0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Deniz Ticareti – Seaborne Trade, Maritime Trade, Seaborne Commerce Nedir? Ne demektir?

0

Deniz Ticareti – Seaborne Trade, Maritime Trade, Seaborne Commerce Nedir? Ne Demektir?

Deniz Ticareti – Seaborne Trade, Maritime Trade, Seaborne Commerce Nedir? Ne Demektir?, Denizyoluyla yapılan ticaret.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Deniz Ticareti – Seaborne Trade, Maritime Trade, Seaborne Commerce nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Denizyoluyla yapılan ticaret.

Deniz Ticareti – Seaborne Trade, Maritime Trade, Seaborne Commerce sözlük anlamı Denizyoluyla yapılan ticaret.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Dış Kaynak Kullanımı – Outsourcing Şirketlerin kendi temel (core) faaliyetlerine daha fazla odaklanmak, mâliyetlerini azaltmak, kaliteyi yükseltmek, verimliliğini arttırmak, sabit mâliyetleri değişken mâliyetler hâline dönüştürmek, ilgili tedârikçinin uzmanlık, yatırım ve yaratıcılık gücünden yararlanmak, pazara tepki hızını yükseltmek amaçlarından bir veya birkaçından yararlanmak üzere, varolan şirket faaliyeti veya faaliyetlerinin gereğinde ilgili varlıkları ile birlikte üçüncü parti şirketlere devredilmesi süreci.

E – Ticaret – E – Commerce Mal ve hizmetlerin üretim ve dağıtımının bilgi ve iletişim teknolojileri vasıtasıyla yapılmasını kapsayan ve sürekli gelişen işletme yaklaşımının bir parçasıdır.

Depolama – Storage Bir malın kullanılmak ya da sevkedilmek üzere belirlenen koşullara uygun olarak korunması işlemi.

Paketleme Malzemesi – Packaging Material Ürünlerin taşınması ve depolanması sırasında zarar görmesini veya zarar vermesini önlemek amacıyla kullanılan malzeme.

Hammadde – Raw Material Üretim süreçlerinde işlenerek son ürünü elde etmede yüksek oranda kullanılan malzemeler.

Zincir Boyu İzlenebilirlik – Pipeline Visibility Bir tedârik zinciri boyunca yükün yeri ve ortaya çıkabilecek değişiklikler hakkında doğru ve zamanında bilgi sahibi olma.

Treyler Yükünden Az – Less Than Truck Load (LTL) Bir treylerin taşıma kapasitesini, hacim ve/veya ağırlık yönünden tam olarak doldurmayan yük.

Aktarma – Transship, İnterchange Bir araç ile gelen yüklerin boşaltılarak, herhangi bir özel işleme tâbi tutulmadan kısa bir süre içinde sevkedilmek üzere başka bir araca yüklenmesi işlemi. Hatlar arasında bir taşıyıcıdan diğer taşıyıcıya yükün aktarılması.

Kapatma (Closing) Satışın gerçekleştiği ve satın-alma sürecinin sonuçlandığı andır. Müşteri adayı satın-alma kararını vermiştir.

Ürün Satın-alma işlemlerinde satın alınan mal/hizmet veya fikirlerin sağladığı maddi veya manevi faydaların tümüdür.

Yüksek Konteyner – Highcube Container Dış yüksekliği yaklaşık 2,9 m olan konteyner.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.