ÖRNEK MÜLAKAT SORULARI VE CEVAPLARI

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ÖRNEK MÜLAKAT SORULARI VE CEVAPLARI

BAŞKA BİR FİRMA İÇİN DAHA UYGUN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ?

Oldukça klasik bir soru; mülakatçının amacı, sahip olduğunuza inandığınızprofesyonel niteliklerin farkında olup olmadığınız ve bu niteliklerinbaşvurduğunuz firmanın, firma kültürüne uyup uymadığının tespitidir.Vereceğiniz cevap, profesyonel niteliklerinizi ne kadar tanıdığınızın vebaşvuru yaptığınız firma ve pozisyon hakkında sağlıklı bilgi toplayıptoplamadığınızın ölçülmesini sağlayacaktır.

BU GÖRÜŞMENİN NEGATİF VEYA POZİTİF OLUP OLMADIĞINI BELİRTİNİZ?

Özellikle mülakatın sonunda sorulan bir soru türüdür. Daha çok mülakatlarınnegatif olarak yönlendiği ve mülakatçının başvurduğunuz pozisyona uygunolmadığınızı düşündüğü anlarda sorduğu bir soru türüdür. Eğer başvurduğunuzpozisyonu gerçekten istiyorsanız, kötü giden iş mülakatını kendi lehinizeçevirmeniz için en önemli an karşınızdadır. Bu aşamada, mülakatçının sizdenalmayı arzuladığı bütün bilgileri alıp almadığını tespit etmeye çalışın. Dahafazla bilgi arzuluyorsa ve sizle ilgili tatmin olmadığı konular varsa bunlarımuhakkak belirtmesini isteyin. Verilen cevaplarda bir yanlış anlaşılma sözkonusu ise soruyu tekrar cevaplayın ve hiçbir noktanın karanlıkta kalmadığına eminolun. Böyle bir soruya verilecek en kötü cevap ise, mülakat her iki tarafaçısından negatif gidiyor olsa bile, sizin açınızdan oldukça olumlu olduğunubelirtmek olacaktır. Mülakatçı objektif bir değerlendirme yapamadığınızkanaatine varacaktır.

NE KADAR SÜREDİR İŞARIYORSUNUZ, NEDEN BULAMADINIZ?

Hazırlıklı değilseniz, üzerinizde stres yaratacak bir soru türüdür. Eğer iştenayrıldığınız ve işsiz kaldığınız süre oldukça uzunsa, birtakım gerçekçiaçıklamalar getirmek zorundasınız. Vereceğiniz klasik cevapların mülakatçınınkonuyu daha da derinleştirmesine neden olacağını ve üzerinizde fazladan stresyaratacağını unutmayın. En uygun cevap örnekleri:
En uygun işi bulmak için iş arama süremi uzattım.
İş teklifleri almama rağmen tam anlamı ile niteliklerime uygun bir pozisyonbulamadım.
Birtakım şahsi sorunlarım yüzünden iş arama sürecini aktif olarakdeğerlendiremedim.
Lisansüstü öğrenimime devam etmeye karar verdim.
İş arama sürecinde bazı firmalara danışmanlık yaptığım ve danışmanlık süresitahminimden fazla uzadığı için iyi bir iş bulamadım.
Kariyerimde tamamen bir değişiklik yapmak istiyordum ve deneyimsiz olduğum birkonuda iş aradım.
İş aramıyordum, siz beni aradınız(Personel danışmanlığı firmalarına verilecekbir cevap örneği).
Doğal olarak bu tip cevap örnekleri kolaylıkla çoğaltılabilir. Ama en uygunu,cevabın mantıklı olması ve sizi ilerde zor duruma düşürecek türden olmamasıgerekliliğidir.

FİRMAMIZA GERÇEK ANLAMDABİR KATKI SAĞLAMANIZ NE KADAR SÜRE ALACAK?
Oldukça uzun bir zaman dilimi belirtirseniz, mülakatçının kafasında soruişareti oluşacaktır. Buna karşın verilecek, bir kaç gün veya bir kaç haftacevabı doğal olarak ciddiyetten uzak olacaktır. Kendi niteliklerinizinbilincinde olarak mantıklı bir zaman dilimi oluşturabilirsiniz. Herhalde, yeniişinizde sağlayacağınız katkının altı aydan uzun bir zaman diliminikapsamamasını belirtmeniz yeterli olacaktır.

FİRMAMIZIN BAŞARISINANASIL KATKI SAĞLAYACAKSINIZ?
Yukarıda belirtilen soruyu hemen takip edebilecek bir soru türüdür. Vereceğinizcevap daha önce belirtiğiniz zaman dahilinde nasıl bir performans prosedürüizleyeceğiniz konusunda karşı tarafa bilgi aktaracaktır. Hayalcilikten uzakdurun; gerçekçi ve ikna edici cevaplar verin. “Firmanızın cirosunu iki katınaçıkaracağım” gibi gerçekçilikten uzak cevaplar hakkınızda işe bakış açınız veciddiyetiniz ile ilgili olarak mülakatçı yönünden soru işaretleri oluşmasınaneden olur.

