0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Gemide Teslim – Delivered Ex Ship (DES) Nedir? Ne demektir?

0

Gemide Teslim – Delivered Ex Ship (DES) Nedir? Ne Demektir?

Gemide Teslim – Delivered Ex Ship (DES) Nedir? Ne Demektir?, Satıcının teslim yükümlülüğünün, malı belirlenen varış limanında, gemi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Gemide Teslim – Delivered Ex Ship (DES) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Satıcının teslim yükümlülüğünün, malı belirlenen varış limanında, gemi.

Gemide Teslim – Delivered Ex Ship (DES) sözlük anlamı Satıcının teslim yükümlülüğünün, malı belirlenen varış limanında, gemi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Çift Kullanımlı Teknoloji – Dual Use Technology Askerî değeri olabilecek ama aynı zamanda sivil amaçlar için de kullanılabilen ürün veya teknoloji (Bu durum, gümrük işlemleri sırasında önem arzeder)

Alıcı Değiştirme – Reconsignment Yükün, aynı veya farklı yöndeki alıcıya yönlendirilmesi durumu.

Dara – Tare Weight Taşıma kabının boş ağırlığı. Taşıma aracının boş ağırlığı.

Çeki Listesi (Ambalaj/Koli Listesi) – Packing List Genellikle gönderici tarafından hazırlanan ve her ambalajın/kolinin içinde hangi tür ve miktarda mal olduğunu gösteren liste.

Üretim Yönetimi – Production Management/Operations Management Malzeme, işçilik, enerji, makina vb. üretim kaynakları kullanılarak, kullanıcılar için yararlı ürün ve/veya hizmetler oluşturulmasıyla ilgili yönetsel faaliyetlerin bütünü.

Dinamik İşlem Kontrolü – Dynamic Process Control Açıklama Ürünlerin çıkış performans kontrollerinin sürekli olarak yapılması.

İzini Sürme – Tracing Yük, araç ve kap hareketlerinin, lojistik süreç boyunca izlediği yol ile ilgili verilerin elde edilebilmesi.

Değişken Maliyet – Variable Cost İş düzeyi veya miktarına bağlı olarak değişen mâliyet (Örneğin hammadde mâliyeti, enerji mâliyeti gibi)

Açık Çatallı Çaka – Straddle Truck Çatal aralığı normalden daha geniş olan çatallı kaldıraç (forklift)

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) – Harmonized Tariff Schedule (HTS) Ürün ve kaynağın ülkesine bağlı olarak ithal edilen mallar için ne kadar vergi isteneceğinin listelendiği bir doküman.

Yük Ayıracı – Bulkhead 1) Bir römork veya vagon içindeki bir yükü ayıran ve dengeleyen dikey ayıraç. 2) Bir araç veya gemi içindeki yük sınırlama bölmesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.