0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

En İyi Uygulama – Best Practice Nedir? Ne demektir?

0

En İyi Uygulama – Best Practice Nedir? Ne Demektir?

En İyi Uygulama – Best Practice Nedir? Ne Demektir?, Belli bir faaliyetin gerçekleştirilmesine yönelik çok iyi sonuçlar veren ve diğer şirketler tarafından örnek alınan süreç veya sistem.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan En İyi Uygulama – Best Practice nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Belli bir faaliyetin gerçekleştirilmesine yönelik çok iyi sonuçlar veren ve diğer şirketler tarafından örnek alınan süreç veya sistem.

En İyi Uygulama – Best Practice sözlük anlamı Belli bir faaliyetin gerçekleştirilmesine yönelik çok iyi sonuçlar veren ve diğer şirketler tarafından örnek alınan süreç veya sistem.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

İnsanlı Elleçleme Aracı – Man – up Yüksek lokasyonlara el ile yükleme veya boşaltmayı olanaklı kılan ve bu amaçla tasarlanmış çaka.

Delivered Duty Unpaid (DDU) Belirtilen varış yerinde gümrük vergisi ödenmeksizin yapılan uluslararası teslim şekli kavramı.

Bekleme Süresi – Dwell Time Yükün fiziksel olarak hareket etmediği süre.

İade – Return Müşterinin, bir bedel ödeyerek satın aldığı malları, hasarlı olmasından dolayı ya da diğer nedenlerle (beğenmeme, parasını ödeyememe, sezon sonu olması, konsinye stok vb.) geri vermesi.

Yardımcı Madde – Auxiliary Material Üretim süreçlerinde işlenerek son ürünü elde etmede düşük oranda kullanılan malzemeler.

Depolama – Storage Bir malın kullanılmak ya da sevkedilmek üzere belirlenen koşullara uygun olarak korunması işlemi.

Dökme Yük Kapasitesi – Grain Cubic Capacity Gemi tümüyle dökme yüklerle yüklendiğinde alabileceği en büyük hacimsel yük miktarı.

Sürekli Stok Kontrol Yöntemi – Continuous Stock Review Method Stok düzeylerinin, her stok hareketi sırasında kontrol edildiği stok kontrol yöntemi.

Alıcı Değiştirme – Reconsignment Yükün, aynı veya farklı yöndeki alıcıya yönlendirilmesi durumu.

Darboğaz – Bottleneck Sürecin kapasitesini sınırlayan aşama (Darboğaz kapasite arttırıldığında, süreç kapasitesi de buna paralel olarak artarken, darboğaz olmayan bir kapasite arttığında, süreç kapasitesi artmayacaktır.)

Kâr Paylaşımlı Sözleşme – Revenue Sharing Contract Alıcı tarafından satın alınacak ürün toptan satış birim fiyatının, görece düşük bir düzeyde satıcı tarafından belirlendiği ve buna karşılık alıcının kârının bir yüzdesini satıcı ile paylaştığı sözleşme.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.