FİRMAMIZDA NE KADARÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Belki de en fazla stres yaratacak soru örneği.Dikkat edilmesi gereken nokta bu soruya herhangi bir doğru veya yanlış cevabınverilemeyeceğidir. Siz mülakatı yapan kişinin yerinde olsaydınız ne duymakisterdiniz? Eğer, aktif, yenilikçi ve rekabete oldukça açık bir firmayabaşvuruyorsanız ve cevabınız; ” Emekli olana kadar firmanıza hizmet vermekistiyorum” türü bir yaklaşım size puan kaybettirecektir. Bu tip bir ortam içinverilecek en güzel cevap; “Çok sık iş değiştiren bir kişi değilim, amaçalıştığım firmada ilerleme olanakları kısıtlıysa ve önüm gerçekten kapalı isederhal yeni iş olanakları araştırırım”. Daha statik ve kamu gibi çalışan büyükorganizasyonlara başvuruyorsanız vereceğiniz cevap; ” Eğer fir
mamperformansımdan memnun olursa; emekli olana kadar kalmayı düşünürüm” cevabıoldukça uygun olacaktır.

EĞER ŞU ANDA BU MÜLAKATISİZ YAPIYOR OLSAYDINIZ NE SORARDINIZ?
Cevap verirken yaratıcı olmaya özen gösterin. En uygun cevap profesyonelkariyere yönelik sorular soracağınızı söylemek olurdu. Örneğin, “Yarınitibariyle şirketimizin bir elemanı olsaydınız, ne tip bir zaman diliminde bir üstpozisyona geçmeyi hedeflerdiniz?” Bu tip soruları tahmin etmeye çalışmanızsizde gerçekten stres yaratabilir. Başa çıkmanın yolu oldukça sık karşılaşılanbu tür bir soruya hazırlıklı olmaktır.

FİRMAMIZ HAKKINDA NEBİLİYORSUNUZ?
Eğer mülakat öncesi herhangi bir hazırlığınız yoksa ve başvurduğunuz firmahakkında yeterli bilgi toplamadıysanız, bu soruya cevap verebilmek sizin içinoldukça stresli olacaktır. En doğru hareket firma hakkında önceden detaylıbilgi toplamaktır.

BU YAŞTA DAHA FAZLA PARAKAZANMANIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ?
Eğer elinize geçen ücret, piyasa değerlerinin gerçekten altında seyrediyorsa,bu tip bir stres sorusu ile karşılaşmanız kesindir. Aynı sektörde faaliyetgösteren meslektaşlarınızdan daha düşük ücret almanız, mülakatçı içinkesinlikle araştırılması gereken bir olgu olarak betimlenir. Düşük ücretalmanızın sebebi performansınızın yetersiz olmasından kaynaklanabilir.Mülakatçı bu soruyu derinlemesine irdeleyecek ve maaş yapınızdaki düşüklüğünsizden mi yoksa firmanın maaş skalalarından mı kaynaklandığını belirlemekisteyecektir. Vermeniz gereken olası cevap: “Kariyerime başlarken ücrettenziyade diğer faktörlerin daha önemli olduğunu düşünüyordum, ama buradabulunmamın asıl sebebi aslında hak ettiğim seviyede ücret almamın da önemli birfaktör olarak karşıma çıkmasıdır”.

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

BASKI VE STRESİNÜZERİNDEN GELEBİLİYOMUSUNUZ
Unutmayın ki, çoğu kişi “stres altında çalışabilirim” yanıtını verecektir. Bukişilerden farkınız sizin daha önceki işinizde stres altında bulunduğunuz birdurumda çıkardığınız başarılı bir işiniz olabilir. Sadece “stres altındaçalışırım” yerine bunu kariyerinizdeki bir başarıyla örnekleyerek anlatmanızsizin için çok daha faydalı olacaktır.

NEDEN ..X.. ALANINDA ÖĞRENİM GÖRMEYİ TERCİH ETTİNİZ ?
Eğitiminizi hangi alanda yapmayı tercih ettiğiniz ve niçin bu alanı seçtiğinizmuhtemel bir mülakat sorusudur. Yanıtınız sizi hedefleri olmayan ve kararalmakta güçlük çeken bir kişi durumuna düşürebilir. Sizin bu soruya vermenizgereken cevap, branşınızdan hoşlandığınız ve bunun sizin ilgi alanınız olduğuolmalıdır.

SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR SORU VARMI ?
Bu soruya sıklıkla verilen yanıt “Hayır” olmaktadır. “Hayır”, yanlış cevapolmakla kalmaz; firma hakkında bilgi alma fırsatınızı da kaçırmanıza nedenolur. Aynı zamanda başvurduğunuz işe ve firmaya karşı hiçbir heyecan, istekveya ilgi içermeyen pasif bir tutuma da işaret eder. Oysa mülakatı yapan kişi,sizin işe olan ilginizi, yaratıcılığınızı ve hevesinizi, soracağınız sorularladeğerlendirebilir.

