Depo Eğitimi

Kitap Hediyeli Soru:Ödülü kazanan kişi

0
İnsan Kaynakları

İK kurumların kısa ve uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için insan odaklanmalrı yani şirket kültürüne uygun donanımlı ve doğru elemanları seçilip yerleştirilmesi, organizasyonu,  ücretlendirilmesi, eğitilmesi, kariyer planlarının yapılması, motive edilmesi, değerlendirilmesi, iş güvenliği ve sağlığı özlük haklarının korunup, gözetilmesi fonksiyonlarının tümüne verilen addır.
Günümüzde şirket yönetimin tek hedefi üretim, kar ve büyüme olmamalıdır, Rekabet öyle bir halde ki şu anda makine, tesis vb. teknoloji para ile satın alınabiliyor.Şirketler benzer maddi olanaklara sahipler.Önemli olan kurumlar arası rekabet üstünlüğü yaratabilecek insan kaynağından fayda sağlayıp o kaybağı elde tutabilmektir.
Peki nasıl elde tutarız?
Odaklanarak, personellerimizin haklarını koruyup savunarak, yeri geldiğinde takdir etmek yeri geldiğinde ise ödüllendirerek, değer vererek en azından çalşırken huzur içinde çalışmasını sağlayarak ve performanslarını objektif olarak değerlendirerek.

SORU:Peki size göre insan kaynakları nedir?Böyle bir departmana gerçekten gerek var mıdır?İK ne iş yapar ya da yapmalıdır?Personeline ve iş verene sağladığı fayda ve zararlar hakkında bir fikriniz var mı?

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM
Tüm değerli forum üyelerine merhaba.

Çok fazla paylaşımda bulunma olanağı bulamıyorum ama harika bir platform. Çok güzel ve önemli bir konuya parmak bastınız Sedat Bey, Osman Bey. Teşekkür ediyorum. Konu İK-dan açılınca, bu alanda kariyerini sürdürmekte olan biri olarak birkaç cümle sarfetmek istedim.

Nasıl ki; Satış & Pazarlama sadece S&P ekiplerine bırakılamayacak kadar önemliyse, nasıl ki Kalite yönetimi sadece Kalite departmanlarına bırakılamayacak kadar önemliyse, İnsan Kaynakları yönetimi de yalnızca İK departmanlarına bırakılamayacak kadar hayatidir. İşin en zor yanı insanı idare etmekse, İK yönetimi de yönetim kurullarından başlayarak üst yönetimlerin sahiplenmesi ve odaklanması gereken bir konu olmalıdır. Ancak gelişen ve geliştiren insan kaynağı ile katma değeri ve rekabet gücünü  yükseltebilmek mümkün olabilmektedir. Sedat Bey-in de söylediği gibi belki de bir işletmenin taklit edilemeyen tek kaynağıdır İK.

işe alımdan başlayarak ekonomik ve sosyal hakların yönetimi, kariyer planlaması, eğitim,  motivasyon, kuruma ait kültürün – değer ve hedeflerin tabana yayılması, adil başarı ölçümlemesi, iletişim,  şeffaflık ve gizlilik gibi güveni pekiştiren temel disiplinleri başarıyla belirleyen ve geliştiren bir İK yönetimi tüm birim yöneticilerini de operasyonun içine aldığı sürece başarılı olacaktır.

Gelişen, geliştiren, üreten, geleceğe güvenle ve umutla bakabilen bir toplum olmamız temennisiyle, tüm forum üyesi arkadaşlara başarılar diliyorum.

tehdit unsuru
merhaba,

Okuduğum yorumlarda gördüğüm kadarıyla her yerde olduğu gibi personel yönetimi ve insan kaynakları yönetimi birbirine karıştırılmaktadır. Personel yönetimi sadece belli kuralları uygularken İK bunun çok üstünde bir konumdadır. Kurumun stretejilerini ve hedeflerinin belirlemesinde ve bunlara ulaşmasında belki de en önemli birimdir. Yeni bir kavram olması dolayısı ile şimdilerde çok önem verilmemekte ve yanlış yorumlanmaktadır ama yakın zaman içinde özellikle kurumsal şirketlerde şirket yönetim kademesinde en önemli organlardan biri olma yolundadır.

Saygılarımla.

Arkadaşlar burada İK ve Personel Yönt. arasındaki farklar gösteriliyor.Daha önce de bu konuyu bu bölüme açmıştım.İK olarak beni 2.kısım ilgilendiriyor.
insan kaynakları diğer birimlerden çok farklı öylesine geniş bir birim ki.. diğer departmanlarda belirli bir iş vardır dosyayı hazırlarsınız iş biter. insan kaynaklarını ben okyanusa benzetiyorum. ne kadar derine inerseniz o kadar çok yeni şeyler keşfeder, öğrenirsiniz. Ha şunu söylemeden de geçemiyecem ; en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Hepinize mutlu günler..
“Motivasyon : Olumlu ve çok yönlü düşünerek iş konsantrasyonunu en yüksek düzeyde tutmak” 

Bunu nasıl yapmalı? Örnek verebilir misiniz?  (Yani iş konsantrasyonunu üst düzeyde tutmaktan kastım)

Duzenleyen safakbosati – 25.Kasım.2008 saat 11:24

IK bölümü kurumsal firmalarda çok gerekli olan bir bölümdür,kurumsal firmalar daki bölümlerin organize olarak çalışmasında etkilidir ,firma çalışanlarının dış bağlantılarını sağlayarak daha verimli çalışmaları için gerekli  eğitimleri almalarını sağlar,Personel bölümünün aksine planlı ve prensipli bir şekilde çalışır.

Duzenleyen kayaemel – 25.Kasım.2008 saat 15:59
İK : İçimizdeki Kurt ,

Ya bizi yer bitirir ya da karşılaştığımız problemleri..

insan kaynakları

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.