0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Dolgu Malzemesi – Filling Material Nedir? Ne demektir?

0

Dolgu Malzemesi – Filling Material Nedir? Ne Demektir?

Dolgu Malzemesi – Filling Material Nedir? Ne Demektir?, Taşımacılık sırasında ürünleri korumak üzere boşluk doldurmak için kullanılan paketleme malzemesi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Dolgu Malzemesi – Filling Material nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Taşımacılık sırasında ürünleri korumak üzere boşluk doldurmak için kullanılan paketleme malzemesi.

Dolgu Malzemesi – Filling Material sözlük anlamı Taşımacılık sırasında ürünleri korumak üzere boşluk doldurmak için kullanılan paketleme malzemesi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Takımlaştırma – Kitting Bileşenlerin veya parçaların, belirlenmiş spesifikasyonlara uygun olarak monte edilmesi (Kit hâline getirme)

Çekici – Tractor Römork veya yarı römork çekmek amacıyla kullanılan, en az iki dingilli, motorlu ve sürücünün içinde oturduğu kara taşıt aracı (Bu sözcük, arıza yapmış araçları çekmek amacıyla kullanılan ve aslında “kurtarıcı araç” olarak ifâde edilmesi gereken taşıt aracı ile karıştırılmamalıdır).

Mal – Commodity Satın alınan, kiralanan veya elde edilen ürün.

Yarı Ürün – Semi finished Product Üretim işlemleri tamamlanmamış, ürün hâline dönüştürülmemiş olan malzemeler.

Toplama Gözü – Picking Cell Toplama, yerleştirme ve ikmâl işlemlerinde kullanılmak üzere, her bir parça için önceden belirlenmiş yer.

İade Yönetimi – Return Management Müşteriden tedârikçiye geri gönderilen ürünlerle ilgili taşıma, depolama, geri kazanım, imhâ vb. işlemlerin yönetimi.

Mal Kabul Alanı – Receiving Dock Depoya gelen malzemenin kabul işlemlerinin yürütüldüğü alan.

Yeniden Sipariş Düzeyi – Reorder Point; Reorder Level Tedârik süresini dikkate alarak, yeniden sipâriş vermeyi gerektiren stok düzeyi. (Stoklar bu düzeye indiğinde sipâriş verilerek, stoksuz kalma durumuna düşme önlenmeye çalışılır)

Satınalma Parçası – Component Tedarikçi firmalar tarafından üretilen ve üretimde kullanılan satınalma malzemeleri.

Rotalama – Routing Taşıma işleminin başlangıç noktasından ulaştırılacak noktalara hangi sıra ve güzergâh ile yapılacağının belirlenmesi.

Üretim Yönetimi – Production Management/Operations Management Malzeme, işçilik, enerji, makina vb. üretim kaynakları kullanılarak, kullanıcılar için yararlı ürün ve/veya hizmetler oluşturulmasıyla ilgili yönetsel faaliyetlerin bütünü.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.