SON İŞİNİZDE EN ÇOK HOŞUNUZA GİTMEYEN NOKTA NEDİR ?
Bu sorunun amacı, müracaat ettiğiniz pozisyonun sizi tatmin edip etmeyeceğinianlamaktır. Eğer daha önceki işinizden memnun olmamışsanız, benzer bir durumsöz konusu olduğunda, yine memnun olmayacaksınızdır. Bu soruyu yanıtlarkenunutulmaması gereken nokta, eski iş arkadaşlarınızı, yöneticilerinizi ve firmapolitikasını eleştirmemenizdir. Bunun yerine üstlendiğiniz görevler konusundakirahatsızlığınızı ve huzursuzluğunuzu örneklemeniz daha uygun olacaktır.

NİÇİN BU ALANDA ÇALIŞMAKİSTİYORSUNUZ?
ÖRNEK CEVAP:-Alışveriş yapmayı her zaman sevdim ama bir mağazada çalıştığımdanberi benim ilgimi çeken asıl kısım işin pazarlama kısmı oldu. Çalıştığım yerdeürettiğimiz kıyafetler çok kaliteliydi ama düzenli bir satışımız yoktu. Buyüzden bir işletmeciyle pazarlama stratejileri üzerine çalıştım ve satışlarımızilk yılda %25 arttı. Bu endüstri dalında başarılı olmak çok harika bir histi vekendimi ürünlerin tanıtımı ve pazarlanmasına adadım.-

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDİN
ÖRNEK CEVAP:-Çok güçlü iletişim kurabilen biriyimdir. Satış departmanında ikiyıl çalışmak kendime olan güvenimi arttırdı ve müşterinin güvenini kazanmanınönemini kavrattı. Ayrıca bu işte gerçekten başarılı olabileceğimi anladım. Sonişimde firma için müşterilerinin devamlılığını sağlama ve yeni müşterilerbulabilmek adına bir mektup stratejisi belirledim. Bunun sonucunda firmanınkarı 2 yılda %10 artış gösterdi. Ek olarak, firmaların daha iyi pazarlamaolanakları bulmak adına internet ortamından nasıl yararlanabileceğine dair yenifikirler üzerinde çalışıyorum ve bu fikirleri seve seve sizin için hayatgeçirebilirim.-

ESKİ PATRONUNUZ HAKKINDANE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?
ÖRNEK CEVAP:-Eski patronum işlerin zamanında bitirilmesi konusunda çokhassastı ve bu konuya her şeyden çok önem verirdi. Onun bu tutumu beni daha çokçalışmaya itti ve işlerin zamanında bitirilmesinin önemini kavramamı sağladı.-

NİÇİN ŞİMDİKİ İŞİNİZDENAYRILMAK İSTİYORSUNUZ ?
ÖRNEK CEVAP:-Şu anki rolümden çok şey öğrendim, ama şimdi sınırlarımıgenişletmek ve yeni yetenekler kazanmak için, potansiyeli olduğunu düşündüğümyeni bir iş arıyorum.-

5 YIL İÇİNDE KENDİNİZİNEREDE GÖRÜYORSUNUZ?
ÖRNEK CEVAP:-Beş yıl içinde bu iş dalında daha donanımlı hale gelmeyiistiyorum. Ayrıca insanlarla birlikte çalışmayı çok seviyorum ve firmadailetişim becerilerimi ve iş hakkındaki bilgilerimi daha verimlikullanabileceğim bir yönetici pozisyonunda çalışmayı hedefliyorum.-

EN BÜYÜK ZAYIFLIĞINIZNEDİR ?
ÖRNEK CEVAP:-Topluluk karşısında konuşma yaparken kendimi hiç rahathissedemezdim ve bu sizin de bildiğiniz gibi iş alanında benim için büyük birengeldi. Bunun büyük bir sorun olduğunu fark ettikten sonra eski patronuma bukonuda bir kurs almak istediğimi belirttim ve bir kursa kaydoldum. Bununsonucunda bu engelin üstesinden geldim. O zamandan beri çok önemli yöneticilerkarşısında birçok sunum yaptım ve gayet başarılı oldum. Bu işi yapmayı halasevmiyorum ama kimse başarısız olduğumu söyleyemez.

MAAŞ KONUSUNDABEKLENTİLERİNİZ NEDİR ?
ÖRNEK CEVAP:-Kazanacağım paradan çok çalışacağım konumla ilgileniyorum. Beşyıllık tecrübelerim dahilinde çalışacağım konuma uygun bir maaş beklentisiiçerisindeyim. Ayrıca bu şehirde yaşamanın yüksek maliyeti göz önündebulundurularak belirlenen adil bir maaş benim için uygun olacaktır.-

NİÇİN SİZİ İŞE ALMALIYIZ?
ÖRNEK CEVAP:-On yıl boyunca yönetici asistanlığı yaptım ve patronum sıkça benolmadan işlerinin çok zor olacağını vurgulardı. Ayrıca bilgisayar eğitimialmaya da zaman ayırdım ve Excel konusundan çok ilerleme kaydettim ki bu da çokdaha hızlı çalışabileceğim anlamına geliyor. Patronumun benden beklediklerindençok daha fazlasını yapmaya gayret ederim ve çoğu kişi için iyi olan benim içinasla yeteri kadar iyi değildir.-

