0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Dinamik İşlem Kontrolü – Dynamic Process Control Nedir? Ne demektir?

0

Dinamik İşlem Kontrolü – Dynamic Process Control Nedir? Ne Demektir?

Dinamik İşlem Kontrolü – Dynamic Process Control Nedir? Ne Demektir?, Açıklama Ürünlerin çıkış performans kontrollerinin sürekli olarak yapılması.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Dinamik İşlem Kontrolü – Dynamic Process Control nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Açıklama Ürünlerin çıkış performans kontrollerinin sürekli olarak yapılması.

Dinamik İşlem Kontrolü – Dynamic Process Control sözlük anlamı Açıklama Ürünlerin çıkış performans kontrollerinin sürekli olarak yapılması.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Çeki Listesi (Ambalaj/Koli Listesi) – Packing List Genellikle gönderici tarafından hazırlanan ve her ambalajın/kolinin içinde hangi tür ve miktarda mal olduğunu gösteren liste.

Onay – Confirmation Bir elektronik posta kutusu veya EDI sunucusundan gelen mesajın alındığına ilişkin formel bildirim.

Satın Alma Bir ürünün(malın) ya da hizmetin istenilen kalite, zaman, miktar, fiyat ve teslimat kriterleri göz önünde bulundurularak satın alınması (tedarik edilmesi) işlemine satın-alma denilmektedir. Tedarikçilerden mümkün olan en düşük ücretle temin edilmesine satın-alma denilmektedir.

Satıcı Riski – Seller?s Risk Malın gönderilmesine karşın ücretinin ödenmemesi riski.

İçinden Geçilebilir Raf – Drive – Through Rack Bir kenarından diğer kenarına çaka geçmesine izin veren, ürünlerin derinlemesine istiflenmesine olanak tanıyan ve böylece koridor alanından tasarruf sağlayan, az çeşit malın yüksek miktarlarda depolandığı, yerleştirme için travers yerine rayların kullanıldığı raf (Bu raflarda FIFO uygulaması zordur)

Hakemlik Müessesesi – Arbitration Taşıma sözleşmelerinde bulunan ve uyuşmazlık durumunda başvurulan hüküm.

En Az Toplam İşlem İlkesi – Principle of Minimum Total Transactions Tedarik zinciri boyunca gerçekleştirilen toplam işlem sayısını en aza indirme ilkesi (Tedârik zincirini yönetmenin bir amacı, bu ilkeyi uygulamaktır.)

Kapasite Planlama – Capacity Planning Lojistik ve tedârik zinciri gereksinimlerini doğru zaman ve yerde karşılamak üzere gerekli kaynakların temini.

İade Ürün Belgesi – Return Material Authorization (RMA), Return Goods Authorization (RGA) Geri gönderilen ürünün şirketin orijinal ürünü olduğunu gösteren ve iade nedenini belirten form.

Havalimanı Kapasitesi – Airport Capacity Havalimanından geçiş yapabilecek yolcu sayısı ve/veya yük miktarı.

Mesafe Ekonomisi – Economy of Distance Taşıma mesafesi arttıkça birim ton*km başına düşen mâliyetin azalacağı ilkesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.