0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Hakemlik Müessesesi – Arbitration Nedir? Ne demektir?

0

Hakemlik Müessesesi – Arbitration Nedir? Ne Demektir?

Hakemlik Müessesesi – Arbitration Nedir? Ne Demektir?, Taşıma sözleşmelerinde bulunan ve uyuşmazlık durumunda başvurulan hüküm.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Hakemlik Müessesesi – Arbitration nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Taşıma sözleşmelerinde bulunan ve uyuşmazlık durumunda başvurulan hüküm.

Hakemlik Müessesesi – Arbitration sözlük anlamı Taşıma sözleşmelerinde bulunan ve uyuşmazlık durumunda başvurulan hüküm.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Sabit Sipariş Aralığı Sistemi – Fixed Order İnterval System Siparişlerin sabit zaman aralıklarında verildiği ama sipâriş miktarının fiilî stok düzeyine bağlı olarak değiştiği sistem.

Genel Taşıyıcı – Common Carrier Çok sayıda müşteriye hizmet veren taşımacılık şirketi.

RFID Etiketi – Tag, Transponder Üzerine takıldığı ürünlerle ilgili bilgileri, radyo sinyaline cevap vererek ileten nesne.

Sabit Maliyetler – Fixed Costs Kısa vâdede yapılan işin miktarından etkilenmeyen, sabit kalan mâliyetler.

Ortak Etiket – Compliance Labels İş ortakları tarafından kullanılan standart etiket formatları (Ortak etiketler; sevkiyat, konteyner/palet, koli veya parça etiketleri olarak kullanılır ve genellikle barkodları içerir. Barkod etiketleme yazılım ürünlerinin birçoğu artık şablon olarak düzenlenmiş olup, çok daha yaygın olarak kullanılmakta olan ortak etiket standartlarına sahiptir.)

Denge Ağırlıklı Çaka – Counterbalance Truck Yükün ön tekerleğin önündeki çatala yerleştirildiği, arka tekerleğin üzerinde bulunan ağırlığın yükü dengelediği, çatalın salt dikey yönde hareket ettiği, öne veya arkaya gitmediği, diğer tüm hareketlerin aracın hareketi ile sağlandığı çaka.

Çevrim Stoğu – Cycle Inventory Bir satınalma veya üretim partisine karşılık gelen ve bu parti için ikmâl edilen stok miktarı.

Dalgasal Toplama – Wave Picking Sevkedilecek malzemenin bekleme süresini enazlamak için toplama listelerini seçme ve sıralama yöntemi (Toplama emirlerinin, aynı ürünler, aynı taşıyıcı, aynı varış noktası biçiminde dalgalar hâlinde oluşturulmasıdır. Bölgesel toplamada toplama emirleri bölge bazında oluşturulur, tüm bölgeler aynı zamanda toplanır, ürünler daha sonra sınıflandırılır ve sevkiyata göre konsolide edilir. Dalgasal toplama ise daha hızlı bir yöntemdir, toplama emirleri düzenlenirken taşıma aracı ve varış noktaları dikkate alınır.

Mal Kabul Alanı – Receiving Dock Depoya gelen malzemenin kabul işlemlerinin yürütüldüğü alan.

Kamçı Etkisi – Bullwhip Effect Whiplash Effect Tedârik zincirinde geriye doğru ilerlerken, talepteki değişikliklerin etkilerinin çok daha fazla artan oranda değişikliklere neden olması.

Satılan Malın Maliyeti (SMM) – Cost of Goods Sold (COGS) Belli bir dönemde satılan malın doğrudan işçilik, doğrudan hammadde ve genel îmalat giderleri toplamı.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.