EN BÜYÜK BAŞARISIZLIĞINNEYDİ? VE BUNDAN NE ÖĞRENDİN ?
ÖRNEK CEVAP:- Üniversitedeyken ders programımı tamamlamak için sanat dersialdım. Ama o dersi pek ciddiye almadım, mühendislik derslerimle kıyaslayıncaparkta bomboş yürümek kadar kolay görünüyordu. Dönem ortasında düşennotlarımdan anladım ki eğer bu dersi geçemezsem bursumu bile kaybedebilirim.Dönemin geri kalanında bu ders için çok çalıştım ve yeterli bir not almayıbaşardım. Sonra anladım ki yaptığım şey ne olursa olsun, en iyisini tüm gücümleyapmalıyım aksi halde emek harcadığım onca şey boşa gider.-

ÇALIŞMADAN GEÇİRDİĞİNZAMANI NASIL AÇIKLAYABİLİRSİN ?
ÖRNEK CEVAP:-İşim benim için çok önemlidir. Önüme çıkan ilk teklifi benimutsuz etme ihtimali olmasına rağmen kabul etmektense, doğru iş için, doğrukararı verebilmek adına, doğru zamanı bekledim.-

HANGİ ŞARTLARDA İŞİNİZSİZİ MUTLU EDER ?
ÖRNEK CEVAP:Ben insanlarla beraber olduğum, müşterilerle ilgilendiğim ve onlarasağlanabilecek en iyi olanakları sağlayıp onları memnun edebildiğim sürecemutluyumdur. Bu benim için çalışmanın en iyi yanıdır ve bu nedenle daha iyi birkonumda müşterilerle daha iyi bir iletişim kurabileceğim için sizinle çalışmakistiyorum

İŞİNİZİN EN AZ SEVDİĞİNİZYANI NEDİR ?
ÖRNEK CEVAP:“Eski işime dair nefret ettiğim bir durum söz konusu olmasa da,işimin hoş
lanmadığım bazı yönleri vardı. Eski konumumda haftada en az iki kereseyahat etmem gerekiyordu. Seyahat etmeyi her ne kadar çok sevsem de, ayda ikiseyahat bazen çok yorucu olabiliyordu. Bu sebepten dolayı kendime iş harici pekfazla vakit ayıramıyordum. Yine aynı konumda çalışacak olsam da, daha azseyahat etmeyi tercih ederim.”

İŞ ARKADAŞLARINIZLAYAŞADIĞINIZ BİR PROBLEMDEN BAHSEDİN
ÖRNEK CEVAP:“Bir kaç tane hemşire arkadaşımla vardiya sırasının kimde olduğu veçocuk hastaların aileleriyle konuşmanın kimin görevi olduğuna dair biranlaşmazlık yaşamıştım. Kişiliklerimiz uyuşmuyordu. Tartışmadan üç ay sonra,arkadaşlarımdan birine beraber öğle yemeği yemeyi teklif ettim. Yemek boyuncaaramızdaki farklılıklardan ve niçin anlaşamadığımızdan bahsettik Bu konuşmaaramızdaki sorunların çoğunu çözdü. Daha farklı iletişim kurmaya ve beraber iyiçalışabilmeye başladık. Bence konuşmak sorunlarınızı çözmenizin en etkiliyoludur.

NELER SİZİ MOTİVE EDER ?
ÖRNEK CEVAP:“Son işimde daima zor geçen teslim tarihlerindeki rekabet beni çokmotive ederdi. Ürünlerin teslimini tam zamanında yapma konusunda %100 başarılıolmak zorundaydım. Bu işin çok hızlı yapılması gerektiğini ve zor olacağınıbilmeme rağmen, yaşanan rekabetten çok hoşlanırdım.-

