0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

First Expiry First Out (FEFO) – Yaşlı Mal Önce Çıkar Nedir? Ne demektir?

0

First Expiry First Out (FEFO) – Yaşlı Mal Önce Çıkar Nedir? Ne Demektir?

First Expiry First Out (FEFO) – Yaşlı Mal Önce Çıkar Nedir? Ne Demektir?, Genellikle depolamada kullanılan ve son kullanım tarihi önce olan malın ilk çıkacağını öngören kural.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan First Expiry First Out (FEFO) – Yaşlı Mal Önce Çıkar nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Genellikle depolamada kullanılan ve son kullanım tarihi önce olan malın ilk çıkacağını öngören kural.

First Expiry First Out (FEFO) – Yaşlı Mal Önce Çıkar sözlük anlamı Genellikle depolamada kullanılan ve son kullanım tarihi önce olan malın ilk çıkacağını öngören kural.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

RO – RO Gemisi – Roll – on/roll – off (RO/RO) Ship Karayolunda kullanılan yük araçlarını taşıyan, sözkonusu araçların tekerlekler üzerinde yürüyerek yüklendiği ve boşaltıldığı özel tip gemi.

Elleçleme Maliyeti – Handling Cost Taşıma, hazırlama ve diğer yükleme/boşaltma faaliyetleri ile ilgili mâliyet.

Acil Durum Planı – Contingency Plan Gelecekte oluşabilecek beklenmeyen gelişmelere karşı alınacak önlemleri gösteren plan.

Uluslararası Taşıma – İnternational Transportation Bir ülkeden bir ülkeye doğrudan veya transit olarak; karayolu, denizyolu, demiryolu ve/veya havayoluyla yapılan her çeşit taşıma.

Ayna Etkisi – Mirror Effecet Havayolu taşımacılığında yeni rotalar için ikili antlaşma imzalandığında oluşan etki (Yeni açılan rota üzerinde hizmet yok iken, sözkonusu iki ülkenin havayolu şirketleri aynı zamanda hizmet vermeye başlayacaktır).

Işıklı Toplama – Pick to Light Her bir toplama lokasyonunda bulunan ışıkların yanma durumuna göre toplamanın gerçekleştirilmesi kuralı (Sistem, toplama yapılacak sonraki lokasyondaki ışığı yakmak ve toplanacak miktarı göstermek üzere bir yazılım kullanır)

Paketleme – Packaging Ürünlerin; pazarlama, depolama, taşıma veya dağıtım amacıyla, uygun paketleme malzemeleri kullanılarak ve miktar, güvenlik vb. koşullar dikkate alınarak biraraya getirilmesi.

Onay – Confirmation Bir elektronik posta kutusu veya EDI sunucusundan gelen mesajın alındığına ilişkin formel bildirim.

Araç Metre – Lane Meter; Linear Meter RO – RO gemilerinin araç kapasitelerinin belirlenmesinde kullanılan; 1 m. uzunluğunda ve 2,5 genişliğindeki bir alanı ifade eden bir birim.

Satınalma – Purchasing İstenen kalite, zaman ve miktarda, uygun fiyatta, uygun bir teslîmat ve ödeme plânı ile, gerekli görüldüğü takdirde ek koşullarla mal veya hizmetlerin mülkiyetinin satıcıdan alıcıya geçmesi.

Aktif İstif – Active Block Üzerinde çalışılan ve gereksinime göre malzeme konulan/kaldırılan yüklerin istifi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.