0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Elde Bulundurmama – Out of Stock,Stock – out Nedir? Ne demektir?

0

Elde Bulundurmama – Out of Stock,Stock – out Nedir? Ne Demektir?

Elde Bulundurmama – Out of Stock,Stock – out Nedir? Ne Demektir?, Talep olmasına rağmen, satış veya teslîmat için belli bir noktada yeterince stok olmamasından kaynaklanan sorun.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Elde Bulundurmama – Out of Stock,Stock – out nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Talep olmasına rağmen, satış veya teslîmat için belli bir noktada yeterince stok olmamasından kaynaklanan sorun.

Elde Bulundurmama – Out of Stock,Stock – out sözlük anlamı Talep olmasına rağmen, satış veya teslîmat için belli bir noktada yeterince stok olmamasından kaynaklanan sorun.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

UBAK Belgesi – ECMT Document Uluslararası kara taşımacılığı yapmak üzere başvuran şirketlere, UBAK sekreteryası tarafından belirlenen kotalara göre, ilgili ülkenin Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen belge. Ulaştırma Bakanları Konferansı (UBAK) –

Yüksek Konteyner – Highcube Container Dış yüksekliği yaklaşık 2,9 m olan konteyner.

Gümrük Tarife Kotaları – Tariff Rate Quotas Belirli bir tarife oranına kadar ithal ve ihraç edilebilecek miktarın tanımlandığı ve bu miktar dışındakilere daha farklı (yüksek) bir tarife oranının ve kuralların uygulandığı durum.

Acil Stok – Emergency Stock Planlanmamış, âcil durumlara karşı hemen tepki vermek üzere her zaman elde tutulmak zorunda olan stok miktarı.

Dağıtım Gereksinimlerinin Planlaması – Distribution Requriments Planning (DRP) Dağıtım ağı içinde hangi ürüne, ne zaman, ne kadar ve nerede gereksinim duyulacağının ve bu gereksinimin nasıl karşılanacağının plânlanması.

Çift Kullanımlı Teknoloji – Dual Use Technology Askerî değeri olabilecek ama aynı zamanda sivil amaçlar için de kullanılabilen ürün veya teknoloji (Bu durum, gümrük işlemleri sırasında önem arzeder)

Ürün Stoğu – Finished Goods Inventory (FGI) Sevkiyata hazır durumda olan ürün.

Uyumluluk – Adaptability Pazarı yeniden şekillendiren sosyo – ekonomik, demografik, politik, teknolojik, vd. yapısal değişimlere uyum sağlayabilmek üzere tedârik zinciri tasarımını değiştirebilmek; strateji, ürün ve teknolojilere göre tedârik ağını yenileyebilmek.

Tüm Tedarik Zinciri Yanıtlama Süresi – Total Supply Chain Response Time Pazardaki değişimlere yanıt verme süresi ve yeteneğinin bir ölçütü.

Satış İndirimli Sözleşme – Sales Rebate Contract Alıcı tarafından satın alınacak ürün toptan satış birim fiyatının, satıcı tarafından belirlendiği ve belli bir hedef değerin aşılması durumunda, satıcının satılan her fazla ürün için alıcıya iskonto yaptığı sözleşme.

Darboğaz – Bottleneck Sürecin kapasitesini sınırlayan aşama (Darboğaz kapasite arttırıldığında, süreç kapasitesi de buna paralel olarak artarken, darboğaz olmayan bir kapasite arttığında, süreç kapasitesi artmayacaktır.)

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.