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

BUGÜNE KADARKARŞILAŞTIĞIN EN ZOR İŞ NEDİR ?
Ne anlama geliyor: Görüşmeyi yapanlar busoruyu yöneltirken işler her zamanki gibi gitmediği zamanlarda üzerinizedüştüğü kadarıyla nasıl baş ettiğinizi öğrenmek ister. İşle ilgili birdeğişiklik olduğunda ve ekstradan zorlu bir sürece girildiğinde nasıldavranacağınız kesinlikle çok önemlidir. Gerçekten zorlandığımızda ve stresliyeni şartlar oluştuğunda gerçek kimliğimiz ortaya çıkar. Bu tür zorlayıcıdurumların konuşulması kişi hakkında çok daha sağlam veri sağlar.
Nasıl yanıtlamalı: Yeni bir zorlukla karşılaştığınızda stresten negatif anlamdaetkilenmediğinizi gösterin. Böylelikle stresle nasıl baş ettiğinizi,belirsizliklerle nasıl felce uğramadığınızı ve işler zorlaştığında pesetmediğinizi göstermelisiniz. Kaşlaştığınız zorluklar karşısında rahatlığınızıve kontrolünüzü gösterebilirseniz hemen her şeyin üstesinden gelebilirsinizdemektir.
Örneğin; “Projenin kapsamı deneyimim dışındaydı ve aynı zamanda biraz dacesaret kırıcıydı. Kayda değer bir zorluk ile karşılaşmak için can atıyordum.”
Zorlanma konusunun altını çizebilmek için çoğu zaman işlerin mükemmelgitmediğinden bahsedin. Ardından ısrarcılığınızla sonunda kazandığınızıgöstererek hikayeyi tamamlayın.
Örneğin; “İlk proje büyük oranda önemli bir paydaşı göz ardı ettiğimiz için tambir başarısızlıkla sonuçlandı. Kötü gidişatı fark ettiğimde derhal acil birtoplantı ayarladım ve yeni paydaşın da dahil olduğu iki günlük bir planlamaylaişe yeniden başladık. Başlangıçta 6 ay kaybettik fakat projenin teslimindesadece 6 hafta kadar gecikmiş olduk.”
Bu aynı zamanda elinizi nasıl taşın altına soktuğunuzu ve gerektiğinde ekstraefor sarf ederek çalışacağınızı göstermek için iyi bir fırsattır.
“Bankacılık sistemi depoya doğru belgeyi göndermediğinde tüm hafta sonuçalışarak dağıtımı tamamen ürüne göre yeniden spesifize ettik.”

İŞLERİN ÇOK İYİ GİTTİĞİ BİR ZAMANDAN BAHSET
Ne anlama geliyor: Mülakatı yapan bu soruyla en verimli ve başarılı olduğunuzseviyeyi, yani gösterdiğiniz en yüksek performansı bilmek ister. Ancak aynızamanda abartıcılık, başkalarının zararına da olsa başkalarının emeğine sahipçıkma gibi negatif kişilik özelliklerinizi ortaya çıkarmak da isteyebilir.
Nasıl yanıtlamalı: Şirketi zor bir durumdan kurtarmak ya da muhteşem bir şeyicat etmek gibi gerçekten iyi bir örnek verin. İşler iyi gittiğinde biriningösterebileceği en üst seviyede performans göstereceğinizi ortaya koyun.
“Gerçekten de ilham verici zamanlardı. Tüm takım öyle bir güç birliği yaptı ki6 ayda satışları ikiye katladık. Satış ve gelirlere bakış açımızı değiştirdi. Oandan itibaren şirket artık çok farklı bir pozisyondaydı.”
Bu noktada işlerin neden her zaman bu kadar iyi gitmediğinin nedenlerindenbahsedin. Tüm ekibin dahil olması, yeterli kaynağın temini vb. gibi her zamanmümkün olmayan kontrolünüz dışındaki faktörlere bağlı olarak da işlerin nasıliyi gittiğini gösterin.
“Yeni bina için temeli atarken tüm tedarikçiler malları zamanında teslim etti.Materyalleri tam da ihtiyacımız olduğu zamanlarda teslim alınca işi teslimtarihinin yarısına gelmeden teslim ettik.”
Başarının şansın yaver gitmesi yerine öngörünüz ve attığınız adımlarlageldiğini de gösterebilirsiniz. Örneğin;
“İşler başlamadan tüm tedarikçileri ziyaret ederek teslim tarihlerinin ne kadarönemli olduğu konusunda onları etkilemiş olmamın bu başarıda çok etkisi oldu.”
Diğerleriyle büyük bir takımın parçası olarak nasıl çalıştığınızı göstermeyiunutmayın. Liderlik özelliklerinizi göstermek için bunu kullanabilirsiniz:
“Bunu arka planda ofistekilerin yorulmamacasına gösterdikleri destek olmadanbaşaramazdım. Destek ekibinizle ilgilenmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum veonlarla düzenli aralıklarla toplanarak rollerinin tü
m süreçte ne kadar kritikolduğunu açıklıyorum.”

KENDİNİ NASIL BİRİ OLARAK TANIMLARSIN ? Ne anlama geliyor: Soru şuşekillerde de sorulabilir: Kendinizi yaratıcı buluyor musunuz? Ne kadarorganizesiniz? İnsanları yönetmekte özellikle iyi olduğunuzu söyleyebilirmisiniz? İnsanları yönetmekten hoşlanır mısınız?
Bu soru genellikle aradıkları bir yeterlik ile ilgili oldukça açık ipuçlarıverir. Çoğu durumda bu hileli bir sorudur ve belli bir konuya oldukçaodaklanmıştır. Bu tarz soruları çoğu zaman eğer siz o konudakidayanıklılığınızı gösterdiyseniz ya da CV’nizde birkaç kez belirtildiysesorarlar.

