LİDERLERDEN LİDERLİK SIRLARI

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

LİDERLERDEN LİDERLİK SIRLARI

harika bir yazı ve bize faydalı olabilecek noktaları da var. Ama bu yazı daha çok  yabancıların bizim ülkemizde iyi bir lider olabilmeleri için nelere dikkat edip neleri gözardı etmemeleri ile ilgili gibi.

Eğer iyi bir liderin nasıl olacağı (tabi kendi ülkesinde yani muhattabına ve personeline yabancı değilse) hakkında güzel önerileriniz varsa deneyimli kişilerden öğrenmek isterim.
Şu anda çalıştığım yerde yaşı en küçük kişiyim (26), ve hepsinin yöneticisiyim. Ve bu bahsettiğim 40 yaş üstü çoğunluğu 50 yaş olan ve benim yaşım kadar deneyimleri olan insanlar. Hepsinin çocuğu yaşındayım. Sizce mükemmel bir lider (Yönetici değil lider) olmak için neler yapmalıyım?

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Sevgili ASLIHAN

bu konuda forum sayfalarımızda YÖNETİCİ YAŞININ LİDERLİK DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ  adlı bir çalışma var sanırım bu çalışmanın sonuçları sana fikir verebilir. Ayrıca liderlik konusunda ” Eğitimde Vizyoner Liderlik ve Etkin Yöneticilik ” ile “Ekip Çalışması ve Liderlik Değişimin İçinden Geleceğe Doğru ” kitablarına bakmanda fayada var derim.
Başarılı birine sormuşlar;  ” Başarınızı neye borçlusunuz?”diye. Adam cevap vermiş;” Doğru kararlar almaya.”Doğru karalarınızı  neye borçlusunuz?” Adam; “Tecrübelerime” demiş. “Peki tecrübelerinizi  neye borçlusunuz?”.  ” Yanlış kararlarıma.”  

mrb aslıhan hanım

bu gerçek bir durum mu? bir varsayımmı? bana bir fantazi gibi geldi.
türkiyede hangi işletme 40-50 yaşlarındaki bir ekibe  26 lık bir lider atar.
reel bir durumsa tartışlaım.. değilse fantazi olarak kalsın:)))

İyi bir lider olabilmek için başka liderlerin neler yaptığı ile ilgili, hayatlarından kesitler okuyun. Çalışanlarınıza iş yaptırabilmeniz, onlara ve yaptıkları işe saygılı olmanız, gerektiğinde takdir etmeniz gerekir. İyi bir takdir, iyi bir maaştan daha etkilidir. Kapınıza geldiklerinde onları geri çevirmeyin. Dertlerini dinleyin. Atatürk- ün bir köylünün derdini dinlerken çekilen fotoğrafı herkes bilir. Özellikle takdir çok önemli. Bir liderin en önemli özelliği de ileri görüşlü olmaktır. Çalışanlarınızın sıkıntılarını görmezlikten gelmeyin. Ben yönetici değilim ama yönetilen birisi olarak böyle düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla Aslıhan hanım işini yapıyor elinin altındakileri yönetebiliyor ama onları daha aktif olarak yönlendirmek için “Liderlik Yapmak için” ipuçları arıyor. Kanatimce Liderlik gercekten dogustan elde edilebilen bir özelliktir. Karızmatık bir durus ve kendine güvendir en önemlisi insanları bir şekilde “peşinden sürükleyebilmektir” .  İnsanların arkasından değil “önünde” yürüyen ve insanların göremediklerine görebilendir. Ayrıca Liderlik; içinde bulunulan durumun “kendine özgü” bir yaklaşımıdır. Bu yüzden “liderlik adına” Aslıhan hanıma tavsiyelerin hepsi anlamsızdır. Çünkü onun içinde bulunduğu “özel şartların” gerektirdiği bir Lider hakkında kimse bilgi veremez bence. Ama sunu tavsiye edebilirim.  Eğer gerçekten Liderseniz bu kendiliğinden ortaya çıkacaktır, eger degilseniz başkalarının tavsıyeleriyle lider olamazsınız…. ama iyi bir yönetici olmak için tavsiye ve eğitime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Duzenleyen ibrahimay – 25.Aralık.2008 saat 16:36
Her Lider aynı zamanda bir yöneticidir ama her yönetici bir lider değildir…
İbrahim Bey-e katılıyorum
Nasıl Lider olunur diye bir konu olamaz bence. Liderlik insanının içinden gelen bir durumdur. Kesinlikle doğuştan geldiğine inanıyorum. Yönetici sonradan olunabilir ama Lider sonradan olunamaz.. Ya Lidersinizdir ya değilsinizdir.

Yeni fikirler üretiyor, başkaları bu fikirlerinize hiç düşünmeden size olan güvenlerinden dolayı katılım gösteriyorsa, ilk olabilmeyi, taklit etmemeyi, alçakgönüllü, yüce gönüllü, her şeyden önce rakibinin gözünde bile saygı görüyor ve saygı gösteriyorsa insan liderdir. Bu saydıklarım bir liderin bir kaç özelliği. Bunlarla kısıtlanamaz.
Lider kişinin matematiksel zekası kadar sosyal zekasınında (ki bunlar doğuştan gelir) olması gerekir. Sağ duyu ve iletişim gücü çok önemlidir.

