0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İade Ürün Yetkisi – Return Product Authorization Nedir? Ne demektir?

0

İade Ürün Yetkisi – Return Product Authorization Nedir? Ne Demektir?

İade Ürün Yetkisi – Return Product Authorization Nedir? Ne Demektir?, Genellikle “Garanti/Geri Dönüşüm” bilgisini de içeren, şirketin orijinal ürünleri ile ilgili iade nedenlerini tanımlama yetkisi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan İade Ürün Yetkisi – Return Product Authorization nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Genellikle “Garanti/Geri Dönüşüm” bilgisini de içeren, şirketin orijinal ürünleri ile ilgili iade nedenlerini tanımlama yetkisi.

İade Ürün Yetkisi – Return Product Authorization sözlük anlamı Genellikle “Garanti/Geri Dönüşüm” bilgisini de içeren, şirketin orijinal ürünleri ile ilgili iade nedenlerini tanımlama yetkisi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Kamyon Römork – Truck Trailer Bir kamyon tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine uygun bir şekilde îmal edilen, yük taşıma amaçlı karayolu taşıma aracı.

Ağırlık Merkezi Modeli – Center of Gravity Model Taşıma miktar ve mâliyetlerini dikkate alarak en düşük toplam taşımacılık mâliyetini veren depo yerini belirlemede kullanılan model.

Dış Kaynak Kullanımı – Outsourcing Şirketlerin kendi temel (core) faaliyetlerine daha fazla odaklanmak, mâliyetlerini azaltmak, kaliteyi yükseltmek, verimliliğini arttırmak, sabit mâliyetleri değişken mâliyetler hâline dönüştürmek, ilgili tedârikçinin uzmanlık, yatırım ve yaratıcılık gücünden yararlanmak, pazara tepki hızını yükseltmek amaçlarından bir veya birkaçından yararlanmak üzere, varolan şirket faaliyeti veya faaliyetlerinin gereğinde ilgili varlıkları ile birlikte üçüncü parti şirketlere devredilmesi süreci.

Ortalama Ödeme Süresi – Average Payment Period Satın alınan mal ve hizmetin tesliminden, ödeme yapılana kadar geçen sürelerin ağırlıklı ortalaması.

Sevkiyat Listesi – Balance to Ship Bir sipârişin gönderilen ve gönderilmemiş (kalan) miktarlarını gösteren liste.

Elde Bulundurmama – Out of Stock,Stock – out Talep olmasına rağmen, satış veya teslîmat için belli bir noktada yeterince stok olmamasından kaynaklanan sorun.

Üretimden Nakliyeye Toplam Süre – Complete Manufacture to Ship Time Ürünün üretici tarafından sevkedilebilir olduğunun bildirilmesinden, müşteriye gönderilmesine kadar geçen ortalama süre.

Dinamik İşlem Kontrolü – Dynamic Process Control Açıklama Ürünlerin çıkış performans kontrollerinin sürekli olarak yapılması.

Toplam Tedarik Zinciri Yönetimi Maliyeti – Total Supply Chain Management Cost Tedarik zincirinin çeşitli aşamalarındaki faaliyetlerin (sipariş yönetimi, malzeme tedarik, elde bulundurma, finans ve planlama ve bilgi – işlem) maliyetleri toplamı.

Satınalma Siparişi – Purchase Order Satınalma talebi ve bilgisinin tedârikçiye bildirildiği evrak, form veya elektronik ortamdaki mesaj.

Dara – Tare Weight Taşıma kabının boş ağırlığı. Taşıma aracının boş ağırlığı.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.