Nasıl yanıtlamalı: Sizde soruda yöneltilen özelliği aradıkları farzedildiğinde, bu özellikleri barındırdığınızı belirtin ve bunu desteklemek içinörnekler verin.
“Evet, organize biri olduğumu söyleyebilirim. Örneğin, her sabah ilk 15dakikayı günü planlayarak geçiririm ve akşamları 15 dakika da gün içindeöğrendiklerimi gelecekteki planlara uyarlamak için geçiririm.”
Yeteneklerinizi abartmaktan kaçının ve kibirli görünmeyin. Eğer değilsinizkendinizi dünyanın en iyi yöneticisi ya da yaratıcı bir deha gibi göstermeyin.Yeteneklerinizi övünmeden vurgulamanın en iyi yolu gayret göstermektir.
“Ekibimle çalışmayı, onları zorlamayı ve hem şirketin hem de onlarınbeklentilerinin ötesinde başarılı olmaları için yardımcı olmayı severim.”
Bunu göstermenin bir diğer iyi yolu ise istenen yeteneklere sahip olduğunuzadair diğerlerinin nasıl düşündüğünü göstermektir.
“Genel müdürümüz geçen hafta bana en son krizi aşarken gösterdiğim yaratıcıyaklaşımdan hoşlandığını söyledi.”
Bazı özellikler çok faydalı olabildikleri gibi zaman zaman iyi olmayabilir de.Vasıflarınızın olduğunu ve aynı zamanda bu vasıfları ne zaman kullanmanızgerektiğini bildiğinizi gösterebilirsiniz.
“Evet, durum gerektirdiğinde çok yaratıcı olabildiğimi söyleyebilirim.”

BUGUNE KADAR GRURDUYDUĞUN NE YAPTIN ? Ne anlama geliyor: Tipikolarak kapasitenizin kapsamına dair ya da öne çıkan yeteneklerinizle ilgili birkanıt görmek istiyorlar. Anlatmaktan çok hoşlanacağınızı bir şeyi mi öğrenmekistediklerini yoksa güçlü bir kanıt mı aradıklarını anlamak için sorununsoruluşuna dikkat edin.
İşiyle gurur duyan birinin o gurur duygusunu tekrar hissedebilmek için işe dahaiyi motive olacağı düşünülür. Bu yüzden de sizi en çok neyin motive ettiğiniöğrenmek istiyor olabilirler.
Gurur çok aşırı olduğunda “yedi ölümcül günah”tan birine dönüşebilir. Bu yüzdenaynı zamanda bencillik eğilimlerinizi anlamaya çalışıyor da olabilirler.Başarıyı nasıl tanımladığınız, özellikle başarının bir ekip ortamı içindekazanılıp kazanılmamasıyla ortaya çıkar.
Nasıl yanıtlamalı: Gerçekleştirdiğiniz ve bir şekilde şirkete önemli orandakatkısı olmuş belirgin bir konuyla ilgili net bir kanıt verin.
“Önemli bir müşteri şirketi bırakmak üzereydi. Bu yüzden kaygılarının neolduğunu öğrenmek için hizmet yöneticileriyle oldukça vakit geçirdim.Kaygılarını gidermeyi başardık ve şimdi müşteri yeni, büyük bir sipariş verdi.”
Bir ekip ortamı içerisindeyken bir takım oyuncusu olduğunuzu ve diğerlerininhakkını teslim ettiğinizi göstermeye dikkat edin.
“Yıllık kotamızı geçtiğimizde bana “en değerli oyuncu” ödülünü verdiler. Tabiibu başarı tüm takımın çalışmasının bir ürünüydü. İyi olansa bunun tüm ekibinoylarıyla belirlenmiş olması.”
Özellikle liderlik rolündeyseniz takımla ne kadar gurur duyduğunuzu gösterin
“Departmanın genel giderlerini yarı arıya düşürdüğümüzde çok gururlandım. Tambir ekip çalışmasıydı ve herkesin katkısının farkında olmasına dikkat ettim.”
Gurur arzulanmayan bir şey olarak da görülebilir. Özellikle de aşırı derecedekibirli algılandığında. Bu, borunuzu öttürmeniz gereken görüşmelerde tam birikilemdir. Buradaki marifet boruyu alçakgönüllülükle üflemekten geçiyor.