Aslıhan Hanım-ın bahsettiği konu gerçekten ilgimi çekti çünkü tam da buna benzer bir durumla karşılaştım,

Çalıştığım şirkette yönetici pozisyonuna terfi ettiğimde 25 yaşındaydım ve yönetmekle sorumlu olduğum ekibimin yaşları 30-40 arasında değişiyordu.Gerçekten haytımın en zor günleriydi.İnsanların “çocuğun tekini başımıza getirdiler.” ya da “o işi ben ondan daha iyi yaparım.” ya da ” kimbilir kimin torpillisi.” bakışlarına maruz kalmamanız imkansız.Önceleri durum böyleyken sonradan değişti ama değişim sürecinde kafamda “ya başarılı olamazsam” cümlesi sürekli dolaştı durdu.Yaşı benden büyük olan ekibimi yönetmek ve başarılı sonuçlar almak zorundaydım,öyle de oldu ama kolay olmadı.İzlediğim yolu kısaca anlatmak istiyorum.
İlk karşıma çıkan ve acilen aşmam gereken sorun benden önceki yönetici ve onun davranışlarıydı.Ekibim sürekli olarak karşılaştırma yapıyordu.”Sizden önce…..”diye başlayan cümleler o kadar çoktu ki,insanları di-li ya da miş-li geçmiş zamandan şimdiki zamana taşımam gerekti.En büyük yardımcım bilgi oldu.Hem benden önceki yönetici hem de iş ve piyasa ile ilgili ulaşabildiğim herkesten bilgi topladım ama kimseyi rahatsız etmeden.Bu benim yol haritamı ortaya çıkarttı.
Sonraki aşama ekibin ben den beklentilerini belirlemek oldu ki bu gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu.Ekibiniz sizden sizin gerçekleştiremeyeceğiniz bir takım davranış ya da kararlar bekleyebilir.Ekip bunu istiyor diye bunları yapmak ya da yapmaya çalışmak ya da yapamayacağın halde ümit vermek en büyük  tehlikedir.Yani ekibinle yapacağın görüşmede onlara neleri yapabileceğin neleri yapamayacağın hakkında sınırları çizmen ve insanların senden beklentilerini bir formata sokman gerekir.Zaten problemlerin çıkış noktası da bu değil midir?Beklentiler ile gerçekleşen durum arasında oluşan fark problemdir.Bu durumda ya beklentileri gerçekleşme seviyesine düşürmen gerekir ya da gerçekleşme seviyeni beklentileri karşılayacak kadar yükseltmen gerekir.Sınırları çizmek ve beklentileri senin gerçekleştirme seviyene göre ayarlamak daha kolay ve gerçekçi olacaktır.
Sonraki aşama ise artık senin bilgini kullanarak onlara karşılaştıkları problemler karşısında yardımcı olmandır.Bu aşamada altında çalışan her bir personeli iyi analiz etmiş ve onların durumlarına göre hareket ediyor olman gerekir.Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok,senden daha tecrübeli ve ne yapması gerektiğini bilen personeline işi en baştan anlatmaktansa nerede yanlış yaptığını ya da ne yapması gerektiğini kendisine buldurman ve söyletmen çok faydalı olacaktır.Kendimden bir örnek vereyim.Personelim diyor ki “Emrah Bey bizim x ürünlerimizi satamıyorum.” “Peki neden satamıyorsun.” “Çünkü fiyatı çok pahalı.” “Bizde böyle bu fiyattan satacağız” dediğim anda hem o personeli hem de kendimi orada bitiriyorum.Ama son konuşmayı şöyle değiştiriyorum,”Peki fiyatımız nasıl olsa sen bu ürünü satabilirdin?” adam işi biliyor,tecrübeli,piyasa ve ürünlere hakim olduğundan cevap geliyor “eğer biz bu üründe z lira iskonto yaparsak satabiliriz.” “peki z lira iskonto yaparsak bana bu üründen kaç müşteriye hangi miktarda satacağını söylermisin.” “q müşteriye y adet satarım.”cevabından sonra gerçekçi iskonto ve satış rakamlarında anlaşarak hem onun probleme çözüm üretmesini sağlarken hem de motivasyonuna katkıda bulunuyordum.Bir süre sonra benden yaşça büyük ve tecrübeli personelim artık beni köşeye sıkıştırmak için problem üretmektense problemlerin yanında çözümleriyle beraber gelerek onay almaya yöneldiler.
Daha yazmaya devam edebilirim ama uzatmak istemiyorum.Bütün bu yaptığım çalışmalar bana onların gözünde saygınlığımı geri verdi.Bana saygı duydukları için,beni sevdikleri için ve ben onlara,onların bilgisine,kişiliklerine gerçekten değer verdiğim ve gereken saygıyı ben de onlara gösterdiğim için herşey yoluna girdi.Artık o ekibi yönetmiyorum ama hem onlar adına hem benim adıma gerçekten unutulmaz bir tecrübeydi.

Kaydet

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply