0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Balya Kapasitesi – Bale Cubic Capacity Nedir? Ne demektir?

0

Balya Kapasitesi – Bale Cubic Capacity Nedir? Ne Demektir?

Balya Kapasitesi – Bale Cubic Capacity Nedir? Ne Demektir?, Gemi tümüyle balya yüklerle yüklendiğinde taşıyabileceği tam balya yükü cinsinden kapasitesi (Tam balya yükünden küçük hacimler hariç tutulur)

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Balya Kapasitesi – Bale Cubic Capacity nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Gemi tümüyle balya yüklerle yüklendiğinde taşıyabileceği tam balya yükü cinsinden kapasitesi (Tam balya yükünden küçük hacimler hariç tutulur)

Balya Kapasitesi – Bale Cubic Capacity sözlük anlamı Gemi tümüyle balya yüklerle yüklendiğinde taşıyabileceği tam balya yükü cinsinden kapasitesi (Tam balya yükünden küçük hacimler hariç tutulur)

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Pareto Eniyilemesi – Pareto İmproving, Pareto Efficiency, Pareto Optimality Bir çıktının, sonucun veya seçeneğin; varolan tüm ölçütler dikkate alındığında en az bir ölçüt için diğer tüm çıktı, sonuç veya seçeneklerden daha iyi olma durumu.

Genel Taşıyıcı – Common Carrier Çok sayıda müşteriye hizmet veren taşımacılık şirketi.

Zincir Boyu İzlenebilirlik – Pipeline Visibility Bir tedârik zinciri boyunca yükün yeri ve ortaya çıkabilecek değişiklikler hakkında doğru ve zamanında bilgi sahibi olma.

Değer Zinciri – Value Chain Müşteri isteklerine göre ilk madde/hizmetin temininden son madde/hizmet tüketimine kadar olan süreçte yer alan, birbirleriyle malzeme, hizmet ve bilgi akışı şeklinde ilişkilileri olan ve ürüne değer ekleyen işlemler bütünü.

Satınalma Parçası – Component Tedarikçi firmalar tarafından üretilen ve üretimde kullanılan satınalma malzemeleri.

Değer Analizi Satın-alma maliyetlerini azaltmak amacıyla bir ürüne ait kalite ve performans gibi gerekliliklerin sistematik bir şekilde ele alınmasına değer analizi denilmektedir. En düşük maliyeti sağlamak esas alınır.

Dağıtım Kanalı – Distribution Channel – Trade Channel İşletmenin distribütör, zincir market, perakendeci, çağrı merkezi veya e – ticaret aracılığıyla ürünlerinin dağıtıldığı sistem.

Çok Aşamalı Stok – Multi – Echelon İnventory Müşteri gereksinimlerini karşılamak üzere tedârik zincirinde farklı aşamalardaki stoklar.

Geri Dönüşümlü Malzeme – Recyclable Materials Yeni ürünler üretmek üzere, yeniden kullanıma tâbi tutulmak amacıyla toplanan kullanılmış malzeme.

Talebe Göre Paketleme – Package on Demand Müşteri isteklerini dikkate alarak, ürünlerin paketlenmesine yönelik katma değerli hizmet.

Dağıtım – Distribution Ürünlerin belirtilen zaman, miktar vb. koşullara uygun olarak, belirtilen yerlere sevk ve teslim edilebilmesi (gönderilmesi) için gerçekleştirilen işlemler bütünü (Bu kapsam altında, dağıtım merkezleri gibi tesisler de dikkate alınır)

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.