ÇALIŞTIĞIN İŞTE NELERÖĞRENDİN
Ne anlama geliyor: Öğrenmeye karşı tavrınızı ortaya çıkarmaya çalışıyorolabilir. Bilindiği gibi bazıları asla öğrenmez ve hatalarını tekrar edipdurur. Birçok işveren bir hatanın bir kere yapılmasını kabul edecektir ancaktekrarlanmasını kimse istemez.
Öğrenme genelde bile bile alınmış risklerle ve işe yaramama ihtimali olanyollar denemekle gerçekleşir. Bu soruyla sizin risk eğiliminizi öğrenmekistiyor olabilirler.
Bu, yapmış olduğunuz hataları düzeltmenin bir yoludur. Aynı zamanda hatalarınüstünü nasıl örttüğünüzü ve yalan söyleyeceğiniz sınırı anlamaya çalıştıklarıbir teste de dönüşebilir.
Nasıl yanıtlamalı: Öğrenmek için arzu ve kapasiteniz olduğunu gösterin.Dikkatinizi etrafınızda dönenlere ve işin tamamından ve diğerlerinin başarı vehatalarından nasıl ders çıkarabileceğinize verin.
“En büyük rakibimiz yeni bir ürün piyasaya sürdüğünde gerçekten çok güzel birreklam kampanyasıyla çıkış yaptı. Koşulları çok iyi analiz ettik, geliştirdikve adapte ettik. Böylelikle kısa vadede elde ettikleri avantajı şirketimizaçısından etkisizleştirmiş olduk.”
Dikkatli deneyler ve faydalı keşifler yaparak öğrenmeye yönelik tasarlanmıştutumlar sergilediğinizi gösterin. Özellikle çıkardığınız dersler konusunda netolun.
“Üretimi durdurulmak üzere olan bir ürünle ufak pazar deneyleri yaptım veböylelikle ürün için niş pazarlar yaratmayı başardık. Tüm bu denemelerdenürünleri müşteri ihtiyaçları ile eşleştirme konusunda çok şey öğrendim.”
Öğrenmenin ne kadar göreceli (daha çok öğrenmek) ve mutlak (gerçekleştirmek)olabileceğine dikkat edin. Genellikle göreceli öğrenme sizin zaten öğrenebilirolduğunuzu gösterir. Mutlak öğrenmeyse yeni fikirlere tamamen açık olduğunuzugösterir. Tüm bu süreçte bilmeniz gereken bir şeyi bilmediğiniz yönünde gibibir imaj yaratmamaya dikkat edin.
Hatta yaptığınız bir hatadan ve ondan ne öğrendiğinizden de bahsedebilirsiniz.Hatayı göreceli olarak ufakmış gibi gösterin yani ciddi bir sorun yaratmış gibiabartmayın.
“Acilen değiştirilmesi gereken bir iş vardı ve ben de süreci aceleye getirdim.İşi hedeflediğimiz zamanda yerine getirdik ama destek masası ile ilgili birsorun ortaya çıktı. Hemen ardından başka bir acil iş ortaya çıktığında destekmasasının da sürece dahil edildiğinden emin oldum. Tüm bu süreçte bütünpaydaşların işin içinde olmasını sağlamakla ilgili bir ders aldığımıdüşünüyorum.”

SENİ NEDEN İŞE ALMALIYIM?
Ne an
lama geliyor: “Sizi diğer adaylardan ayıran nedir? Bu pozisyona nasılkatkıda bulunabilirsiniz?” şeklinde de sorulabilir. Bu sorunun ortayaçıkaracağı ilk şey şirket ve söz konusu pozisyonla ilgili gerçek algınız, sonuçolarak bu ihtiyaca nasıl yanıt vereceğinizdir. Bu soru adayın ikna edici birbeyanda bulunmasına izin verir ve böylelikle ikna etmede ne kadar iyiolduğunuzu ortaya koyacaktır. Bu ‘büyük’ soru kısa, öz ve etkili yanıtverebilme yeteneğinizi test edecektir.
Nasıl yanıtlamalı: Bu dananın kuyruğunu koparan soru olabilir. Tüm adaylarınhemen hemen eşitlendiği bir anda vereceğiniz iyi bir yanıt sizifarklılaştıracaktır. Şirketin ve pozisyonun gerektirdiklerini anladığınızıgösterin. Örneğin;
“CameraCo.’nun hizmet anlamında çok güçlü bir algısı var. Ve hizmet yöneticisipozisyonunun hem geniş bir hizmet deneyimi hem de güçlü bir servis yaklaşımıolan birine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.”
Daha sonra sizden beklenen bu donanımlara, yeteneklere, deneyime ve becerileresahip olduğunuzu gösterin. Övünmekten ve diğer adayları eleştirmekten kaçınarakbelirgin güçlü noktalarınızla en uygun aday olduğunuzu açıkça ortaya koyun.
“10 yıldır hizmet yönetiminde çalışıyorum. Hizmet sektöründe çalıştığım diğerşirketlerde müşteri tatmininin sürekli olarak artırılması ve işin büyümesineönemli katkılarım oldu.”
Bunun yanında başarı motivasyonunuzu ve işi alma arzunuzu gösterin. Şirketi vekarşınızda oturan kişiyi nasıl başarılı kılacağınızı açıklayın.
“Önemli bir büyüme potansiyeli olan CameraCo. için çalışmayı çok isterim.Deneyimlerimle sadece müşteri memnuniyeti sağlamak değil pazara bomba gibidüşecek başarılara imza atabileceğimden eminim.”

