0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Anahtar Performans Göstergesi – Key Performance İndicator (KPI) Nedir? Ne demektir?

0

Anahtar Performans Göstergesi – Key Performance İndicator (KPI) Nedir? Ne Demektir?

Anahtar Performans Göstergesi – Key Performance İndicator (KPI) Nedir? Ne Demektir?, Bir şirket veya bölümün stratejik düzeydeki performansını göstermek ve iyileştirme hedeflerini saptamak için kullanılan ölçüm göstergesi (KPI?lar SMART ilkesine uygun olmalıdır)

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Anahtar Performans Göstergesi – Key Performance İndicator (KPI) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir şirket veya bölümün stratejik düzeydeki performansını göstermek ve iyileştirme hedeflerini saptamak için kullanılan ölçüm göstergesi (KPI?lar SMART ilkesine uygun olmalıdır)

Anahtar Performans Göstergesi – Key Performance İndicator (KPI) sözlük anlamı Bir şirket veya bölümün stratejik düzeydeki performansını göstermek ve iyileştirme hedeflerini saptamak için kullanılan ölçüm göstergesi (KPI?lar SMART ilkesine uygun olmalıdır)

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Gemide Teslim – Delivered Ex Ship (DES) Satıcının teslim yükümlülüğünün, malı belirlenen varış limanında, gemi.

Yanlış Teslîmat – Carrier?s Misdelivery Taşıyıcının sorumlu olduğu malı, gönderilen kişiden başkasına teslim etmesi.

Beyan Tutarı – Declared Value Göndericinin beyan ettiği mal değeri.

Ortalama Ödeme Süresi – Average Payment Period Satın alınan mal ve hizmetin tesliminden, ödeme yapılana kadar geçen sürelerin ağırlıklı ortalaması.

Aktarım Süresi – Float Dokümanların, ödemelerin, ticarî iş yapan bir kurumdan diğerine ulaşması için gereken zaman.

Gerçek Değerleme – Actual Valuation Değere göre taşımacılık ücreti uygulamalarında göndericinin konşimentoda belirttiği gerçek ürün değeri.

İndirim Miktarı – Allowance Ücret ödemesinde esas alınan, ürünlerin ağırlığından ya da değerinden yapılan kesinti (Eğer taşıyıcı gerekli ekipmanı sağlayamazsa ve bu ekipman gönderici tarafından sağlanırsa buna izin verilir ve bedeli ödeme miktarından düşülür)

Gri Pazar – Gray Market Bölgesinde resmî ve tek yetkili distribütör olan şirketin izni olmadan, bir ürünün aynı bölgede başka şirketler tarafından satıldığı pazar.

Dağıtım Merkezi Hizmet Ücreti – Distribution Center Fee Dağıtım merkezinin yaptığı tüm lojistik faaliyetler için kg, palet vb. başına belirlemiş olduğu hizmet ücreti.

Hizmet Somut bir halde bulunmayan veya elle tutulmayan ürünlere, hizmet olarak adlandırılmaktadır. Hastane, banka, turizm veya eğlence sektörü örnek olarak verilebilir.

Yerde Stok Alanı – Floor Slot Zeminde dikey ve yatay yük istiflemeye yönelik alan.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.