0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Açık Hava Antlaşmaları – Open Sky Agreements Nedir? Ne demektir?

0

Açık Hava Antlaşmaları – Open Sky Agreements Nedir? Ne Demektir?

Açık Hava Antlaşmaları – Open Sky Agreements Nedir? Ne Demektir?, İki ülkenin iç hatlarındaki uçuş izinlerini, karşılıklı olarak diğer ülkenin havayolu şirketlerine verdiği, iç hatlarda yabancı ülke havayolu şirketlerinin hizmet vermesine olanak tanıyarak serbest rekâbet ortamını genişletmenin amaçlandığı anlaşmalar.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Açık Hava Antlaşmaları – Open Sky Agreements nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı İki ülkenin iç hatlarındaki uçuş izinlerini, karşılıklı olarak diğer ülkenin havayolu şirketlerine verdiği, iç hatlarda yabancı ülke havayolu şirketlerinin hizmet vermesine olanak tanıyarak serbest rekâbet ortamını genişletmenin amaçlandığı anlaşmalar.

Açık Hava Antlaşmaları – Open Sky Agreements sözlük anlamı İki ülkenin iç hatlarındaki uçuş izinlerini, karşılıklı olarak diğer ülkenin havayolu şirketlerine verdiği, iç hatlarda yabancı ülke havayolu şirketlerinin hizmet vermesine olanak tanıyarak serbest rekâbet ortamını genişletmenin amaçlandığı anlaşmalar.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Gizlenmiş Yük – Concealed Cargo Taşıyıcı araç içine saklanan, dokümanlarda belirtilmeyen ve farkedilmeyeceği varsayılan, yasal olmayan yükler.

Kapalı Çevrimli MRP – Closed Loop MRP Malzeme İhtiyaç Planlamasının (MRP), üretim kapasitesi kısıtları altında gerçekleştirilmesi.

Ceza – Penalty Uygunsuzluk durumunda, sözleşmede belirtilen usûller çerçevesinde ödenen miktar.

Varlıkların Geri Dönüş Oranı – Return on Assets (ROA) Kârın mal varlığına bölünmesi ile elde edilen bir finansal performans göstergesi.

Dengelenmiş Performans Kartı – Balanced Scorecard Finansal ve finansal olmayan iş performansı ölçümlerinin dengesinden oluşan sistematik bir performans değerlendirme sistemi.

Yaşam Sonu Yedek Parça Stoğu – End of Life İnventory Yeniden üretilmeyecek ürünlerin ileriye yönelik yedek parça gereksinimlerini karşılayabilmek üzere elde bulundurulan stok miktarı.

Değişim Mühendisliği – Reengineering, Business Process Reengineering (BPR) Maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi kritik performans ölçümlerinde etkin organizasyonel gelişmeler elde etmek için işletme süreçlerinin köklü bir şekilde yeniden düşünülmesi ve yeniden tasarlanması.

İkmal – Replenishment Malzemenin depolama süreci aşamaları arasında farklı ambalaj biçimleri ve/veya depolama lokasyonları hâlindeki akışının (bulunabilirliğinin – tedâriğinin) sağlanması (Örneğin paletli stoklamadan kutulu stoklamaya, kutulu stoklamadan adetsel stoklamaya geçiş gibi)

Alan Yönetimi – Yard Management Açık alanda depolanabilir malzemelerin ve taşıyıcı kapların, sözkonusu alanda depolanması ve izlenmesi.

RF Terminal – Radio Frequency Terminal Radyo Frekansı teknolojisini kullanarak ilgili verilerin bilgisayar ile karşılıklı iletimini sağlayan aygıt.

Çift Kullanımlı Teknoloji – Dual Use Technology Askerî değeri olabilecek ama aynı zamanda sivil amaçlar için de kullanılabilen ürün veya teknoloji (Bu durum, gümrük işlemleri sırasında önem arzeder)

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.