İyi Bir İş Görüşmesi (Mülakat) Nasıl Yapılır

0

İyi Bir İş Görüşmesi (Mülakat) Nasıl Yapılır

İyi Bir İş Görüşmesi (Mülakat) Nasıl Yapılır
İş arama ve işe başlama sürecinin en önemli kısmı iş görüşmesidir. İş görüşmesi esnasında işveren ya da insan kaynakları çalışanı üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir.

İş görüşmesine gitmeden önce görüşme yapacağınız firma hakkında, çalışma konusu ve sektör hakkında bilgi edinmelisiniz. İnternette araştırma yaparak ya da firma hakkında bilgisi olan kişilerle görüşerek bilgi edinebilirsiniz. Firmayla ilgili bilgi sahibi olmak hem iyi bir etki bırakır hem de olası bazı sorularda sizin zor duruma düşmenize engel olur.

İş görüşmesine gitmeden önce uygun bir kıyafet seçin, firmanın bu konudaki tutumunu ve çalışma kültürünü öğrenin, bir bankacılık pozisyonu için görüşmeye giderken günlük kıyafetlerle gitmeniz hoş karşılanmayacaktır, firmaya göre ne çok resmi ne de çok sıradan olmayacak şekilde, kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve duruma uygun kıyafetler seçin. Temiz ve bakımlı olun.

İş görüşmesine gitmeden önce kafanızda bir ücret aralığı belirleyin, sektördeki ücret durumunu araştırın.

İş görüşmesi sırasında pozitif olun, tokalaşırken güler yüzlü olun, tokalaşma girişiminde siz bulunmayın, karşı taraf elini uzatırsa buna karşılık verin. İletişimde göz teması çok önemlidir, mülakat sırasında uygun ölçüde göz teması kurun. Merak ettiğiniz konuları açıkça sorun, size sorulan soruları dürüstçe yanıtlayın, zayıf olduğunuz noktalar üzerinde fazla durmayın, güçlü yönlerinizi ön plana çıkarın. İş görüşmesini işveren yönlendirsin, ahengi bozacak derecede çok konuşmayın.

Kendinizden bahsetmeniz istendiğinde, eğitiminiz, bilgi, tecrübe, beceri ve ilgi alanlarınızı kısa cümlelerle fakat etkili bir biçimde anlatın. Bu soru sizin niteliklerinizin, pozisyona uygun olup olmadığına karar vermesi için işveren açısından önemlidir, dolayısıyla sizin için de önemlidir.

Firmalar işe aldıkları çalışanlarının birkaç ay çalışıp işten ayrılmalarını istemezler, bunun için size gelecekler ilgili birkaç soru sorabilirler, askerlik vb. Onlara gerekli güveni vermelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak iş görüşmesi sırasında fazla heyecanlanmayın, panik yapmayın bu özellikler aynı zamanda bir çalışanda olması istenmeyen özelliklerdir. Rahat olun, kendinizden emin ve serin kanlı bir biçimde, işin ciddiyetine uygun olarak davranın. Mülakatlarda genelde sorulan bazı klasik sorulara önceden bir göz atın, hazırlıklı olun.

Alıntıdır

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.