0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Global Teminat – General Security Nedir? Ne demektir?

0

Global Teminat – General Security Nedir? Ne Demektir?

Global Teminat – General Security Nedir? Ne Demektir?, Gümrükleme muameleleri sırasında, devletin haklarını (vergiler yönünden) garantiye almak amacıyla, birden fazla yapılacak işlemde kullanılmak üzere, işlemin yapılacağı Gümrük Müdürlüğü?ne hitâben düzenlenen teminat.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Global Teminat – General Security nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Gümrükleme muameleleri sırasında, devletin haklarını (vergiler yönünden) garantiye almak amacıyla, birden fazla yapılacak işlemde kullanılmak üzere, işlemin yapılacağı Gümrük Müdürlüğü?ne hitâben düzenlenen teminat.

Global Teminat – General Security sözlük anlamı Gümrükleme muameleleri sırasında, devletin haklarını (vergiler yönünden) garantiye almak amacıyla, birden fazla yapılacak işlemde kullanılmak üzere, işlemin yapılacağı Gümrük Müdürlüğü?ne hitâben düzenlenen teminat.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Yük Sağlamlaştırma – Lashing Taşıt veya konteyner içine konan yüklerin taşıma sırasında oluşabilecek dinamik hareketlere karşı sabitlenmesi.

Açık Sipariş – On Order, Open Order Alınmış, ancak henüz teslim edilmemiş olan sipâriş.

Senaryo Planlaması – Scenario Planning Olası koşulların zamana göre değişimini öngörerek seçenek uygulamalara yönelik etkin kararların verilmesinde kullanılan bir plânlama yaklaşımı.

Liman – Port Yüklerin ve yolcuların aktarılması hizmetlerini sunan, diğer limanlarla bağlantıları sağlayan farklı taşımacılık türlerinin kesişim noktası.

Varış Noktasına Göre Genişletilmiş Konsolidasyon – Destination Enhanced Consolidation Varış noktasını dikkate alarak, küçük deniz yüklemeleri ile mâliyetleri düşürme sistemi.

Sürekli İkmal Programı – Continuous Replenishment Planning (CRP) Üreticiden satış noktalarına doğru sürekli ve hızlı ürün akışını sağlamak için tedârik zinciri içindeki bilgi ve mal akışını düzenleme çalışması (Zincir içindeki bir noktada stokların belirli bir düzey altına inmesi ile sistem tetiklenir ve program devreye girer.)

Yükleme Alanı – Loading Area Yüklerin konulduğu palet, platform vb. alan.

İkmal – Replenishment Malzemenin depolama süreci aşamaları arasında farklı ambalaj biçimleri ve/veya depolama lokasyonları hâlindeki akışının (bulunabilirliğinin – tedâriğinin) sağlanması (Örneğin paletli stoklamadan kutulu stoklamaya, kutulu stoklamadan adetsel stoklamaya geçiş gibi)

Trafik Dengesi – Traffic Balance Bir ticaret hattında giden ve gelen yolcu, yük veya ekipman (araç/taşıt) miktarlarının aynı olması.

Hava Trafik Kontrolü – Air Traffic Control Havaalanlarında uçakların iniş ve kalkışlarını yöneten birim.

Net Fiyat – Net Price Tüm indirimler yapıldıktan sonra, müşteriye sunulan nihaî fiyat.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.