İŞE ALINDIĞINDA YAPACAĞINİLK ŞEY NE OLUR
Ne anlama geliyor: Bu noktada pratik bir adım bekliyorlar. Duruma bağlı olmaklabirlikte ortamı sarsacak farklı bir şey yapmanızı bekliyor olabilecekleri gibiişleri ciddi bir değişiklik yapmadan yürütecek sakin bir gemi arıyor daolabilirler. Tam olarak ne istedikleri konusundaki ipucunu iş tanımında,sordukları diğer sorularda ya da yanıtlarınıza verdikleri tepkilerdebulabilirsiniz.
Nasıl yanıtlamalı: Eğer iş hakkında fazla bir bilginiz yoksa bu şaşırtmalı birsoru olabilir. Mümkünse önceden pozisyonu olabildiğince araştırın. Bunuşirketin bilançolarına bakarak yapabileceğiniz gibi sektördekitanıdıklarınızdan da bilgi alabilirsiniz. Sırf bu araştırma bile size puankazandıracaktır.
“Görebildiğim kadarıyla yeni ürün bandının 6 hafta gibi bir süre içerisindefaaliyete geçmesi gerekiyor. Envanter ve eğitim çalışmasıyla paralel olarak anaüretim planında ve makinelerde boşluk yaratırım. Hesaplarıma göre 4 haftaiçinde deneme çıktılarını alabiliriz. 6 hafta içinde asılarak işiyetiştirebiliriz.”
Eğer ne yapacağınızı gerçekten bilmiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeyatacağınız adımı nasıl belirleyeceğinizi ortaya koymak.
Örneğin; “Şu anda net bir şey söyleyebilmek için yeterli bilgi sahibi değilimfakat nasıl yapacağımı biliyorum. Üretim ortamını tanımak için yapacağım ilkşey ekiple ve diğer önemli paydaşlarla toplantı ayarlamak. Alanımı etkileyeceğiiçin aynı zamanda şirket stratejisini de bilmek isterim. Hemen akabinde hızlıaksiyon alabilmek için bir plan hazırlarım. Anladığım kadarıyla kavrayış vepozitif aksiyon almak çok önemli. Uzun vadede sağlayacağım istikrarlı birsüreklilik ile birlikte ilk 3 ay içerisinde muhteşem sonuçlar almak içinuğraşırım.”
Tabii ki bütün pozisyonlar bu kadar önemli ve stratejik öneme sahipolmayabilir. Dolayısıyla ilerleme konusunda vereceğiniz yanıt temelde aynıkalırken uyum ve işbirliği üzerine çok daha basit bir açıklama yapabilirsiniz.
“Katkıda bulunmayı ve uyum sağlamayı çok isterim. Önce sistemi öğrenmeliyim. İlkhedefim mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde sistemi uyum sağlayarak bir anönce müşterilerle iletişim kurabilir hale gelmek olur.”
Ve motivasyonunuz ve kabiliyetinizle ilgili kanıtlardan bahsetmeyi aslaunutmayın.
“Bu beni zorlayacaktır biliyorum. Ama tam da istediğim şey bu. Zor zamanlardadaha da güçlenerek başarıya ulaşmayı seven bir yapım var.”

ZAYIF YÖNLERİN NELERDİR ?
Ne anlama geliyor: Bu oldukça doğrudan bir sorudur ve dolaylı bir yaklaşımdabulunuyor olabilirler. Ancak yapabileceklerinizin limitleriyle çokilgilendiklerine emin olabilirsiniz.
Aynı zamanda zayıflıklarınız konusunda ne kadar bilinçli olduğunuzu da bilmekisteyeceklerdir. Çoğu insan ya kendine güvenmeyip zayıf yanlarını gözündebüyütür ya da kendinden fazla emin bir tavır takınır. Kendini tanıyan birizayıf yanlarını bilir. Kibirli biri hiçbir zayıf yanı olmadığına inanır. Buaynı zamanda kendini tanıma ve dürüstlükle ilgili bir test olabilir.
Nasıl Yanıtlamalı: Hiçbir zayıf yanınız olmadığını söylemeyin. Bu soruya iyibir yanıt hazırlayın. Aranan pozisyon için gereken kilit özelliklerinizde ciddibir eksiklik olduğunu göstermeyin. Diğer yandan bunların farkında olduğunuzu veitiraf edebileceğinizi göstermek iyi olacaktır.
Bazen insanların ismini unutabiliyorum. Bilirsiniz bazen birisiyle tanıştığınızanda ismini unutursunuz.
Yapabileceğiniz en iyi şey zayıf yanlarınızı tanımlarken onlarla nasıl başettiğinizi de ortaya koymak. Böylelikle zayıflıklarınızı yönetmede nasıl güçlüolduğunuzu göstermiş olursunuz.
Bu sorunumun üstesinden gelmeyi büyük oranda başardım. Bu konuda çok iyi bir işhafızası eğitimi aldım ve artık birçok ismi aklımda tutabiliyorum. Aynı zamandakontaklarımı kişilerin detaylı özellikleriyle tuttuğum bir yazılım kullanıyorumve düzenli olarak gözden geçiriyorum.
Zayıf yanınızı öyle tanımlayın ki aslında bunun sizin güçlü yanlarınızdan biriolduğu kanısına varsınlar.
Bazı zamanlar çok tez canlı ve sabırsız olabiliyorum. Gereksiz ertelemeleri veboşa geçen zamanları tolere edemiyorum. Tekrarlanmadıkları sürece hataları okadar önemsemem.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply