0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Depolama – Storage Nedir? Ne demektir?

0

Depolama – Storage Nedir? Ne Demektir?

Depolama – Storage Nedir? Ne Demektir?, Bir malın kullanılmak ya da sevkedilmek üzere belirlenen koşullara uygun olarak korunması işlemi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Depolama – Storage nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir malın kullanılmak ya da sevkedilmek üzere belirlenen koşullara uygun olarak korunması işlemi.

Depolama – Storage sözlük anlamı Bir malın kullanılmak ya da sevkedilmek üzere belirlenen koşullara uygun olarak korunması işlemi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Sabit Fiyat – Fixed Price Sale Üzerinde hiç bir şekilde değişiklik yapılmayan fiyat.

Gemide Teslim – Delivered Ex Ship (DES) Satıcının teslim yükümlülüğünün, malı belirlenen varış limanında, gemi.

Entelektüel Mülkiyet – İntellectual Property Patenti, telif hakkı, ticarî veya hizmet markası olan ürünler.

Şirketler Arası Lojistik – İnter Firm Logistics Şirketler arası gerçekleştirilen lojstik faaliyetler (Örneğin tedârikçi şirket ile üretici şirket arasındaki lojistik faaliyetler)

Çapraz Sevkiyat – Cross Docking Tedarikçilerden gelen malların, depo içinde yerleştirilmeden, belli bir süre içinde sevk noktalarına gönderilmesi işlemi.

Çekici – Tractor Römork veya yarı römork çekmek amacıyla kullanılan, en az iki dingilli, motorlu ve sürücünün içinde oturduğu kara taşıt aracı (Bu sözcük, arıza yapmış araçları çekmek amacıyla kullanılan ve aslında “kurtarıcı araç” olarak ifâde edilmesi gereken taşıt aracı ile karıştırılmamalıdır).

Entelektüel Mülkiyet – İntellectual Property Patenti, telif hakkı, ticarî veya hizmet markası olan ürünler.

Sürekli İkmal – Continouos Replenishment Sürekli ürün akışını ve perâkendeci stoklarında daha az ürün tutulmasını sağlamak için, tedârik zincirindeki mal ve bilgi akışının eşgüdümlenmesi.

Raf Gözü – Rack Slot Rafta bir yük veya ürünün, depolanmak amacıyla konulduğu, ayrılmış pozisyon, alan (Göz, bir veya daha fazla birim yükseklikte veya derinlikte olabilir)

Tahmin Doğruluğu – Forecast Accuracy Tahmin ile gerçek talep arasındaki farkın, gerçek talebin bir yüzdesi olarak hesaplanması sonucunda bulunan bir matemetiksel değer.

Kapatma (Closing) Satışın gerçekleştiği ve satın-alma sürecinin sonuçlandığı andır. Müşteri adayı satın-alma kararını vermiştir.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.