Maaşınızı nasıl arttırabilirsiniz?

0

Maaşınızı nasıl arttırabilirsiniz?

Eğer sizde maaşından memnun olmayan çoğunluktansanız, uzmanların tavsiyeleriyle bir çıkış yolu bulabilirsiniz…

Yapılan bir araştırmaya göre her dört çalışandan üçü, maaşının yüzde 30 fazlasıyla tatmin oluyor. Ancak günümüz şartları göz önüne alındığında, maaşından memnun olan kişi sayısı yok denecek kadar az. Eğer siz kazancından mutlu olan azınlıktansanız, arkanıza yaslanıp keyfini çıkarın. Ancak kazançlarınızın yükselmesini garanti altına almak istiyorsanız, kendinizi olası bir krize karşı korumak için bir strateji geliştirmelisiniz…

Sektördeki trendleri takip edin
Work Life Design Group Başkanı Libby Pannwitt, “Uzmanlık alanınız ekonomik krizler karşısında savunmasızsa sadece alışık olduğunuz ya da kolay geldiği için o işe bağlanmayın” diyor. Pannwitt’e göre mastır yaparak hatta bir kursa giderek bile kendinizi uzun vadeli ve kalıcı becerilerle donatabilirsiniz. Global bir pozisyonda ya da projede çalışmak da CV’nizi parlatabilir.

Nitekim İK danışmanları global iş deneyiminin önemi konusunda birleşiyor. Silikon Vadisi’nde kariyer danışmanlığı yapan Marianne Adoradio’ya göre yerel pozisyonlar için mükemmel adaylar bulmak hiç zor değil. Ancak uluslar arası pozisyonlara uygun adaylar kolay bulunmuyor. Kişilerin kendi alanında fakat global unsurları olan projelerde çalışmasını tavsiye eden Adoradio, “Eğer bu fırsatı bulamıyorsanız patronunuza bu deneyimi nasıl elde edebileceğinizi danışabilirsiniz” diyor.

Maaş zammı yapılmıyorsa…
Çalışanlar genelde kariyerlerine hızlı maaş artışlarıyla başlar. Ancak bir süre sonra özellikle de yönetim kadrolarına geçilemediyse, maaşa yapılan zam oranlarının yetersizliği belirgin hale gelir. Kendinizi bu durumdan kurtarmak istiyorsanız şirket içindeki alternatif kariyer seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bazı şirketler yönetim kadrolarında olmayan fakat alanında oldukça uzmanlaşmış donanımlı kişiler için kariyer seçenekleri sunar. Eğer yöneticilikle ilgilenmiyorsanız bunlardan birinin peşine düşebilirsiniz. Ancak problem, uzmanlık alanınızın talep edilmemesinden kaynaklanıyorsa başka bir alana geçmenin zamanı gelmiş demektir. 

Kendinizi pazarlayın
Leading Change Consulting şirketinin Başkanı Steve Levin, “Başarılı insanlar, kendini sadece çalıştıkları şirkete değil, sektördeki herhangi bir şirkete değer katmak üzere de geliştirir” diyor. Şirket organizasyonlarındaki değişikliklerde size hareket kabiliyeti kazandıracak bir meziyet olan kendini pazarlama yetisi, şirketinizi değiştirmek istediğinizde de alternatif sayılarını artıracak unsurlardan.

Marka olmuş şirketlerle çalışın
İK uzmanları kişinin kendini pazarlayabilmesi için ismi marka olmuş şirketlerde çalışmasını öneriyor. İstihdam büroları da işe alım yaparken sektörün önde gelen şirketlerinde çalışmış adayları tercih ediyor. Sizin de CV’nizde böyle bir şirketin adının yer alması kariyerinizin uzun vadede ileri gitmesine yardımcı olacaktır.

İşinizden yeni bir iş yaratın
İş dünyasındaki pek çok isim belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra kariyerine danışman olarak devam etmeyi seçiyor. Bu tercih bir nevi emeklilik mesleği gibi gözükse de sizde kariyeriniz için ikinci bir alan arayışına girebilirsiniz. Böylelikle hem sektörde gündemde kalır hem de uzmanlık alanınızı uzun süre vitrinde tutarsınız. Kariyeriniz de bundan etkilenip başarı merdivenlerini tırmanacaktır.
Eğer bu şekilde edindiğiniz ikinci işiniz farklı bir alandaysa, edindiğiniz ek kazanç gelirlerinizi artırmakla kalmayıp sizi asıl sektörünüzdeki krizlerden de koruyacaktır. 

Sadece paraya odaklanmayın
Maaş artışları ve terfiler karmaşık durumların üstesinden gelme yeteneğini ispat edenlere sağlanır. Nitekim uzmanlar da asıl odak noktanızın bu olması gerektiğinin altını çiziyor. Career Management Associates’in ortaklarından Leslie G. Griffen; “Başarı size parayı getirecek. Bir işte yeni beceriler edinmenin para kadar önemli olduğunu unutmayın” diyor. Griffen: “Öğrenme bitip gelişme durduğunda gitme vakti gelmiştir.”

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.