Delivered Duty Paid (DDP) Nedir? Ne demektir?

0

Delivered Duty Paid (DDP) Nedir? Ne Demektir?

Delivered Duty Paid (DDP) Nedir? Ne Demektir?, Belirtilen varış yerinde gümrük vergisi ödenmiş olarak yapılan uluslararası teslim şekli kavramı.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Delivered Duty Paid (DDP) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Belirtilen varış yerinde gümrük vergisi ödenmiş olarak yapılan uluslararası teslim şekli kavramı.

Delivered Duty Paid (DDP) sözlük anlamı Belirtilen varış yerinde gümrük vergisi ödenmiş olarak yapılan uluslararası teslim şekli kavramı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Ölçek Ekonomisi – Economy of Scale Yüklemenin miktarı arttıkça birim başına düşen mâliyetin düşeceğinin ifâdesi.

Balya Kapasitesi – Bale Cubic Capacity Gemi tümüyle balya yüklerle yüklendiğinde taşıyabileceği tam balya yükü cinsinden kapasitesi (Tam balya yükünden küçük hacimler hariç tutulur)

Fiyat İndirimli Sözleşme – Price Discount Contract Alıcı tarafından satın alınacak ürün toptan satış birim fiyatının, satıcı tarafından belirlendiği ve satılamayan ürünler için geri ödeme oranının, ürünün alıcı satış fiyatına göre değiştiği sözleşme.

Palet Havuzları – Pallet Pools Bir grup firmanın paletlerini aralarında paylaştıkları sistem.

Rotalama – Routing Taşıma işleminin başlangıç noktasından ulaştırılacak noktalara hangi sıra ve güzergâh ile yapılacağının belirlenmesi.

Hızlı Tüketim Malları – Fast Moving Consumer Goods (FMCG), Consumer Packaged Goods (CPG) Görece düşük fiyatla ve yüksek devir hızıyla satılan, tüketiciler tarafından sıkça satın alınan ve stokta sürekli bulundurulan tüketim ürünleri.

Dağıtım Ağı – Distribution Network Ürünlerin sevk noktalarından teslim noktalarına kadar geçen süreçte yer alan, depo, rota, satış noktası, vb. gibi öğelerin tanımlandığı sistem.

Varış Noktasına Göre Genişletilmiş Konsolidasyon – Destination Enhanced Consolidation Varış noktasını dikkate alarak, küçük deniz yüklemeleri ile mâliyetleri düşürme sistemi.

İhracat – Export Malların içinde bulunulan ülkeden bir başka ülkeye gönderilmesi yolu ile oluşan ticaret.

Ortak Yönetilen Stok – Co Managed Inventory (CMI) Ürün dağıtımında, satıcı şirketin tedârikçi şirket ile birlikte dağıtım zincirindeki stokların yönetimini üstlenmesi.

İade – Return Müşterinin, bir bedel ödeyerek satın aldığı malları, hasarlı olmasından dolayı ya da diğer nedenlerle (beğenmeme, parasını ödeyememe, sezon sonu olması, konsinye stok vb.) geri vermesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.