0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İade Ürün Belgesi – Return Material Authorization (RMA), Return Goods Authorization (RGA) Nedir? Ne demektir?

0

İade Ürün Belgesi – Return Material Authorization (RMA), Return Goods Authorization (RGA) Nedir? Ne Demektir?

İade Ürün Belgesi – Return Material Authorization (RMA), Return Goods Authorization (RGA) Nedir? Ne Demektir?, Geri gönderilen ürünün şirketin orijinal ürünü olduğunu gösteren ve iade nedenini belirten form.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan İade Ürün Belgesi – Return Material Authorization (RMA), Return Goods Authorization (RGA) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Geri gönderilen ürünün şirketin orijinal ürünü olduğunu gösteren ve iade nedenini belirten form.

İade Ürün Belgesi – Return Material Authorization (RMA), Return Goods Authorization (RGA) sözlük anlamı Geri gönderilen ürünün şirketin orijinal ürünü olduğunu gösteren ve iade nedenini belirten form.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Elektronik Veri Değişimi – Electronic Data Interchange (EDI) Farklı kurumlar tarafından kullanılan ve sözkonusu kurumların yazılımları arasında amacına uygun olarak gerçekleştirilen, standart formatta veri aktarımı veya paylaşımı.

Satınalma Siparişi – Purchase Order Satınalma talebi ve bilgisinin tedârikçiye bildirildiği evrak, form veya elektronik ortamdaki mesaj.

Yük Boşaltma Hızı – Off Load Rate Zamana göre yükün boşaltılma hızını gösteren gösterge (Örneğin saat başına palet, saat başına koli vb.)

Çeki Listesi – Certificate of Weight Bir fatura kapsamındaki eşyanın, çeşitli cins ve çeşitte ve çeşitli ağırlıktaki kaplara konulması durumunda, yüklendikleri taşıtlar itibariyle her kapta ne miktarda eşyanın bulunduğunu göstermek amacıyla düzenlenen bir belge.

Hakemlik Müessesesi – Arbitration Taşıma sözleşmelerinde bulunan ve uyuşmazlık durumunda başvurulan hüküm.

Ölçek Ekonomisi – Economy of Scale Yüklemenin miktarı arttıkça birim başına düşen mâliyetin düşeceğinin ifâdesi.

İşletme Malzemesi – Consumable Material Temizlik, yakıt, yağ, kırtasiye gibi üretimde doğrudan kullanılmayan, ancak işletme için gerekli olan malzemeler.

Fiyat Koruması – Price Protection Satıcı ile alıcı arasında bir sözleşme ile önceden belirlenmiş, fiyat veya fiyat artışları sistemi.

Alıcı – Consignee Ürünü teslim alan taraf.

Değişken Maliyet – Variable Cost İş düzeyi veya miktarına bağlı olarak değişen mâliyet (Örneğin hammadde mâliyeti, enerji mâliyeti gibi)

Yedek Parça – Spare Part Bakım Onarım amacıyla kullanılan malzemeler.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.