0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Deplasman Ton – Displacement Tonnage Nedir? Ne demektir?

0

Deplasman Ton – Displacement Tonnage Nedir? Ne Demektir?

Deplasman Ton – Displacement Tonnage Nedir? Ne Demektir?, Bir geminin su içindeki hacmi kadar (taşırdığı) suyun ağırlığı.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Deplasman Ton – Displacement Tonnage nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir geminin su içindeki hacmi kadar (taşırdığı) suyun ağırlığı.

Deplasman Ton – Displacement Tonnage sözlük anlamı Bir geminin su içindeki hacmi kadar (taşırdığı) suyun ağırlığı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Ambalaj – Packing Ürünleri dış etkilerden koruyan, tanıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, görsellik ve kullanım ergonomisi sağlayan, içindeki ürün hakkında bilgiler bulunduran; metal, plastik, cam vb. malzemelerden yapılmış kap (İçinde ürün bulunan koruyucudur. Ürünü çarpma, ısınma, zedelenme gibi fiziksel etkilerden korur.)

Çeki Listesi (Ambalaj/Koli Listesi) – Packing List Genellikle gönderici tarafından hazırlanan ve her ambalajın/kolinin içinde hangi tür ve miktarda mal olduğunu gösteren liste.

Alıcı – Consignee Ürünü teslim alan taraf.

RO – LA Taşımacılığı – Rolling Road (ROllende LAndstrasse) (RO – LA) Transportation Karayolu taşımacılığı ile başlayan, karayolu taşıma araçlarının vagonlara bindirilerek uzun mesafenin demiryolu ile gerçekleştirildiği ve sonunda karayolu taşımacılığı ile biten kombine taşımacılık şekli.

Zeyilnâme – Supplement Supplementary Policy Sigorta poliçesinin yürürlükte bulunduğu dönem içerisinde oluşan değişiklikleri belirtmek için.

Reasürans – Reinsurance Sigorta şirketlerinin, teminat verdikleri risklerin, anlaşma yoluyla önceden belirlenmiş bir kısmını, prim karşılığında başka sigorta şirketlerine devretme işlemi (yeniden sigorta)

Dökme Yük Kapasitesi – Grain Cubic Capacity Gemi tümüyle dökme yüklerle yüklendiğinde alabileceği en büyük hacimsel yük miktarı.

Rampa – Stage/Ramp Taşıma aracının kasası ile yükleme bölgesinin aynı yükseklik düzeyinde olmasını sağlayan ve böylece malzemenin boşaltma ve yükleme işlemlerini kolaylaştıran alan.

Fiyat İndirimli Sözleşme – Price Discount Contract Alıcı tarafından satın alınacak ürün toptan satış birim fiyatının, satıcı tarafından belirlendiği ve satılamayan ürünler için geri ödeme oranının, ürünün alıcı satış fiyatına göre değiştiği sözleşme.

Gemi Ambar Kapağı – Hatch Gemilerin yük ambarının kapağı.

Felaket Önleme Planı – Disaster Recovery Planning Programlar, aygıtlar ve verilerin, önemli hasar ve kayba uğrama olasılığına karşı alınan önlem plânı.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.