuğunuz tüm noktaların doğru şekilde ve prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uygulama sürecinde geri dönüşlere dikkat etmeli, yol boyunca işleyişinizi düzenlemelisiniz.

Satınalma Eğitimleri

Satınalma bölümü çalışanları, uzman ve yöneticileri başta olmak üzere, depo, lojistik, satış, pazarlama gibi bölümlerde görev alanların katılabileceği eğitim başlıkları aşağıdadır. Linklere tıklayarak eğitimler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Satınalma Yönetimi ve Teknikleri Eğitimi


İleri Derece Satın Alma yönetimiStratejik Satınalma Yönetimi EğitimiSatın Alma’da Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri EğitimiLojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi EğitimiSözleşme Yönetimi ve Sözleşmeler Hukuku EğitimiÜretim Planlama ve Stok Yönetimi EğitimiSatınalma Eğitimi

Satın Alma Eğitim Tarihleri - Satınalma Eğitim Takvimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.