0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Gümrük Tarifesi – Customs Tariff Nedir? Ne demektir?

0

Gümrük Tarifesi – Customs Tariff Nedir? Ne Demektir?

Gümrük Tarifesi – Customs Tariff Nedir? Ne Demektir?, İthalat ve ihracat ürünlerine uygulanacak vergi oranları çizelgesi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Gümrük Tarifesi – Customs Tariff nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı İthalat ve ihracat ürünlerine uygulanacak vergi oranları çizelgesi.

Gümrük Tarifesi – Customs Tariff sözlük anlamı İthalat ve ihracat ürünlerine uygulanacak vergi oranları çizelgesi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Satılan Malın Maliyeti (SMM) – Cost of Goods Sold (COGS) Belli bir dönemde satılan malın doğrudan işçilik, doğrudan hammadde ve genel îmalat giderleri toplamı.

Araç Metre – Lane Meter; Linear Meter RO – RO gemilerinin araç kapasitelerinin belirlenmesinde kullanılan; 1 m. uzunluğunda ve 2,5 genişliğindeki bir alanı ifade eden bir birim.

Liman Rotasyonu – Port Rotations Düzenli hat gemilerinin limanlar arasında izleyeceği ve önceden belirlenmiş sabit rotalar.

Konsinye Mallar İhraç edilmesine rağmen ithalatçı tarafından, tedarikçiye nihai satış gerçekleşmediği sürece ödeme yapılmayan mallardır. X ürünü tedarikçi tarafından ithal eden kişiye ücretsiz bir şekilde verilir, ithalatçı X ürününü sattıktan sonra tedarikçiye ödeme yapar. Satamadıklarını tekrar tedarikçiye iade eder.

Destek Çubuğu – Bracing Bars Bir rafı oluşturmada kullanılan temel bağlantı elemanı (İki ayak arasında taşıma veya dayanıklılığı arttırmak amacıyla yatay veya çapraz olarak kullanılırlar, birbirlerine kaynak yoluyla veya civata kullanılarak birleştirilirler)

Dengeli Talep – Stable Demand Yılın belli dönemlerinde değişkenlik göstermeyen talep.

İstifleme – Stowing Hacmi dikey yönde kullanmak amacıyla malzemelerin üst üste yığılması.

Teklif Satın-alma işlemlerine konu olan söz konusu mal veya hizmet için biçilen değeri ifade eder.

CCD Tarayıcı – Charged Coupled Device (CCD) Lazer kullanan standart barkod tarayıcının aksine barkodun dijital fotoğrafını çeken, dolayısıyla küçük bir dijital kamera görevi gören barkod tarayıcısı (CCD tarayıcılar, kısa mesafelerdeki (genellikle birkaç cm.) tarama işlemleri için düşük mâliyetli bir seçenektir.)

Akreditif – Letter of Credit (LC) Alıcı ve satıcı arasında yapılan anlaşma gereği, aracı bir banka tarafından sözkonusu mal ve hizmetin gerçekleştirildiğine ilişkin belgelerin verilen süre içerisinde, belirtilen koşullara uygun olarak ibrâzı ile ödemenin yapılacağına ilişkin banka taahhüdü/banka garantisi.

Gövde Altı Hacim – Bellyspace Uçaklarda ana gövdenin altında bulunan ve yolcu bagajları ile birlikte diğer yüklerin de konulduğu hacim.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.