İş Arayanlar İçin

0

İş Arayanlar İçin

Son bir aydır Posta Gazetesinin seri ilanlar sayfalarını takip ediyorum. Eleman arayanlar bölümlerine özellikle bakıyorum. Dikkatimi çeken, bu yazıyı yazmama neden olan konu neredeyse bir aydır aynı ilanlar yayımlanıyor. Bazı işlerde verilen ücretler de piyasaya göre fena değil.

Burada şu konuyu tartışalım diyorum: İşverenler eleman seçiminde oldukça titiz davranıyor. Biz iş arayanlar iş seçiminde aynı titizliği gösteriyor muyuz? Bu nedenle mi acaba bir aydır ilan veren işverenler istedikleri elemanları bulamadılar?

Saygılarımla,

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
Eleman ilanlarının gazetelerdeki sürekliliği; firmaların istediği elemanları bulamamasından ve istikrarı görememesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
İş arayan biri olarak söylüyorum, bazı firmalar ne aradığını bilmiyor. Bazıları da o pozisyonu doldurmak istemiyor. Çünkü gelecek kişi herkesin rahatını bozacak…
[QUOTE=siyruq]

bu işverenleri bende anlamıyorum. çok düşük bir iş için bile ingilizce isteyen firmalar var. görende türkiyede şirketlerin %90- ı yabancı ortaklı ya da hep yurt dışıyla çalışıyorlar sanır. ileri derecede excel bilen sekreter arayan var. raporlamayı, analizi sekretere yaptıracaklarsa vay o firmanın haline. meslekleri küçük görmek gibi bir amacım yok ama her işin bir uzmanı var, sekreterliğinde olduğu gibi. öyle ilanlar varki sanki adamlar süpermen arıyorlar. böyle insan varmıdır diye düşünüyorum bazen. işveren 3-5 personele yaptırabileceği işi 1 kişide toplamaya çalışıyor. en son çalıştığım yerde sekreter kız telefonlara bakar, çay verir, ön muhasebeyi yapar, gelen giden kargoları takip eder, onun dışındada bir sürü angaryayla uğraşırdı, akşama kadar canı çıkardı kızcağızın. mühendiside öyleydi, ben de öyleydim diğer çalışanlarda…

geçen hafta bir işyeriyle görüşmem vardı. ilan şu şekildeydi.

*üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun. (iktisat)

*SMMM ruhsatı olan. (var ve burada şöyle bir uygunsuzluk var SMMM ruhsatı alabilmeniz için zaten üniversite mezunu olmanız gerekiyor. aradıkları yaş aralığında ilkokul mezunu mali müşavir yoktur.)

* 28-35 yaş arası (28 yaşındayım)

*maliyet muhasebesi bilen (2 yıl bilfiil uyguladım)

*logo tiger bilen (biliyorum)

* b sınıfı ehliyeti olan (var)

*seyahat sorunu olmayan (yok)

*tüm muhasebe süreçlerini takip edebilecek (ettim, ederim)

muhasebe müdürü alınacaktır.

ben bu ilan üzerine gittim görüştüm. karşımdaki kişiyel görüştük herşey çok güzel gidiyor, bana 12 tane grup şirketinden bahsediyor, sektördeki yerinden bahsediyor. en son maaş konusuna gelince bu karşımdaki arkadaşın rengi ten renginden kırmızıya döndü. ben işverenlerin çokta titiz olduğunu düşünmüyorum. dediğim gibi 1 personele 3-5 kişini işini yaptırayım 3 kuruşta maaş vereyim düşüncesiyle çalıpmak zorunsa olan insanları bulup sömürmek için arayışalrını sürdürüyorlar.

DEDİKLERİNDE TAMAMIYLA DOĞRUSUN ARKADAŞIM. İŞVERENLER ÖZVERİLİ KİŞİLER YANİ ENAYİLER ARIYORLAR. LÜTFEN FIRSAT VERMEYİNİZ.

Orjinalini yazan: emrekoz emrekoz yazdi:

Asıl bombalar:

* Üniversite mezunu alışveriş merkezi otopark müdürü…

* Üniversite mezunu, çok iyi derecede İngilizce bilen kampüs içi servis şoförü

Emre Bey, erasmus ile gelen öğrenciler var ama onları düşünmemiz lazım servise binip sınıflarına gidemezler. Onların Türkçe öğrenmesine gerek yok ama bizim simitçimiz bile İngilizce bilmeli  di mi?

Duzenleyen ebru kibar – 01.Ağustos.2011 saat 09:33
İşverenlerin tutumları genel olarak “herkes her işi yapabilmeli” şeklinde oluyor. Burada karşımıza başka bir açmaz çıkıyor: “Uzmanlaşma” Hani “her işi yaparım abi” dönemi bitmişti. Yoksa “her işi yaparsın abi” döneminde miyiz?
Çalışanlar olarak işimiz gerçekten zor.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.