0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Ana Güzergah – Main Lines Nedir? Ne demektir?

0

Ana Güzergah – Main Lines Nedir? Ne Demektir?

Ana Güzergah – Main Lines Nedir? Ne Demektir?, Çıkış ve varış noktaları arasındaki en uygun ve en çok kullanılan yol.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Ana Güzergah – Main Lines nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Çıkış ve varış noktaları arasındaki en uygun ve en çok kullanılan yol.

Ana Güzergah – Main Lines sözlük anlamı Çıkış ve varış noktaları arasındaki en uygun ve en çok kullanılan yol.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Aktarma Merkezi – Transshipment Center, Hub Gelen yükün/kargoların indirildiği ve varış noktasına göre gidenlerin ise yüklendiği, gün içinde kargoların kısa zaman aralıkları ile saklandığı, araçlar arası yük/kargo transferi yapıldığı bölgesel işlem merkezleri. Bir taşımacılık ağındaki birleşim ve dağıtım noktası.

Elektronik Veri Değişimi – Electronic Data Interchange (EDI) Farklı kurumlar tarafından kullanılan ve sözkonusu kurumların yazılımları arasında amacına uygun olarak gerçekleştirilen, standart formatta veri aktarımı veya paylaşımı.

Değer Zinciri – Value Chain Müşteri isteklerine göre ilk madde/hizmetin temininden son madde/hizmet tüketimine kadar olan süreçte yer alan, birbirleriyle malzeme, hizmet ve bilgi akışı şeklinde ilişkilileri olan ve ürüne değer ekleyen işlemler bütünü.

Net Ton – Gross Revenue Tonnage (GRT) Net Tonnage Geminin yük koyma bölgeleri gibi ticarî alanlarının hacminin ölçüsü.

Aracı Bilgisayar Sistemi – Brokered Systems Farklı şirketlere veya kuruluşlara ait olan farklı bilgisayar sistemlerinin, birbirine bilgi aktarımına izin verecek şekilde bağlanması (Örneğin, bir müşteri, sipârişlerinin durumuna, kendi ve tedârikçinin bilgisayar sistemleri üzerinden erişebilir.)

Römork – Trailer Bir çekici araç tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine uygun bir şekilde îmal edilen, kendi tekerlekleri üzerinde park edilebilen, yük taşıma amaçlı karayolu taşıma aracı.

Parça – Component Bitmiş üründe kullanılan, kullanan taraf için yarı ürün nitelikleri taşıyan malzeme (Örneğin; motor için piston, bilgisayar için sabit disk gibi.)

Yer Hizmetleri – Ground Handling Groundside Operations Havalanlarında uçakların uçuşa yönelik hizmetleri dışında kalan hizmetleri.

Net Varlıklar – Net Assets Toplam varlıklardan toplam borçların çıkarılmasıyla elde edilen değer.

Lojistik Harita – Logistics Map Seçilen bir bölgede seçilen bir sektör veya mal için tüm nakliye, depolama vd. lojistik faaliyetleri gösteren diyagram.

Çok Dar Koridor – Very Narrow Aisle (VNA) Çok dar koridor çakasının (tarret truck), tel, ray veya optik bir kılavuz ile ilerlediği, genişliği 20 feet?ten (6,08 m.?den) daha az olan koridor.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.