Gizli Geçiş – Secret Crossing Nedir? Ne demektir?

0

Gizli Geçiş – Secret Crossing Nedir? Ne Demektir?

Gizli Geçiş – Secret Crossing Nedir? Ne Demektir?, Kaçakçıların, ülke sınırlarından, küçük araçları ile yakalanmamak üzere, genelde çok kontrol edilmeyen kapılardan geceleri geçiş durumu.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Gizli Geçiş – Secret Crossing nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Kaçakçıların, ülke sınırlarından, küçük araçları ile yakalanmamak üzere, genelde çok kontrol edilmeyen kapılardan geceleri geçiş durumu.

Gizli Geçiş – Secret Crossing sözlük anlamı Kaçakçıların, ülke sınırlarından, küçük araçları ile yakalanmamak üzere, genelde çok kontrol edilmeyen kapılardan geceleri geçiş durumu.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Malzeme Taşıma Sistemleri – Materials Handling System Malzeme ve ürünlerin fiziksel olarak taşınması sırasında kullanılan donanımlar (Örneğin konveyör, çaka, vinç, elle taşıma araçları vb.)

Ambalaj Malzemesi – Packaging Material Ürünü koruyan, pazarlama amacıyla kullanılabilen ve ürünün içine konulduğu malzeme.

İkmal – Replenishment Malzemenin depolama süreci aşamaları arasında farklı ambalaj biçimleri ve/veya depolama lokasyonları hâlindeki akışının (bulunabilirliğinin – tedâriğinin) sağlanması (Örneğin paletli stoklamadan kutulu stoklamaya, kutulu stoklamadan adetsel stoklamaya geçiş gibi)

Çevrim Stoğu – Cycle Inventory Bir satınalma veya üretim partisine karşılık gelen ve bu parti için ikmâl edilen stok miktarı.

Proses Tipi Üretim – Process Type Production İmalatı gerçekleştirilen ürünün genelde akışkan, ürün çeşidinin az ve üretilme miktarının yüksek olduğu üretim şekli (Talep miktarları çok yüksek olan standart ürünler olduğu için sürekli olarak yüksek miktarlarda ve stok için üretilirler. Bu üretim şekli, makinaların ürünün iş akışına göre bütünleştirildiği tesislerde gerçekleştirilir. Örneğin deterjanlar, meşrubat, şeker, süt vb.)

Net Fiyat – Net Price Tüm indirimler yapıldıktan sonra, müşteriye sunulan nihaî fiyat.

Evrensel Ürün Kodu – Universal Product Code (UPC) 12 karakterden oluşan, Perakende satış sektörü tarafından kullanılan standart bir barkod sistemi (Üretici, ürünler, tanımlar)

Özet Beyan – Manifest, Summary Declaration İthal veya ihraç edilecek eşyanın gümrüğe geldiğini gösteren bir belge (Manifestolar taşımacılık şirketleri tarafından eşya konşimentosuna göre doldurularak ilgili gümrüğe verilir.)

Çift Kat – Double – Stack Kamyon, vagon gibi taşıma araçlarının üst hacminden yararlanmak üzere çift katlı yükleme yapılması.

Önceden Açıklama – Prior Disclosure İthalatçının kendisine sorulmadan önce gümrük idâresine, yaptığı hata konusunda bilgi vermesi (Eğer bu hata bilinçli olarak yapılırsa bu eylem, sözkonusu kavram kapsamına girmez.)

İhale Açma – Bid Opening İhâle için tedârikçi şirketlerin davet edilmesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.