İstifa edip, kıdem tazminatı alabilirsini

0

İstifa edip, kıdem tazminatı alabilirsini

İstifa edip, kıdem tazminatı alabilirsiniz ancak…
Soru: Saadettin Bey, bendeniz 01.11.1985 tarihli sigorta başlangıcı olan, 31.01.1969 doğumlu bir sigortalıyım.

2 seneden beri çalıştığım işyerinde benim grubumdan istenen 5300 günü tamamlamış bulunmaktayım. Bu bilgiler ışığında, ben kıdem tazminatımı kendi isteğimle ayrılmış olsam dahi hak edebiliyor muyum? Bunun sonucunda işsizlik ödeneği alınabiliyor mu? Bunu sormamdaki sebep, son çalıştığım bu yere giriyorken bu ödenekten yararlanıyordum. Ancak bu işyerinden sigortalı gösterileceğimden, İş-Kur-a faks çekerek ödeneğimi durdurdum. Yani 3 ay işsizlik ödeneği almıştım ve 5 aylık alacağım vardı kurumdan. Şimdi kalan bu işsizlik ödeneğini ve tazminatımı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Rumuz Muhacir

Cevap: Değerli okurum, kıdem tazminatına ilişkin düzenleme 1475 Sayılı İş Kanunu-nda yer alıyor. Söz konusu düzenlemeye göre kıdem tazminatına hak kazanılan durumlardan birisi de emeklilik için gerekli yaş, prim günü ve sigortalılık süresi şartlarından yaş dışındaki şartları yerine getirmektir. Bu kapsamdaki çalışanların kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilmeleri için;

· Emeklilik için yaşın dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını yerine getirmiş olmaları,

· Bulundukları ildeki SGK müdürlüğüne giderek “Kıdem tazminatı alabilir” yazısını temin ederek işverene vermeleri gerekiyor.

Bu şartları yerine getirenler işyerinden kendi istekleri ile de ayrılmış olsalar kıdem tazminatı alabilirler. Verdiğiniz bilgilere göre siz 5300 gün, 49 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olacaksınız. Bu şartlarda prim gününü doldurmuşsunuz ancak kıdem tazminatı alabilmeniz için 25 yıllık sigortalılık süresini de doldurmanız gerekiyor. Sigorta başlangıcınıza göre 25 yılı 01.11.2010 tarihinde dolduruyorsunuz. Dolayısıyla bu tarihten sonra kendi isteğinizle de ayrılsanız işyerinizden kıdem tazminatı alabilirsiniz.

İşsizlik ödeneğine gelince, sizin durumuzu açıklayan yasal düzenleme 4447 Sayılı Kanunun 50. maddesinde açıklanmış. İlgili düzenlemede, “Sigortalı, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu kanunun öngördüğü şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırsa, daha önce hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder.” Hükmüne yer verilmiştir. Yani daha önce almakta olduğunuz işsizlik ödeneğinin kalan 5 ayını, bu işyerinden işsizlik ödeneğine hak kazanmadan ayrılmanız şartıyla alabileceksiniz. Eğer mevcut işyerinden ayrıldığınızda şartlarınız (prim günü vd.) işsizlik ödeneği için yeterliyse işsizlik ödeneğiniz yeniden başlayacak, yetersiz ise önceden kalan 5 aylık ödeneği alacaksınız.

Ne zaman emekli olurum?

Soru: Sadettin Bey iyi günler. Ben 1966 doğumluyum Bağ-Kur-a 01.01.1992 yılında başladım. Tam 17 yıl 10 ay 9 gündür Bağ-Kur-luyum. Bundan evvel 1991 yılında 34 gün sigortam vardı. Ayrıca askerlik borçlanmasını da yaptım, yani ödedim. Askerliğimi de 1987-1989 yılında y?aptım. Bu bilgilere göre kaç yaşında ve kaç yılında emekli olabilirim. İsimsiz.

Cevap: Değerli okurum, mevcut hizmetinizi 25 yıla (9000 gün) tamamladıktan sonra 52 yaşınızı dolduracağınız 2018 yılında emekliliğe hak kazanacaksınız.

İsteğe bağlı sigortadan çıkayım mı?

Soru: Sadettin Bey, ben 04.06.1965 doğumluyum. 19.03.1984 tarihinde sigorta girişim var, 01.12.2007-de isteğe bağlı olarak sigorta primlerimi ödemeye başladım. Şu an prim toplamım 4498-dir. 1 Ekim 2008-den sonraki ödemelerim Bağ-Kur-a geçmiş (1 yıl 29 gün=389gün).

Bu yasa beni etkiliyor mu? SSK-dan emekli olabilir miyim? Yoksa isteğe bağlıdan çıkıp bir yerden sigortalı olarak mı gözükmem lazım? Mehmet Yalçınduran

Cevap: Mehmet Bey, mevcut sigorta başlangıcınıza göre 48 yaş ve 5225 günle emekli olacaksınız. Bu 5225 günün son 1260 günü isteğe bağlı sigortada geçerse SSK şartlarında değil Bağ-Kur (4/b) şartlarıyla emekli olmak zorunda kalırsınız. Dolayısıyla ödemeniz gereken prim günü de 5225 günden 9000 güne çıkar. Yapmanız gereken isteğe bağlıda 1260 günü doldurmadan bir işyerinden sigortalı olarak gün sayınızı tamamlamaktır. 

kaynak : Bugün gazetesi

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
Merhaba ;

 
Bende birşey sorabilirmiyim ? belki uzmanlık
alanına girebilir arkadaşların.
 
hizmet süremin dolmasına 2 yıl var.2 yıl sonra çalıştığım işyerinden kıdem tazminatımı alıp ayrılma durumum olabilirmi ? yada kıdem tazminatımı isteyip çalışmama devam edebilme hakkım varmı ?  teşekkürler
 

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Orjinalini yazan: serkan aldanmaz serkan aldanmaz yazdi:

DİLEK HANIM KIDEM TAZMİNATINIZI ALDIKTAN SONRA AYNI İŞYERİNDE İŞİNİZE DEVAM ETME İHTİMALİNİZ OLDUKCA ZAYIF. YAKIN ZAMANDA BU ŞEKİLDE KURUMUMUZDA AYRILANLAR OLDU VE ŞİMDİ DIŞARDA İŞ ARIYORLAR.

 
 
Serkan Beye katılıyorum.

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
15 yıl 3600 gününüzü doldurduğunuz takdirde SGK ya gidip yazı alıp onu şirketinize verdiğinizde alabilirsiniz.
KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.