0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Getiri Oranı – Yield Nedir? Ne demektir?

0

Getiri Oranı – Yield Nedir? Ne Demektir?

Getiri Oranı – Yield Nedir? Ne Demektir?, Bir süreçte kullanılan girdiye karşılık olarak elde edilen yararlı çıktı oranı.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Getiri Oranı – Yield nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir süreçte kullanılan girdiye karşılık olarak elde edilen yararlı çıktı oranı.

Getiri Oranı – Yield sözlük anlamı Bir süreçte kullanılan girdiye karşılık olarak elde edilen yararlı çıktı oranı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Gemi Bekleme Süresi – Lay Time Geminin yük almak ve/veya boşaltmak üzere limanda beklemesi için izin verilen süre (Bu süre zarfında gemiyi kiralayan kuruluşlar, geminin beklemesinden dolayı gemi sahibine ek bir ödeme yapmaz. Ancak izin verilen sürenin aşılması durumunda çeşitli hesaplama ve iki taraf arasındaki anlaşmalara göre bir çeşit ceza olan demuraj ödenir.)

Çekici – Tractor Römork veya yarı römork çekmek amacıyla kullanılan, en az iki dingilli, motorlu ve sürücünün içinde oturduğu kara taşıt aracı (Bu sözcük, arıza yapmış araçları çekmek amacıyla kullanılan ve aslında “kurtarıcı araç” olarak ifâde edilmesi gereken taşıt aracı ile karıştırılmamalıdır).

Gemi Ambar Kapağı – Hatch Gemilerin yük ambarının kapağı.

Trafik Dengesi – Traffic Balance Bir ticaret hattında giden ve gelen yolcu, yük veya ekipman (araç/taşıt) miktarlarının aynı olması.

Muhabir Banka – Notification Bank Alıcının çalıştığı âmir bankanın kabul ettiği akreditifleri ilettiği ve satıcının çalıştığı banka.

Toplu Taşıma İrsaliyesi – Consolidated Delivery Note Araç sahibi tarafından, nakliyesini bir seferde yaptığı, farklı şirketlere ait yükler için hazırladığı ve kaydettiği taşıma irsaliyesi.

Gemi Eni – Beam Geminin en geniş yerinin eni.

İhale Teminatı – Bid Bond – Bid Deposit İhaledeki bir teklif sahibinin, ihâleyi kazandıktan sonra sözleşmeyi reddetmesi durumunda belirli bir miktar paranın üçüncü parti bir finansman şirketi tarafından garanti altına alındığını ve ödeneceğini belirten bir anlaşma.

Paket – Package Ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak; pazarlama, taşıma, depolama, dağıtım işlemlerini kolaylaştıran, metal, plastik, karton vb. malzemelerden yapılmış kap.

Trafik Dengesi – Traffic Balance Bir ticaret hattında giden ve gelen yolcu, yük veya ekipman (araç/taşıt) miktarlarının aynı olması.

RF Terminal – Radio Frequency Terminal Radyo Frekansı teknolojisini kullanarak ilgili verilerin bilgisayar ile karşılıklı iletimini sağlayan aygıt.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.