0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Elektronik Veri Değişimi – Electronic Data Interchange (EDI) Nedir? Ne demektir?

0

Elektronik Veri Değişimi – Electronic Data Interchange (EDI) Nedir? Ne Demektir?

Elektronik Veri Değişimi – Electronic Data Interchange (EDI) Nedir? Ne Demektir?, Farklı kurumlar tarafından kullanılan ve sözkonusu kurumların yazılımları arasında amacına uygun olarak gerçekleştirilen, standart formatta veri aktarımı veya paylaşımı.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Elektronik Veri Değişimi – Electronic Data Interchange (EDI) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Farklı kurumlar tarafından kullanılan ve sözkonusu kurumların yazılımları arasında amacına uygun olarak gerçekleştirilen, standart formatta veri aktarımı veya paylaşımı.

Elektronik Veri Değişimi – Electronic Data Interchange (EDI) sözlük anlamı Farklı kurumlar tarafından kullanılan ve sözkonusu kurumların yazılımları arasında amacına uygun olarak gerçekleştirilen, standart formatta veri aktarımı veya paylaşımı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Toplama – Picking Malzemelerin müşteri sipârişi doğrultusunda gönderilmek üzere bulunduğu depodaki lokasyonlardan toplanması işlemi.

İstif Modeli – Course Pattern Yüklerin istifleme şekli, sistemi.

Gerçek Değerleme – Actual Valuation Değere göre taşımacılık ücreti uygulamalarında göndericinin konşimentoda belirttiği gerçek ürün değeri.

Dönüş Taşıması – Backhaulage Gidiş ve dönüş taşıma ücretinin birlikte düşünülerek, bir araç ile götürülen yüklerin bırakılıp, aynı araç ve aynı/benzer güzergâh kullanılıp, farklı yüklerin getirilmesi.

Dış Kaynak Kullanımı – Outsourcing Şirketlerin kendi temel (core) faaliyetlerine daha fazla odaklanmak, mâliyetlerini azaltmak, kaliteyi yükseltmek, verimliliğini arttırmak, sabit mâliyetleri değişken mâliyetler hâline dönüştürmek, ilgili tedârikçinin uzmanlık, yatırım ve yaratıcılık gücünden yararlanmak, pazara tepki hızını yükseltmek amaçlarından bir veya birkaçından yararlanmak üzere, varolan şirket faaliyeti veya faaliyetlerinin gereğinde ilgili varlıkları ile birlikte üçüncü parti şirketlere devredilmesi süreci.

Üst ve Yanları Açık Konteyner – Flat Rack Contanier İki yanı ve tavanı olmayan, bâzen her iki baş kısmı da yerinden çıkarılabilen, tabanı kalın olan, her iki yandan ve üstten yüklemeye uygun olan konteyner.

Elde Bulundurmama – Out of Stock,Stock – out Talep olmasına rağmen, satış veya teslîmat için belli bir noktada yeterince stok olmamasından kaynaklanan sorun.

Elektronik Posta (E – Posta) – Electronic Mail (E – Mail) Elektronik ortamlarda gönderilen mesaj.

Çok Dar Koridor Çakası – Turret Truck Çok dar koridorlarda kullanılan, koridor içinde manevra yapma olanağı bulunmayan, yandan yüklemeli çatallı kaldıraç (forklift)

Fiyat Koruması – Price Protection Satıcı ile alıcı arasında bir sözleşme ile önceden belirlenmiş, fiyat veya fiyat artışları sistemi.

Hareketli Rampa – Dock Leveler Zeminden römorka geçişi kolaylaştırmak için kullanılan hareketli rampa (Hareketli rampalar, yük kapasitelerine ve yüksekliklerine göre farklılıklar gösterir)

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.